Oprogramowanie

VISTA - błąd znany jako 'Out of Memory'

przeczytasz w 1 min.

Jak na razie pojawiło się wiele problemów, o których donoszą użytkownicy systemu Windows Vista, a które dotyczących kopiowania i przenoszenia danych, szczególnie ich dużych ilości. Bardzo często pojawia się wiele błędów, co sprawia, że użytkownicy Visty mają spore problemy z ich namierzeniem. W rzeczywistości, częstym problemem jest to, że nie ma nawet najmniejszej przesłanki mówiącej, że kopiowanie plików nie zostało poprawnie zakończone. Można do tego dojść jedynie wówczas, gdy porównamy liczbę plików w katalogu źródłowym, z liczbą plików w katalogu docelowym.

W jednym z blogów na stronach zdnet opisywany jest błąd znany jako „Out of Memory”, który pieszczotliwie nazywają w centrali PC Doc jako błąd „Out of Cheese”… nie pytajcie dlaczego…, jest jednym z najgorszych i najbardziej zbijających z tropu problemów towarzyszących obsłudze plików przez Vistę. Występuje on, gdy użytkownik Visty, który korzysta z oprogramowania Kaspersky Anti Virus 6 lub 7, próbuje skopiować dużą liczbę plików, około 16,400. Oczywiście, kopiowanie takiej ilości danych jest szalonym pomysłem i nie codziennie ktoś się porywa na taki wyczyn, ale można spodziewać się, że nowoczesny system powinien być w stanie poradzić sobie z takim zadaniem. Chyba, że wymaga się za dużo?
I nie muszą to być wcale duże pliki. Problem może pojawić się także, gdy kopiujemy mniejsze grupy, które w sumie przekraczają 16,400 plików kopiowanych pomiędzy restartami systemu. Tuż po komunikacie „Out of Memory”, na ekranie może pojawić się cała masa innych błędów, takich jak na przykład znikające w środowisku Windowsa menu i zakładki, a nawet ponowne uruchamianie się systemu, nie wspominając już o niebieskich ekranach oznaczających śmierć systemu.


Mimo, że problemy te mają miejsce, gdy użytkownicy korzystają z oprogramowania Kaspersky, tak naprawdę błąd leży w jądrze systemu. Problem nie ogranicza się tylko do systemów, na których uruchomiony jest Kaspersky. To nie tylko ta aplikacja potęguje występowanie wspomnianych anomalii. Niepożądane przygody, które znane są zarówno firmie Kaspersky jak i Microsoftowi, miały rzekomo być usunięte wraz z Service Packiem 1. Jednak jak się okazuje obecna wersja beta Vista SP1 takowej poprawki nie zawiera.


Microsoft wypuścił właśnie łatę usuwającą ten problem. Przetestowano ją i stwierdzono, że rzeczywiście działa i usuwa komunikat braku pamięci w instalacjach Visty. Należy jednak zauważyć, że łaty tej nie da się zainstalować na Vista SP1 Beta.


Wciąż istnieją inne problemy dotyczące obsługi plików w Viście, takie jak zaznaczanie dużych ilości plików (około 1,500), które sprawiają kłopoty z wykorzystaniem pamięci ponieważ w wyniku różnych operacji nie jest ona uwalniana aż do chwili ponownego uruchomienia komputera. Pozostaje mieć nadzieję, że z biegiem czasu problemy te będą usuwane jeden po drugim. Może będzie to miało miejsce już w przypadku SP1. Póki co, obecna wersja beta nie przejmuje się nimi. Możliwe zatem, że w końcu, kiedyś, użytkownicy Visty będą czuć się tak samo pewnie żonglując swoimi plikami, jak było to wówczas, gdy korzystali z Windowsa XP.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login