Systemy operacyjne

Premiera Ubuntu Phone OS już 21 lutego - Canonical udostępni wersję Developer Preview

przeczytasz w 2 min.

Canonical zgodnie z obietnicami udostępnia deweloperską wersję mobilnego systemu dla smartfonów Ubuntu Phone OS.

canonical ubuntu phone os prezentacja system linux smartfon wygląd

Według pierwotnych zapowiedzi pod koniec lutego miała ukazać się deweloperska wersja mobilnego systemu operacyjnego firmy Canonical. Jak się okazuje, Mark Shuttleworth dotrzymuje obietnic i już 21 lutego odbędzie się premiera wersji developer preview mobilnego systemu Ubuntu Phone OS.

Prace nad nowym systemem Canonical przebiegają bardzo szybko, ledwie na początku stycznia dowiedzieliśmy się o planowanej ekspansji Linuksa Ubuntu na rynek smartfonów, a chwilę później o tym, że pierwsze smartfony z Ubuntu Phone OS będą w sprzedaży już w październiku. Tymczasem na horyzoncie pojawia się bardzo wczesna wersja deweloperska nowego systemu skierowana głównie dla programistów i osób, które chciałyby sprawdzić jak naprawdę wygląda i funkcjonuje nowy system.

Niedawno Canonical udostępniło wstępną wersję pakietu SDK wraz z dokumentacją dla programistów oraz instrukcje dla twórców aplikacji na Ubuntu. Tymczasem już w najbliższy czwartek tj. 21 lutego zostanie udostępniony tak zwany pakiet „Touch Developer Preview of Ubuntu for Phones” zawierający zarówno szczegółowe instrukcje dla programistów wraz z niektórymi narzędziami oraz co ważne kod źródłowy systemu Ubuntu Phone OS, a także wersja instalacyjna.

ubuntu phone os wygląd smartfon interfejs

Kod źródłowy umożliwi włączenie się społeczności w prace nad systemem, przygotowanie wersji dla innych urządzeń – podobnie jak z Androidem czyni to Cyanogenmod, a także na tworzenie własnych modyfikacji, czy wykorzystanie elementów z systemu do własnych celów. Najbardziej emocjonującą wizją jest jednak udostępnienie wersji instalacyjnych bardzo wczesnych wersji Ubuntu Phone OS dla smartfonów Galaxy Nexus i Nexus 4. Instalatory wraz z instrukcją instalacji mają pojawić się na podstronie TouchInsallProcess, gdzie na bieżąco będzie pojawiała się także lista obsługiwanych modelów smartfonów, na które będzie można instalować Ubuntu.

Canonical zapewnia, że ta liczba będzie stale się powiększać, przypomina jednak, że wersja deweloper preview jest bardzo wczesnym wydaniem i należy używać go z rozwagą. Canonical jednak wierzy, że mobilny Linux okaże się sporym sukcesem, gdyż ma pozwolić na łatwe tworzenie aplikacji, o czym pisaliśmy przy okazji jego zapowiedzi, a także zaoferuje kompatybilne API, dzięki czemu uruchomimy na nim wspólne aplikacje dla Sailfish OS czy też KDE Plasma Active. Co również ważne aplikacje z Qt/QML będą działały na wszystkich wersjach Ubuntu – od wersji desktopowej, poprzez Ubuntu TV, Ubuntu for Android, Ubuntu dla tabletów czy też Ubuntu Phone OS. Czy to ma szansę się udać? Być może, jednak to wciąż widmo przyszłości.

Wracając jednak do tematu, wersja, która zadebiutuje 21 lutego, będzie oferowała moduł aktualizacji pakietów i systemu, dzięki czemu każdego dnia będą pojawiały się nowe aktualizacje, a raz zainstalowany system będzie na bieżąco aktualizowany, bez konieczności wykonywania nowej instalacji wraz z pojawieniem się nowych buildów.

Źródło: Canonical, Ubuntu, Phoronix, H-Online, The Verge (foto)

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  projectdarkstar
  -3
  Pomysł fajny, ale czy na rynku jest miejsce na kolejny mobilny os?
  I czy ten system będzie czymś więcej, niż ciekawostką dla zainteresowanych w temacie? (czytaj - czy użyje go ktoś poza linuxowymi geekami) Nie wydaje mi się.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jutro wgrywam jak tylko się pokaże :)
   • avatar
    Aleksiejs
    0
    Im większa konkurencja na rynku systemów tym więcej profitów dla użytkowników. Wiadomo, każdy się stara żeby przyciągnąć jak najwięcej klientów. W tym momencie na rynku rządzi android, ale kto wie, może za jakiś czas, któryś z konkurentów wskoczy na jego miejsce.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Moja S2 czeka z niecierpliwością tak samo jak ja ( Mam nadziej że nie zapomną o moim staruszku XD)