Technologie i Firma

Zeznania podatkowe PIT przestaną być problemem

przeczytasz w 1 min.

Już w przyszłym roku wprowadzona zostanie usługa „Twój e-PIT”, która sprawi, że składanie rocznego zeznania podatkowego PIT stanie się dużo prostsze. Na czym to wszystko będzie polegać?

Ciekawostka na dziś: rozliczanie się z Urzędem Skarbowym stanie się w przyszłym roku dużo łatwiejsze i wygodniejsze. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że pojawi się usługa „Twój e-PIT”, dzięki której (prawie) każdy podatnik będzie mógł „zlecić” wypełnienie rocznego zeznania podatkowego PIT w bardzo prosty sposób.

Jak to będzie działać? Dokładnie 15 lutego 2019 roku na portalu podatkowym czekać będzie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 (a rok później także PIT-36 i PIT-36L). Każdy podatnik będzie mógł się zalogować (z wykorzystaniem eGO, czyli profilu zaufanego) i uzupełnić sekcję odliczeń/ulg, a następnie przesłać deklarację do urzędu skarbowego.

Oczywiście nie zniknie możliwość samodzielnego rozliczania się – w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej. Jeżeli jednak do 30 kwietnia podatnik nie dostarczy deklaracji do urzędu skarbowego, pobrane zostanie zeznanie z systemu. 

Osoby składające PIT-37, niekorzystające z ulg (i niemające konkretnego celu dla swojego 1%) nie będą musiały więc podejmować jakichkolwiek działań, by wypełnić swój obowiązek – powinny jedynie dokonać weryfikacji. W przypadku PIT-38 trzeba będzie uzupełnić pewne informacje.

Z kolei podatnicy, którzy mają prawa do odliczeń, zyskają trochę czasu. Dodatkowo, nie będą oni musieli dostarczać dokumentów potwierdzających posiadanie przywileju, ponieważ dane będą pobierane automatycznie z wewnętrznych i zewnętrznych rejestrów.

Źródło: Business Insider. Ilustracja: GraphicMama-team/Pixabay (CC0)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rahl_r
  2
  No nie wiem czy to wniesie cokolwiek nowego, tak działa już od kilku lat program e-deklaracje, dane mam wpisane na stałe, tylko wpisuję do rubryczek wartości - całość z czekaniem na potwierdzenie zajmuje kilkadziesiąt sekund.
  • avatar
   Medykoo
   1
   Bravo! Coś tam jednak idzie w dobrą stronę.