Mobile

UE chce jednolitych ładowarek do urządzeń mobilnych

przeczytasz w 1 min.

Zdaniem decydentów UE pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze klientom, ale również znacznie pomóc środowisku naturalnemu.

Ładowarki do urządzeń mobilnych UE dyrektywa

Już kilka razy poruszany był temat ładowarek do urządzeń mobilnych. Nie brakowało głosów, iż przydałoby zrobić się coś, co zmusi producentów do ujednolicenia tego elementu i wygląda na to, że być może wreszcie się to uda.

UE zabrała się za nowelizację tzw. dyrektywy radiowej. Jej najnowszy projekt zwraca uwagę na kilka istotnych elementów, a jednym z nich jest właśnie problem związany ze wspomnianymi ładowarkami do smartfonów i tabletów.

Najprościej mówiąc, nie są one obecnie jednakowe, co tak naprawdę nie służy praktycznie nikomu, no może prócz producentów tego typu sprzętu. Zdaniem decydentów UE ujednolicenie ładowarek pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze klientom, ale również znacznie pomóc środowisku naturalnemu.

"Służy to zarówno interesom konsumentów, jak i środowisku naturalnemu. Będzie można wreszcie położyć kres bałaganu związanego z ładowarkami i ograniczeniu nawet 51 000 ton odpadów elektronicznych rocznie."

Pytanie tylko, czy nie skończy się jedynie na zapowiedziach? Istnieją spore szanse, że nie, ponieważ projekt znowelizowanej dyrektywy został już poddany pod głosowanie Parlamentu Europejskiego. Efekt? 550 głosów za i 12 przeciw przy 8 wstrzymujących.

Jeśli dyrektywa zatwierdzona zostanie teraz przez Radę UE, za 3 lata powinniśmy mieć już na rynku jednolite ładowarki do wszelkich urządzeń mobilnych.

Źródło: europa.eu

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  39
  Popieram: "Jedna, by wszystkimi rządzić, jedna, by wszystkie odnaleźć,
  Jedna, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać."
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Uwaga do autora: dyrektywa to nie to samo co ustawa. Ustawa jest aktem prawa krajowego, zaś dyrektywa prawa europejskiego. tych pojęć nie można stosować zamiennie.
   • avatar
    stalkerpl
    2
    wiecie co, najgorsze w tym wszystkim jest to ze UE wszystko nam narzuca,
    od 1989r. nasza władza cierpi na porażenie mózgowe, im dłużej to trwa tym gorsze stanowi prawo, za ostatnie kilka lat powinno się ich ubezwłasnowolnić bo nic mądrego nie zrobili a kasę oczywiście biorą i to nie małą, uchwalają bubel za bublem a później płacą odszkodowania oczywiście nie z własnej kieszeni tylko z naszej
    • avatar
     Balrogos
     1
     Kiedy ja o tym słyszałem 2 lata temu?
     • avatar
      Renji
      0
      Przyznam sie szczerze, że już ładnych kilka lat temu o tym czytałem i myślałem, że to już jest wprowadzone.

      I jakoś nie widzę teraz wielkiego sensu wprowadzania takie ustawy bo jak kolega wyżej zauważył wszystkie urządzenia od paru lat są ładowane za pomocą micro USB, są też które mają dwa w tym micro USB.

      A 5 lat temu to się cieszyłem bo co telefon to inna ładowarka inny kabel do kompa itp...
      Tera już problemu nie widzę bo mam już 3 telefon ładowany micro USB a zmieniam co półtora roku dwa lata.
      • avatar
       SpeedyBang
       0
       Wszystko pięknie, jednak z drugiej strony nie będzie możliwości wynalezienia ładowarki, która ładuje na przykład szybciej, jeśli wszystkie mają być takie same.
       • avatar
        Makrel
        -1
        A co z ladowarkami 180-200mA - do BT . Tego nie pezeskoczysz ladowarka 1-1.2 A bo szlak trafi male baterie w BT . Czyli i tak 2 ladowarki minimum.
        • avatar
         jarnuszkiewiczm
         -2
         OLABOGA!!! Czy właśnie widzę coś co wymyśliła unia i nie jest to głupi pomysł???? Jestem ZA!
         • avatar
          Dragonik
          -8
          Przecież każdy nowy telefon ma micro USB więc jaki problem?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ale nie każdego naładujesz przez micro usb...
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jak przyjdzie mi coś znaleść w szufladzie to szlak mnie trafia gdy muszę się przebijać przez gąszcz kabelków z różnych modeli ładowarek do telefonów. Super by było jedna do wszystkiego, jak najbardziej popieram.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             "Ein Volk, Ein Reich, Ein Euro!" Ludzie z krowami na mózgi się pozamieniali... Przecie to jest kpina w biały dzień żeby jakiś patałach decydował o wszystkim. Szok, żeby cieszyć się z jawnie ograniczanej wolności. Toć to nawet nie piśmienni murzyni walczyli z niewolnictwem a dziś ...
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              A co np z ładowaniem bezprzewodowym?
              Może i ujednolicenie jest to wygodne dla użytkowników, ale odgórna dyrektywa zabije wszelką innowację.
              Może ktoś wpadnie na pomysł, wynajdzie inny sposób ładowania, czy cokolwiek innego niezgodnego z narzuconym standardem. Będzie miał wtedy znacznie utrudniony start. Albo wisząca kara z UE wymusi wyrzucenie nowinki do kosza.
              • avatar
               al-adin
               0
               Hahahah ja już widzę jak apple rezygnuje ze swoich świetnych złączy na rzecz jakiejś dyrektywy