Samochody elektryczne

Tesla wyda miliardy dolarów. Co planuje Musk?

przeczytasz w 1 min.

Kwota rzędu 3,6 miliarda dolarów amerykańskich zostanie przeznaczona przez firmę Elona Muska na budowę dwóch nowych fabryk w Nevadzie. Tesla będzie w nich produkować m.in. akumulatory 4680, a poza tym zwiększy się wydajność produkcji samochodów.

Ogromna inwestycja Tesli. Powstaną nowe fabryki

Nowe obiekty mają powstać w Nevadzie, gdzie już znajduje się Gigafactory Tesli. Za kwotę 3,6 miliarda dolarów amerykańskich Elon Musk planuje wybudować kolejne dwie fabryki, których głównym celem będzie produkcja ogniw typu 4680.

Jak zakłada producent, planowane fabryki mają mieć wydajność produkcyjną pozwalającą produkować do 2 milionów Tesli rocznie (ponad 40 tys. egzemplarzy aut tygodniowo), a łącznie zatrudnienie w obiektach znajdzie nawet 3 tys. pracowników.

W planowanej inwestycji będą powstawać ciężarówki Semi

Pierwsze egzemplarze Tesli Semi trafiły już do klientów. W grudniu elektryczne ciągniki siodłowe trafiły już do korporacji PepsiCo, a plany Muska zakładają znaczne przyspieszenie produkcji już w przyszłym roku.

Rok 2024 będzie dla Tesli Semu kluczowy, bo to właśnie na ten okres planowane jest zwiększenie wydajności do 50 tys. egzemplarzy. Dzięki tej decyzji rynek elektrycznych samochodów ciężarowych i generalnie branży transportowej może dotknąć niewielka rewolucja (głównie chodzi o mocne wejście w rynek ciężarówek pozwalających przewozić największe ładunki).

Pierwsze Tesle Semi wkrótce mogą też trafić do Europy

Na ten moment elektryczne ciężarówki, które Elon zamierza produkować w Nevadzie poruszają się po drogach USA. W przyszłości jednak model Semi (krytykowany w mediach przez polskiego kierowcę) pojawi się w Europie.

Pierwsze zamówienia z europejskich firm spłynęły już do Tesli, a elektryczne ciągniki siodłowe muszą zostać dostosowane do tutejszych warunków, czyli dopuszczalnej masy całkowitej 40 ton. Daty dostaw Tesli Semi w Europie są nieznane.

Źródło: electrek

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adrianwo
  1
  ZABIĆ MUSKA jak najprędzej! Prawicowym skrajniakom mówimy NIE!
  • avatar
   Dexterr
   0
   Nie mam pojęcia po co Musk buduje nowe fabryki, po co wszystkie koncerny samochodowe inwestują miliardy w pojazdy elektryczne przecież według ekspertów z forum benchmarka to jest technologia bez przyszłości. Przecież nikt w Polsce nie będzie wymieniał 15 letniego dizelka na elektryka dlatego to musi być technologia bez przyszłości. A może poprostu mentalnie i gospodarczo jesteśmy trzecim światem i nikogo nie obchodzi co myślą niektórzy nierozgarnięci Polacy?
   • avatar
    rafael
    -2
    Co do pytania dlaczego Musk inwestuje takie pieniądze w fabryki elektryków to sprawa jest dość oczywista: bo świetnie mu się sprzedają, a szantaż i propaganda globalistów gwarantuje mu rosnący zbyt. Zanim dojdzie do katastrofy 3E (ekologicznej, ekonomicznej, energetycznej itd.) inwestycja zwróci się z zyskiem.
    A poza tym elektryki są bez sensu poza pewnymi przypadkami.