Nauka

Sztuczna inteligencja potrafi już skopiować Twój charakter pisma

przeczytasz w 1 min.

Facebook przedstawił projekt TextStyleBrush, który jest zdolny do skopiowania charakteru pisma z obrazka i stworzenia na jego podstawie nowego tekstu.

TextStyleBrush od Facebooka

Ujawniony właśnie program badawczy oparty na sztucznej inteligencji ma za zadanie rozpoznawać pismo na podstawie jednego źródła - obrazka i generować tekst o możliwie zbliżonym do rzeczywistości charakterze. Algorytm w pewnym sensie tworzy tzw. deepfake, w którym zastępowany jest wyłącznie tekst.

Facebook TextStyleBrushMożliwości reprodukcji tekstku TextStyleBrush

TextStyleBrush jest na tyle zaawansowany, że potrafi skopiować charakter pisma na podstawie pojedynczego, krótkiego słowa. W generowaniu nowej treści brane są pod uwagę zmienne naturalnie występujące na skutek pisania ręcznego - a więc wszelkiego rodzaju deformacjedrgnięcia.

Facebook TextStyleBrushZastosowanie SI Facebook TextStyleBrush

Wadą sztucznej inteligencji od Facebooka jest brak reakcji na wielokolorowy tekst oraz jego obecność na metalowych przedmiotach. Oprócz tego w niektórych reprodukcjach mogą być zauważalne rozmycia.

Na myśl może przychodzić możliwość nadużywania programu TextStyleBrush w sytuacjach niezgodnych z prawem lub powszechnie uważanych za nieetyczne. Facebook przyznaje, że ma tego świadomość, dlatego też algorytm ma w przyszłości nauczyć się wykrywania prób podrobienia pisma w celu niezgodnym z prawem.

Jak oceniacie nową SI od Facebooka? Dajcie znać w komentarzach, czy może być stosowana na szeroką skalę w przyszłości.

Źródłó: about.fb.com

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  10
  Zbyt często antropomorfizujemy sztuczną inteligencję. A to nie jest autonomiczna osobowość, tylko narzędzie programistyczne. Zamiast "sztuczna inteligencja potrafi" powinno być: "programiści za pomocą sztucznej inteligencji potrafią".
  • avatar
   zack24
   3
   Podrabianie czyjegoś pisma jest też poniekąd niezgodne z prawem. Mówimy tutaj o przykładzie zastosowania czcionki. Bo jeśli ktoś napisałby, że zack24 jest głupi i okazałoby się, że rozpoznałbym swoje pismo, to zastanawiałbym się kiedy to napisałem i czy nie należy zmienić lekarza.
   • avatar
    piomiq
    0
    "algorytm ma w przyszłości nauczyć się wykrywania prób podrobienia pisma w celu niezgodnym z prawem"
    Ciekawe jak to zrobią. Może amerykańskim stylu, tj. może program wyświetli pytanie w stylu "Czy zamierzasz użyć tego programu w nieuprawnionym celu [Tak|Nie]?", albo pokaże komunikat ostrzegający, że można go używać tylko w uprawnionych celach.