Procesory

VIA wraca do procesorów x86 - powalczy z AMD Athlon i Intel Atom

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Tajwański koncern VIA szykuje procesor Isaiah II, który powalczy z najsłabszymi modelami konkurencji.

VIA Nano Isaiah procesor
Procesor VIA Nano x2 "Isaiah" (na zdjęciu) w końcu doczeka się następcy

AMDIntel to najwięksi gracze na rynku procesorów bazujących na architekturze x86, ale nie należy zapominać o firmie VIA – ona również specjalizuje się w takich układach, lecz jej konstrukcje nie zdobyły aż takiej popularności. Wygląda jednak na to, że trzeci gracz szykuje nowy procesor, którym ma zamiar powalczyć w najsłabszym segmencie wydajnościowym.

Mowa tutaj o modelu o nazwie kodowej Isaiah II (następcy Nano "Isaiah"), który został zaprojektowany przez zespół inżynierów z przejętej firmy Centaur Technology. Układ dysponuje dwoma rdzeniami x86-64 o zegarze 2,0 GHz, a ponadto zintegrowano w nim 2 MB pamięci podręcznej L2. Na uwagę zasługuje również obecność najnowszych multimedialnych i kryptograficznych instrukcji.

Testy procesora przeprowadzono na płycie głównej z chipsetem VIA VX11H, a do pomiarów wydajności posłużyła aplikacja SiSoft Sandra. Osiągi układu porównano do modeli AMD Athlon 5350 „Kabini” oraz Intel Atom Z3770 „Bay Trail-D” - najwydajniejszych przedstawicieli z najsłabszych serii dla desktopów od konkurencji.

Procesor (model) AMD Athlon 5350 Intel Atom Z3770 VIA Isaiah II
Arithmetic 22,66 GOPS 15,1 GOPS 20,0 GOPS
Multi-Media 47,56 Mpix/s 25,9 Mpix/s 50,2 Mpix/s
Multi-Core Efficiency 4 GB/s 1,7 GB/s 3,1 GB/s
Cryptography (High Security) 1,48 GB/s 0,4 GB/s 1,5 GB/s
Power Management Efficiency (ALU) 2,88 GIPS 2,5 GIPS 2,9 GIPS
Financial Analysis (High/Double Precision) 3,64 kOPTS 1,5 kOPTS 3,0 kOPTS

We wszystkich testach Isaiah II okazał się lepszy od modelu Atom Z3770, natomiast w połowie również od Athlon 5350. Co prawda układ plasuje się na najniższej półce wydajnościowej, ale i tak może stanowić poważną konkurencję dla dotychczasowych liderów rynku x86.

Nowy procesor VIA ma zadebiutować pod koniec sierpnia i znajdzie zastosowanie w miniaturowych komputerach, kioskach multimedialnych oraz branży digital signage.

Źródło: TechPowerUp

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vegasnight9
  34
  Witamy! Zdrowej konkurencji nigdy za wiele :)
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Dobrze że jest jakakolwiek konkurencja. Zaczynają w mniej popularnym sektorze(tutaj rządzą army). Jeszcze Intel i AMD się tu nie rozgościły na dobre. Jeżeli zaoferują coś wydajnego z niskim poborem prądu to to będzie hitem.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Do boju VIA!
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  o maj gad, aż mi się przypomniał mój stary VIA Cyrix 266MHz ;O
  w grach był wolniejszy od pentiuma 133MHz xD
  Jedynie niektóre programy chodziły nieco szybciej
 • avatar
  Martines
  4
  Mam nadzieje, że im się powiedzie, może dzięki temu za parę lat powalczą w wyższym segmencie.
 • avatar
  XeonX
  3
  Brakuje tu jednego ważnego parametru jakim jest pobór energii. To właśnie współczynnik performance per watt jest najistotniejszy w branży mobilnej. Nie wymieniacie zastosowania w urządzeniach typu tablet czyli jego pobór energii jest pewnie znacznie wyższy niż u konkurencji ?
 • avatar
  jewgienij
  3
  Podziwiam ich! VIA kupila te firme z 15 lat temu, ciagle laduja w to kase, ciagle probuja i cagle nic z tego. Z dziesiec lat temu korzystalem w Belgii z kompa na procku VIA. Internet dzialal.
 • avatar
  jkbrenna
  0
  AMD i VIA powinni raczej swoje sily polaczyc, AMD pozbylby sie swoich arabskich wspolnikow i na rynek asjatycki lepiej wszedl, a VIA moze by te APU lepiej zrobila...
 • avatar
  wdowa94
  0
  Ktoś w końcu zareagował na monopol Intela
 • avatar
  yendrek
  -1
  @Paweł Maziarz - przy opisie procka dedykowanego STB, centrom multimedialnym itp przydało by się coś na temat zużycia energii. W tych konstrukcjach to także istotny parametr.

  A wracając do rzeczy - zajebista wieść, jedna jaskółka (nowy procek) na razie wiosny nie czyni, ale w perspektywie kilku lat VIA może namiesza w niskim segmencie i wbije się w średni. Co potem zobaczymy, życzę powodzenia.