Technologie i Firma

Koniec Ubera w Polsce? Jest pomysł

przeczytasz w 1 min.

Ministerstwo Infrastruktury planuje podobno całkowitą blokadę aplikacji mobilnych do zlecania przewozów osobom bez licencji taksówkarskiej.

Na początku tygodnia taksówkarze wyrazili swoje niezadowolenie z obecności Ubera na polskich drogach. Krążą głosy, że w rzeczywistości strajki przełożyły się jedynie na wzrost zainteresowania usługami amerykańskiej firmy, bo dzięki nim szło się w miarę szybko dostać z punktu A do punktu B w dużej miejscowości. Protest to zatem porażka? Być może, ale wcale nie musi to oznaczać, że bitwa została przegrana.

Jak informuje Fundacja Panoptykon, w Ministerstwie Infrastruktury pojawił się pomysł, by wprowadzić blokowanie – tu cytat – „programów komputerowych, numerów telefonów, aplikacji mobilnych, platform teleinformatycznych albo innych środków przekazu informacji służących zlecaniu przewozów” (poza taxi). Innymi słowy, po wdrożeniu takiego przepisu z Ubera nie skorzystalibyśmy już tak prosto, bo aplikacja byłaby niedostępna w naszym kraju.

To pomysł, który w szczegółowej wersji jest datowany na 10 kwietnia bieżącego roku, ale którego nie ma jeszcze w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Sprawa nie jest zatem przesądzona. Jeśli jednak faktycznie doszłoby do takiej blokady, oznaczałoby to najpewniej koniec działalności firmy Uber w Polsce. Tym bardziej że choć ona sama określa swoją działalność jako „pośredniczącą”, rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości mówi jasno, że świadczy ona „usługi transportowe”.

Oczywiście mówimy o potencjalnym końcu Ubera w takiej formie, w jakiej znamy go obecnie. Po wprowadzeniu przepisów firma będzie mogła bowiem kontynuować działalność, ale tylko jeśli przekształci się w korporację taksówkarską, a to oznaczałoby, że jej kierowcy musieliby mieć licencje. Liczba przewożących mogłaby się zatem poważnie skurczyć – ci, którzy w ten sposób tylko dorabiają po dwie-trzy godziny dziennie nie zainteresowaliby się bowiem pewnie takim rozwiązaniem.

Nowe przepisy byłyby ciosem dla Ubera (który ma poważne problemy finansowe), kierowców (którzy straciliby w ten sposób możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy) oraz samych użytkowników, których w naszym kraju jest już ponad milion

Źródło: Fundacja Panoptykon. Foto: Uber

Komentarze

74
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  e30tomas
  23
  Zamiast skasować idiotyczne licencje, które nic nie dają, to chcą skasować Ubera...
  • avatar
   Mighn
   8
   Lobby taksówkarskie (głównie emerytowani policjanci) ma swoje wtyki u władzy...
   • avatar
    ooooo
    5
    Może powinni zacząć od licencjonowania zawodu posła. Może w polityce też powinni pracować zawodowcy, a nie lekarze, historycy, nauczyciele czy perukarze.
    • avatar
     Adiqq
     4
     Podziwiam, że w "wolnym" kraju delegalizacja legalnie działającej firmy może być nawet rozważana.
     Jakoś nie delegalizujemy np. Allegro, które też pośredniczy w sprzedaży. Można powiedzieć, że to co innego bo tam sprzedają przedmioty, nie usługę.
     No to biorąc przykład z usług, są też firmy pośredniczące w usługach tj. sprzątanie, dostawa jedzenia etc.

     Teraz proszę mi podać sensowny przykład, jaka jest różnica pomiędzy powyższymi, a pośrednictwem w usłudze przewozu osób.
     Jedyne logiczne wyjście, to albo zostawienie tego jak jest albo zniesienie licencji taksówkarskich, za inne rozwiązania, pomysłodawcy powinni trafić przed Trybunał Stanu.
     • avatar
      Ashinek
      1
      Coś takiego jest raczej niezgodne z konstytucją. Więc niech się gonią...
      • avatar
       darioz
       -5
       Wreszcie szmaciarze z Ubera się wyniosą z naszej Polski!!! Czekałem na to tyle lat i się wreszcie doczekam!!!
       • avatar
        Pardek
        -13
        Jak zwykle samo gdybanie BMK, i wymysły na temat ustaw, o których nikt nawet nie wspomniał i nikt nie przedstawił nawet ich projektu. Wasze źródła są tak miarodajne, że można tylko z politowaniem się uśmiechnąć i iść dalej.
        • avatar
         Sielock
         0
         Złotów zawsze drą morde o wszystko, pie....ni monopoliści.
         • avatar
          PL_SBX
          0
          Rząd chce ostatnio za dużo blokować...
          • avatar
           Altru
           0
           Odcinając się od waszej kłótni gdzie skrajność goni skrajność, chciałbym zadać wam pytanie, chcecie mi powiedzieć, że woleliście powrót złodziei w białych rękawiczkach i polityczna poprawność . Takie 2gie Niemcy Anglię czy Francję obecnie ? .