Dyski

Toshiba prezentuje nowy dysk SSD o pojemności 256 GB

przeczytasz w 1 min.

Z chwilą gdy dyski SSD stają się coraz popularniejsze, trwa wyścig by tworzyć je znacznie szybsze, pojemniejsze i tańsze. Tak też czyni Toshiba. Firma zaprezentowała nowy wysokopojemnościowy dysk SSD 256GB. Z racji, iż nie jest to demon szybkości, należy przypuszczać, że dysk będzie oferował dobry stosunek ceny do możliwości.

Nowy dysk Toshiby 256GB SSD został wyposażony w kontroler MLC (Multi-level Cell), który uważany jest przez producenta za dość szybki. Maksymalny sekwencyjny odczyt oscyluje na poziomie 120MB/s, a zapis 70MB/s. Dany kontroler montowany jest zwykle w tańszych dyskach SSD, w odróżnieniu od SLC (single-level Cell), który charakteryzuje się nieprzeciętna wydajnością. Oferowany dysk wyposażono w interfejs SATA 3.0 GB/s.  Jest to dysk 2,5 cala.

Dyski SSD o pojemności 256GB należą raczej jeszcze do rzadkości, jednakże Toshiba już teraz będzie miała dość poważną konkurencje. Dyski Microna, Samsunga czy nawet Intela cieszą prawie dwukrotnie większym odczytem (250MB/s) oraz zapisem na poziomie 100-170MB/s. Są to oczywiście specyfikacje podane przez producentów, które raczej nieprędko znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Produkcja nowego dysku Toshiba ma rozpocząć się pod koniec roku. Cena nie została jeszcze ustalona.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak te parametry mają się do transferów standardowego dysku 2,5" 4200rpm?
  • avatar
   SubZero
   0
   Standardowy dysk montowany w notebookach odczyt 40-70MB/s,
   dysk SSD MLC Toshiby 120MB/s, dysk SSD SLC 250MB/s..
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Czyli i taj jest znacznie szybszy od normalnego HDD. Dzięki za odpowiedź.