Procesory

Turbo Boost w procesorach AMD Phenom II X6?

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory AMD Thuban i Zosma wyposażone w technologią Turbo Boost? To bardzo prawdopodobne.

Jak informuje serwis XbitLabs powołując się przy tym na źródło blisko związane z samym koncernem z Sunnyvale, AMD w nowych cztero i sześciordzeniowych procesorach Zosma i Thuban zaserwuje nam technologię Turbo Boost. Jak zapewne się domyślacie technologia ta będzie wzorowana na tej stosowanej przez Intela. Gdyż na mocy ostatniego porozumienia koncerny wymieniły się swoimi technologiami.

Wracając jednak do samej technologii, nie będzie to identyczna kopia rozwiązania stosowanego w procesorach konkurencji lecz zmodyfikowany jej odpowiednik. Główną koncepcją na implementację tej technologii w procesorach AMD była chęć dostosowania szybkości pracy CPU do aktualnych potrzeb. W praktyce wygląda to tak, w przypadku np. obsługi przez daną aplikację maksymalnie dwóch wątków, dwa rdzenie procesora zostaną odpowiednio podkręcone, natomiast reszta zostanie dezaktywowana w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię i zwiększeniu wydajności aplikacji.

Z całą pewnością nowość to to nie jest, aczkolwiek technologia może okazać się niezwykle przydatna. Jak widać AMD nie zamierza składać broni w walce z Intelem.

Źródło: Xbitlabs  Expreview

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  juggler
  0
  Nieźle się zapowiadają nowe procki AMD :(
  • avatar
   petrop3
   0
   Tryb turbo jest dla tych co nie kręcą procesorów dla tych co się bawią w darmową wydajność to jest średnio znacząca wiadomość bo i tak muszą ją wyłączyć
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    to będzie zmodyfikowany Cool'n'Quiet też mi rewelacja.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czyli wynika z tego, że w porównaniu do C'n'Q procesor będzie mógł wyłączać rdzenie i je podkręcać ponad normalne taktowanie, bo podwyższanie szybkości poszczególnych rdzeni już jest od dawna :). Osobiście wolałbym, żeby dali coś w stylu hyper threading, żeby rdzenie lepiej sie skalowały.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      albo żeby 3 odpowiadały za jeden wątek a kolejne 3 za drugi;p;p;p nie wiem czy się da;p
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       o_o kuwa.

       xbitnews to to samo miejsce, które się śliniło "OMFG BULLDOZER WILL HAVE SMT OMF ZOMG". To NAPRAWDĘ jest kiepskie miejsce do szuaknai informacji o AMD.

       Jeżeli już naprawdę musicie pisać newsy o AMD to korzystajcie choćby z http://citavia.blog.de/ lub forum AMDzone czy Semiaccurate, gdzie można spotkać konkretnych ludzi z AMD.

       "Jak zapewne się domyślacie technologia ta będzie wzorowana na tej stosowanej przez Intela. Gdyż na mocy ostatniego porozumienia koncerny wymieniły się swoimi technologiami." jakim cudem takie bzdury przepuszczacie O_O

       1) nie może być, bo porozumienie zostało zawarte niedawno -> nie byłoby czasu na implementacje takie technologii w architekturze AMD, która jest inna od architektur Intela.
       2) dwa samochody mają ze sobą sporo wspólnego przez CEL tego, co robią, czemu mają służyć. ŚRODKI jakimi do tego dążą są pokrewne, ale również nie identyczne. Tak samo nieco inne będą ścieżki DAAMITu i Intela.
       3) technologia dynamicznego podkręcania i wyłączania konkretnych rdzeni nie będzie się nazywała TurboBoost.

       "Główną koncepcją na implementację tej technologii w procesorach AMD była chęć dostosowania szybkości pracy CPU do aktualnych potrzeb." uwielbiam ten fragment, jest tak wspaniale PRowski :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "Główną koncepcją na implementację tej technologii w procesorach AMD była chęć dostosowania szybkości pracy CPU do aktualnych potrzeb."
        Czyli czestotliwosc bez turbo boost bedzie na poziomie 2.6 bo pewnie temp. 45nm beda zbyt wysokie przy 6-ciu rdzeniach.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         a tak już poważnie to wiadomo coś o nowej architekturze ADM czy bo włączam serwis i patrzę po tytułach ale przez ostatni rok nic mi się w oczy nie rzuciło.. he?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          a AMD jak zwykle, jak zawsze goni i probuje brac najlepsze pomyslu z konkurencji ;) mooooze kiedys im to na dobre wyjdzie, w koncu kazdy zlodziej kiedys wyrabia kase na cale zycie ;)
          • avatar
           Obiektor
           0
           Przydatna technologia, lecz wolałbym zobaczyć u AMD wielowątkowość