• benchmark.pl
 • newsy
 • Tethercell pozwala sterować bateriami AA za pomocą smartfona poprzez Bluetooth

Tethercell pozwala sterować bateriami AA za pomocą smartfona poprzez Bluetooth

przeczytasz w 2 min.

Odrobina inteligencji w klasycznej formie

Tethercell inteligentna bateria

Jednym z najczęściej stosowanych źródeł energii w urządzeniach przenośnych, poza dedykowanymi akumulatorami litowo-jonowymi, są baterie potocznie zwane paluszkami. Zależnie od rozmiaru określane jako typ AA lub AAA. Wykorzystuje się je w fotograficznych lampach błyskowych, przenośnych źródłach światła, słuchawkach telefonicznych, radiach czy głośnikach. Czy można ich działaniem sterować w bardziej zaawansowany sposób, niż tylko włożyć lub wyjąć z pojemnika na baterie? Tak, ale wymaga to wzbogacenia konstrukcji paluszka o dodatkowe podzespoły. W tym przypadku mowa o module Bluetooth, pozwalającym na zdalne sterowanie działaniem takiego inteligentnego paluszka.

Technologia adapterów Bluetooth dla baterii, nazwana Tethercell, została opracowana przez firmę Tetheboard. W ogólnym zarysie przewidziana jest nie tylko dla baterii paluszków, ale także dla innych bateryjnych źródeł zasilania. Tethercell to nie tyle bateria, co adapter o rozmiarze baterii typu AA, w którym należy umieścić mniejszą baterię AAA. W adapterze na płytce drukowanej umieszczono mikrokontroler sterujący TI CC2540 i moduł Bluetooth 4.0. Aby zyskać inteligentne funkcje, nie musimy wymieniać wszystkich paluszków zasilających dane urządzenie na Tethercell. Wystarczy, by jeden z nich obsługiwał komunikację poprzez Bluetooth.

Tethercell opakowanie adapter
Tethercell to sterowany przez smartfon adapter baterii AAA.

Sterowanie działaniem baterii odbywa się za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Ponieważ pomysł wywodzi się zza oceanu, nie dziwi nas, że pierwszą obsługiwaną platformą jest system iOS. Oprogramowanie pozwala na włączanie i wyłączanie przepływu prądu, co oznacza, inaczej mówiąc, włączenie lub wyłączenie urządzenia. Funkcja zaawansowanego timera pozwala na stworzenie harmonogramu, który określa kiedy dane urządzenie ma się włączyć, a kiedy wyłączyć. Do smartfona przesyłane są również informacje o ewentualnym przegrzaniu urządzenia i poziomie naładowania baterii.

Inżynierowie Tetherboard twierdzą, że maksymalna odległość, na jaką komunikacja smartfon-paluszek jest możliwa, sięga 20 metrów w zamkniętym pomieszczeniu, gdy sygnał musi pokonać jedną ścianę. Na otwartej przestrzeni zasięg może przekroczyć nawet 30 metrów. W przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie, do których mamy utrudniony dostęp, takie zdalne sterowanie zapewnia ogromną wygodę.

Pomysły polegające na dodawaniu inteligentnych funkcji do powszechnie stosowanych produktów nie są oczywiście czymś nowym. Tethercell wpisuje się w ideę inteligentnego domu, choć ta technologia może funkcjonować również poza nim. Na benchmarku opisywaliśmy już żarówki z wbudowaną funkcją komunikacji sieciowej. Tethercell to podobna idea, jednak ma swoją zaletę. Dzięki takim bluetoothowym paluszkom można tchnąć nowe życie w starszej generacji elektronikę. Projekt jest obecnie na etapie zbiórki funduszy na rozpoczęcie masowej produkcji.

Źródło: Tetherboard

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kropak
  14
  Co niektórzy wynalazcy chyba z koniami się na rozumy pozamieniali :) Do czego to niby ma być? Śmiechu warte...
  • avatar
   maker
   9
   Powiedzmy "inteligentne" funkcje kosztem krotszego zycia baterii... Zastosowanie praktycznie zadne...
   • avatar
    Rysiu0192
    6
    Załóżmy że w w tej lampce co na filmiku, jest miejsce na 4AA połączone szeregowo więc w tym przypadku jedno miejsce zajmuje inteligentne body w którym jest ogniwo AAA; czyli przyjmując dla AA pojemność 2Ah a dla AAA 1Ah, to AAA się wyładuje szybciej co nie dość że będzie ograniczało moc urządzenia ale też zacznie się proces odwrotnego ładowania tego ogniwa przez pozostałe, co doprowadzi do przeciwbiegunkowa ogniwa, i uniemożliwi dalszego używania.

    Tylko za oceanem mogli wpaść na taki niedorzeczny pomysł.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     W tesco baterie alkaiczne 8 szt za 8zł.... działają nieznacznie krócej niż duracel (test adbustera na YT). jak dla mnie to przerost formy nad treścią i ślepy zaułek dla rozwoju
     • avatar
      wdowa94
      2
      Jak zobaczyłem pierwszy filmik prezentujący tą "technologię" to w moim pokoju rozległ się piękny i soczysty dźwięk jeb**ęcia sobie ręką w czoło.
      Co za idiota to wymyślał, co chciał uzyskać wprowadzając to COŚ...
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Dla początkujących elektroników jest to świetny sposób na realizację prostego zdalnego sterowania własnymi urządzeniami
       • avatar
        m4rcin
        -1
        Trochę inwencji. Dorzućcie do tego przekaźnik i już można sobie odpalić webasto w samochodzie.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Polacy mają w swoich urządzeniach podobny wynalazek - nazywany często włącznikiem. no ale to JuEsEj przecież, do przycisku trzeba podejść i nacisnąć, a ważąc 200kg to już wyczyn :)
         tylko oni mogli wpaść na pomysł urządzenia które zniweluje straszny wysiłek fizyczny typu "move you fat ass and turn the f**n' radio off!"
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Do bani taka bateria!
          Technologia na kilka metrów