• benchmark.pl
 • Komputery
 • Procesory AMD Epyc będą odpowiadać za bezpieczeństwo brytyjskich głowic jądrowych
Komputery

Procesory AMD Epyc będą odpowiadać za bezpieczeństwo brytyjskich głowic jądrowych

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Superkomputer Vulcan będzie wspomagać działania brytyjskiego ośrodka badań nad bronią atomową. To już kolejna tego typu maszyna z nowymi procesorami AMD.

Procesory AMD Epyc imponują wydajnością i funkcjonalnością, dzięki czemu coraz częściej są wybierane przy budowie serwerów, wysokowydajnych systemów obliczeniowych, a nawet superkomputerów. Nowymi jednostkami zainteresował się brytyjski ośrodek badań nad bronią atomową.

Vulcan - nowy superkomputer dla brytyjskiego ośrodka badań nad bronią atomową

Ośrodek United Kingdom’s Atomic Weapons Establishment (AWE) wzbogacił się o nowy superkomputer o nazwie Vulcan (jego nazwa nawiązuje do Avro Vulcan – pierwszego brytyjskiego bombowca atomowego). System może pochwalić się mocą obliczeniową przeszło 7 PFLOPS i przepustowością interfejsów I/O prawie na poziomie 100 GB/s.

Konstrukcja bazuje na infrastrukturze Cray Shasta – znajdziemy tutaj procesory AMD Epyc 7542 (32 rdzenie Zen 2), autorski systemem pamięci Cray ClusterStor Lustre oraz system połączeń Cray Slingshot. System wybrano z uwagi na wysokie możliwości obsługi mieszanych obciążeń oraz aplikacji przy najlepszym współczynniku całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Superkomputer został zamówiony przez Ministerstwo Obrony i ma za zadanie wspomagać bezpieczeństwo i obronę Wielkiej Brytanii. Ze względu na obowiązujący traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową, ośrodek AWE musi przeprowadzać szereg obliczeń związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i niezawodności głowic jądrowych.

Źródło: AMD, Cray, AWE

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek1981
  6
  Raczej poszli w rozwiązania AMD ze względu na brak bezpieczeństwa u Intela. W takich przypadkach wydajność + bezpieczeństwo to priorytet.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Brawo. Gdyby postawili na dziurawe procesory konkurencji, w praktyce okazałoby się że to system brytyjsko-izraelski ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  kolejne rozwiązanie w którym intel przegrywa. Pawle, bardzo się cieszę że tym razem nie dorzuciłeś "a co wy myślicie na temat nowego superkomputera?" :D nie rób tego w artykułach :)
 • avatar
  kitamo
  1
  Artykuł wprowadza w błąd a wlasciwie jego tytuł.
 • avatar
  lkozierowski
  1
  nieźle
 • avatar
  człowiek-taboret
  -2
  Znów clickbaitowy tytuł. Nie to nie procesory AMD Epyc będą odpowiadać za bezpieczeństwo. Na superkomputerze będą przeprowadzane obliczenia i symulacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności (potencjalnego użycia jak i przechowywania) głowic nuklearnych. A to, że akurat superkomputer jest na procesorach AMD nie ma żadnego znaczenia w kwestii samego bezpieczeństwa ów głowic.