Aparaty cyfrowe

Toshiba powraca do idei podwójnej kamery dla smartfon. Tym razem jednak nie chodzi o 3D

przeczytasz w 2 min.

Toshiba wprowadziła do swojej oferty podwójny moduł mobilnej kamery cyfrowej. Dwa sensory 5 Mpix pozwalają osiągnąć efekt podobny jak w Lytro.

Toshiba kamera podwójna 5 Mpix

Podwójny moduł kamery cyfrowej produkcji Toshiba może trafić do urządzeń mobilnych już w połowie przyszłego roku. Masowa produkcja układu TCM9518MD rozpocznie się w kwietniu 2014 roku, a próbki będą dostępne już w styczniu. Najistotniejszym elementem tej podwójnej kamery nie jest fakt zastosowania dwóch 5 Mpix sensorów o rozmiarze typu 1/4”, a dedykowanego układu, który z obrazu rejestrowanego tymi kamerami jest w stanie wygenerować mapę głębi, która pokazuje, jak daleko od aparatu znajduje się każdy z obiektów na zdjęciu. A stąd już niedaleko do rozwiązania, które swojego czasu zaproponowało nam Lytro - aparatu do zdjęć, na których ostrość można ustawiać na dowolny obiektu już po wykonaniu fotografii. Jednak Lytro Camera to spory, z mobilnej perspektywy, aparat, dlatego konieczna była modyfikacja technologii.

Pamiętacie aparaty 3D w smartfonach? Nie? To nic dziwnego. Choć inwazja, jeśli można tak powiedzieć, smartfonów z podwójnymi aparatami 3D miała miejsce około dwóch lat temu na fali zachwytu trójwymiarem, to z perspektywy rynku było to wielki temu. Smartfony wyposażone były nawet w dodatkowe ekrany autostereoskopowe, ale to nie pomogło im w zawojowaniu rynku. Branża mobilna skupiła się na poprawianiu jakości zdjęć z aparatów cyfrowych. Czasem z lepszym, czasem z gorszym skutkiem co pokazują nasze recenzje smartfonów.

Jednak technologia 3D w wydaniu mobilnym nie poddała się całkowicie. Wspomniana technologia Lytro szuka swej szansy w smartfonach jako technologia Pelican Imaging, którą zainteresowała się sama Nokia. Aparat PiCam wykorzystuje układ 16 niewielkich soczewek w module o rozmiarze porównywalnym z przeciętnym smartfonowym aparatem. Toshiba jeszcze bardziej uprościła mobilny koncept technologii Lytro, ograniczając liczbę obiektywów do dwóch.

Toshiba kamera schemat blokowy
Dla głodnych technicznych drobiazgów schemat blokowy rozwiązania Toshiby

Aparat Toshiba może wykonać tradycyjne 5 Mpix zdjęcia, zdjęcia przeskalowane do 13 Mpix (dzięki informacjom z obu sensorów), a przede wszystkim symulować niewielką głębię ostrości z punktem ostrzenia ustawionym na dowolny motyw w kadrze. Zdjęcia 3D to w pewnym sensie dodatkowy uboczny efekt zastosowanej technologii, a brak układu AF to z kolei jej naturalna konsekwencja.

Niewielka grubość modułu podwójnej kamery (tylko 4,65mm) sprawia, że produkt Toshiby może stać się atrakcyjną propozycją dla producentów smartfonów. W mobilnej fotografii nie chodzi bowiem tylko o jakość, choć pogoń za jej poprawą to oczko w głowie każdej firmy, ale również o zabawę, jaką daje fotografowanie smartfonem, szybkie przetwarzanie zdjęć i ich udostępnianie w sieci.

Dane techniczne aparatu Toshiba:

 • 2 matryce 5 Mpix, 1/4”, piksel 1,14 um,
 • 2 obiektywy f/2,4 o polu widzenia 61,8 stopnia każdy,
 • brak układu AF, ostrość ustawiana jest za pomocą oprogramowania,
 • 10-bitowa głębia dla koloru na zdjęciach, możliwy odczyt w formacie RAW,
 • zapis wideo w pełnej rozdzielczości przy 24 kl/s,
 • zapis wideo 1080/30p, 720/60p i 480/120p,
 • wymiary modułu 18 × 12 × 4,65 mm.

Źródło: Toshiba

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sampras
  3
  No to całkiem fajny pomysł połączyć w ten sposób 2 matryce, gróbość telefonu pozostanie bez zmian a dostaniemy lepszy obraz z kamerek, jeśli technologia będzie nadal rozwijana :) Pogratulować pomysłu.
  • avatar
   Jano1969
   1
   Brak AF ?
   Czy to znaczy, że zdjęcie można robić natychmiast? Bez oczekiwania na 'złapanie ostrości' ? Byłaby rewelacja już tylko z tego powodu.