Pamięć flash

Ten "pendrive" może trwale uszkodzić komputer

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeden z rosyjskich blogerów opisał nietypowe urządzenie, które przypomina pendrive'a i może trwale uszkodzić komputer.

USB - urządzenie do uszkodzenia komputera
Na pierwszy rzut oka niepozorny pendrive...

Podłączacie do komputera każdą pamięć USB, jaka wpadnie wam w ręce? Nie jest to dobre posunięcie, bo narażacie wtedy swój komputer nie tylko na zawirusowanie, ale też na... nieodwracalne uszkodzenie.

Okazuje się bowiem, że odpowiednio przygotowany „pendrive” może wyzwolić do komputera odpowiednio wysokie (a raczej niskie) napięcie, aby nieodwracalnie uszkodzić jego płytę główną lub procesor. Jak to możliwe?

Jeden z autorów bloga Habrahabr skonstruował nietypowe urządzenie, które na pierwszy rzut oka przypomina pendrive'a. W środku nie ma jednak pamięci przechowującej dane, a specjalny układ elektroniczny – przetwornica DC-DC, bateria kondensatorów i tranzystor.

USB - urządzenie do uszkodzenia komputera prototyp
Prototyp urządzenia

Jak to działa? Po podłączeniu fałszywego pendrive'a do komputera, następuje proces ładowania baterii kondensatorów aż do uzyskania napięcia -110 V (autor zdecydował się zastosować ujemne napięcie ze względu na prostszą konstrukcję układu). Po osiągnięciu tej wartości, ładunek elektryczny jest uwalniany poprzez linie transmisyjne portu USB wprost do komputera, gdzie przełamuje opór układu zabezpieczającego komputer przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD) i uszkadza układ odpowiedzialny za porty USB (w starszych komputerach jest to mostek na płycie głównej, a w nowszych sam procesor). Zainteresowanych odsyłamy do źródła (w języku rosyjskim).

USB - urządzenie do uszkodzenia komputera

USB - urządzenie do uszkodzenia komputera
Awers i rewers "zabójczego pendrive'a"

Na następny raz dobrze się zastanówcie, nim podłączycie nieznane urządzenie do portu USB, bo potem może Was to drogo kosztować. Jak widać, znacznie bezpieczniejsze okazują się tutaj płyty CD/DVD, bo wkładając je do komputera, narażamy go „tylko” na instalację złośliwego oprogramowania ;)

Źródło: Zaufana Trzecia Strona, Habrahabr, inf. własna

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  radzab7
  Rosjanie to jednak potrafią wszystko, teraz tylko czekać, aż partia takich pendrivów trafi na Ukrainę.
  24
 • avatar
  Konto usunięte
  Wygląda jak ruski pendrive.
  16
 • avatar
  Djmnich
  Mi to nie straszne,
  Mam zasilacz Modecom Feel :D
  7
 • avatar
  Konto usunięte
  Ciekawe jak dlugo te kondensatory laduja sie do 110V biorac pod uwage, ze USB daje 5V.
  Jezeli tam nie ma pamieci, a po podlaczeniu nic sie nie dzieje i nic nie wykrywa to znaczy, ze trzeba szybko odlaczyc :)

  5
 • avatar
  Q'bot
  Hmm... Czyli testować tylko na sprzęcie objętym gwarancją... przynajmniej serwis da nam nowy ;)
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Zagrożenie praktycznie zerowe. Obawiać się mogą jedynie ci, którzy kupują od "Januszy" na Alledrogo, ale i tak mało prawdopodobne. Niemniej, warto wiedzieć.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Z tym że "zdecydował się zastosować ujemne napięcie" to chyba jakiś drastyczny skrót myślowy. W każdym razie nieczytelny. Ujemne wobec czego? Napięcie to różnica potencjałów, więc znak zależy od punktu odniesienia. Jeśli zamienimy punkty odniesienia to nagle z ujemnego "magicznie" zrobi się dodatnie.
 • avatar
  HAMANN
  Rewelacyjne urzadzenie kiedy chcemy sobie wymienic sprzet przed uplywem gwarancji ;) Ja dam duzo widze w tym plusow ;]
  -1
 • avatar
  Hakuren
  Porównywanie radzieckiego internetu do banderowskiego internetu jest jak porównywnie Stalina i Pol Pota. Który był wiekszym socjopatą.

  Na końcu i tak znak równości trzeba postawić.

  Widać, że Ruskim gorzała na mózg totalnie padła bo nic konstruktywnego nie potrafią dać światu od czasów Sputnika i Gagarina. Tylko niszczyć, niszczyć.
  -1
 • avatar
  waski88
  no i weź tu od kumpla pendriva pożycz
 • avatar
  Konto usunięte
  Zdecydowanym kupować tanio polecam stronke:
  www.make.my/aukcje
  Mega okazje, licytacje za grosze.
  Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Zawsze można zrobić płytę DVD z powierzchnią łatwopalną, która zapali się po skierowaniu na nią lasera napędu (odpowiednia substancja światłoczuła) więc nawet DVD może być potencjalnym zagrożeniem. Ale mało prawdopodobne.
 • avatar
  piotr.potulski
  No co za wyrafinowana forma ataku. Kto by pomyślał, że zapodanie 110V na USB "przełąmie zabezpieczenia". Podczas rozwiązywania układanki 5% wykazało się niespotykaną spostrzegawczością, reszta niepospolitą siłą.