• benchmark.pl
 • newsy
 • Firma THQ ogłasza bankructwo. Przejdzie pod skrzydła Clearlake? Co z grami dla Linuksa?

Firma THQ ogłasza bankructwo. Przejdzie pod skrzydła Clearlake? Co z grami dla Linuksa?

przeczytasz w 2 min.

Co przyniesie nowy rok?

thq logo bankrut firma upadłość przejęcie gry linux

Borykająca się od dłuższego czasu ze sporymi problemami finansowymi firma THQ przeszła w stan bankructwa. Ogłoszona upadłość nie oznacza jednak końca zarówno marki, jak i wydawanych gier, bowiem jak to często w takich sytuacjach bywało, upadłość jest tylko etapem do odbudowania pozycji pod skrzydłami silnej finansowo spółki.

THQ to znana na rynku marka, spółka odpowiadała za produkcję wielu znanych i cenionych produkcji jak: Metro 2033, serii Saint Row łącznie z ostatnią częścią The Third czy też Warhammer. W skład THQ wchodzą również cztery studia deweloperskie, pracujące nad nowymi produkcjami.

Firma THQ z problemami finansowymi starała się walczyć od jakiegoś czasu, jednak bezskutecznie. Kondycja finansowa słabła, co odbijało się na poczytaniach THQ na rynku. Niedawno firma brała udział w specjalnej akcji Humble THQ Bundle, w której ramach do nabycia za niemalże dowolną sumę były świetne produkcje THQ jak: Saint Row: The Third, Darksiders, Metro 2033, Red Faction: Armageddon, Company of Heroes, Company of Heroes: Opposing Fronts, Warhammer 40,000 Dawn of War, Titan Quest czy też Company of Heroes: Tales of Valor.

Zyski z akcji miały być podzielone pomiędzy twórców Humble Bundle, funkcjami charytatywnych oraz właśnie THQ. Jak się okazało, akcja odniosła spory sukces, paczkę kupiło niespełna 900 tysięcy osób, którzy zapłacili za nie ponad 5,1 miliona dolarów.
Taki wynik przełożył się bezpośrednio na zastrzyk środków finansowych na konta THQ i poprawił ceny akcji spółki.

W dodatku po słowach krytyki społeczności skupionej wokół systemów Mac OS X i Linux, niezadowolonych z odejścia od idei, jaka towarzyszyła niegdyś akcjom Humble Bundle i na skutek wielu pytań i sugestii do THQ o wydawanie gier dla Linuksa zabrano głos w tej sprawie.

Sam szef studia THQ – Jason Rubin stwierdził w kilku wpisach na swoim oficjalnym profilu na Twitterze, że studio jest zainteresowane tworzeniem gier dla Linuksa. Najpierw jednak muszą zakończyć się prowadzone rozeznania w rynku i oszacowanie kosztów i zysków z tej operacji.

Stwierdził, że po akcji Humble THQ Bundle dla Windows otrzymał wyraźny sygnał, że Linux może być realną platformą do gier. Jego zdaniem THQ myśli poważnie o Linuksie i szuka możliwości wydawania i portowania dla niego gier. W kolejnym wpisie wspomniał, że jedną z obecnie tworzonych gier jest produkcja wykorzystująca najnowszą wersję silnika Unity 4.0, która obsługuje Linuksa. Można więc w najbliższym czasie liczyć na gry od THQ właśnie dla Linuksa.

Wracając jednak do głównego tematu, THQ po ogłoszeniu upadłości poinformowała, że jeżeli w ciągu 30 dni nie znajdzie się kontrahent, wykładający ponad 60 mln dolarów – bo właśnie za tyle spółka ma zostać przejęta, przejdzie ona przekształcenie i trafi w skład Clearlake Capital Group. Oznacza to więc, że spółka THQ nie zostanie zlikwidowana, a jedynie trafi pod skrzydła mocnego inwestora, który pozwoli pracować dalej, bez zbędnego balastu w postaci długu.

Dlatego nie powinniśmy się martwić o przyszłość firmy i jej przyszłych produkcji jak Metro: Last Light czy kolejne Saint Row. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że podległe THQ studia pracują nad nowymi grami nazywanymi kodowo: Crawler, Atlas, 1666 i Evolve. Niewykluczone, że część z nich zostanie wydana także dla Linuksa.

Źródło: THQ, omg.ubuntu. osworld, ubuntuvivbes, joystiq (foto), gamerant (foto)

Nominacje w Plebiscycie Produkt Roku 2012

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  strzelec52
  7
  Zaraz!! To kto mi teraz zrobi Darksiders 3 i 4 ??? :(
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   kiedyś interplay teraz THQ, niedługo na rynku zostaną tylko takie gadziny jak ubisoft czy EA i jedynym ratunkiem dla dobrego developera będzie cyrograf z kimś takim, vide bioware
   • avatar
    ECRYGIGS
    1
    Wrony kraczą ze THQ chce kupić Ubisoft, ale czy wierzyć im? :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Szkoda ich.
     • avatar
      nover
      0
      Metro 2033 to było kilka dni temu za darmo do wzięcia... a teraz widzę, że w promocji 5 Euro. Coś już wtedy w kościach czułam, że oficjalnie upadną.
      • avatar
       UnitedTerror
       0
       Dla mnie THQ to zawsze będzie W40K DoW oraz CoH nie tam jakieś metra które okazują się przerostem formy nad treścią .
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "Zyski z akcji miały być podzielone pomiędzy twórców Humble Bundle, funkcjami charytatywnych oraz właśnie THQ. Jak się okazało, akcja odniosła spory sukces, paczkę kupiło niespełna 900 tysięcy osób, którzy zapłacili za nie ponad 5,1 miliona dolarów."

        Nie pisz o czymś czego nie rozumiesz. Sprawdź jakie są zobowiązania THQ, sprawdź wyniki za ostatni kwartał.
        To nie jest jakaś tam znacząca suma.

        Wpakowanie 60mln zagwarantuje płynność finansową oraz kasę na bieżące wydatki potrzebne do restrukturyzacji.

        -----------
        Przy tej okazji redaktor mógł przypomnieć, że w gruncie rzeczy o mały włos, a THQ nie byłoby dystrybutorem wedźmina. Jak to by się skończyło....
        Lepiej nie wiedzieć, bo ostatnią rzeczą jaką CDP potrzebuje to problemy dystrybutora, który będzie trzymał naszą perełkę jak zakładnika.
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         NIE BEDZIE STALKER'a 2 :(
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          z grami na Linuksa to co zwykle. nic :)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jeszcze kilka dni temu,rozdawali klucze do gry Metro 2033 na FB :)
           • avatar
            kruk200
            0
            ufff Metro: Last Light uratowane... Ale czy firma nie straci jakości? Oby było dalej po staremu. Faktycznie to Humble to spoko sprawa. Sam mam tą paczkę ale np zrobili by że płacsz ale nie mniej niż np 5$ masz gry i soundtrack. Kasa dzielona po równo albo najwięcej na akcje charytatywną. Przykładowo działa to przez tydzień i kasa leci. pozatym kupujesz 5-6 dobrych gier za 20 zł za które normalnie za jedną zapłacisz z 40zł...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Jakby wytrzymali do premiery Coha 2 to by sie znacznie odbili