Ciekawostki

Volkswagen i auta, które parkują same

przeczytasz w 1 min.

W 2020 roku pierwsze samochody grupy Volkswagen będą wyposażone w system autonomicznego parkowania, dzięki któremu w ciasne miejsce wciśnie się (a następnie z niego wyjedzie) auto bez udziału kierowcy.

Samochody są coraz większe, a miejsca parkingowe zdają się kurczyć. Z kierowców nieudolnie próbujących zmieścić się w ciasnym polu można się śmiać, ale fakty są takie, że to właśnie oni stanowili motywację dla grupy Volkswagen, która opracowuje wyśmienite rozwiązanie, na którym skorzystają wszyscy (przynajmniej tak długo jak będą jeździć autem tego niemieckiego producenta).

Autonomiczne parkowanie – to właśnie jest pomysł grupy Volkswagen. Nie asysta, lecz całkowicie samodzielny system. W przyszłości kierowca będzie musiał tylko podjechać niedaleko wolnego miejsca i będzie mógł wysiąść z samochodu, a ten ostatni sam zajmie się resztą. Auto będzie również w stanie autonomicznie opuścić miejsce, dzięki czemu i ten etap ma być zupełnie nieproblematyczny. 

Oto jak to wygląda:

Samokierujące się samochody to gorący temat, ale od ich nadejścia dzieli nas jeszcze wiele lat. Po drodze otrzymywać będziemy jednak takie ciekawostki, jak właśnie autonomiczne parkowanie. Volkswagen zapowiada, ze pierwsze samochody z tym systemem wyjadą na drogi już niedługo, bo w 2020 roku. 

Początkowo system będzie dostępny wyłącznie na wybranych parkingach, ale z czasem ma zadziałać na każdym z dobrze oznaczonymi miejscami, bo opiera się na informacji wizualnej. 

Źródło: Autoblog, Engadget. Foto: Volkswagen Group

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Kolejny system dla tych co nie umieją/nie chcą umieć jeździć samochodem.

  Kolejny powód aby skomplikować budowę samochodu aby warsztaty mogły doić klienta.

  Kolejny powód aby podwyższyć cenę samochodu.

  A wystarczy umieć.... parkować. To na prawdę nie jest nic skomplikowanego.

  Ale w świecie czujników światła, cofania, deszczu, pasów, wypadku to pewnie się sprzeda...

  Na szczęście mój nie ma nawet elektrycznej szyby i mam nad nim pełna kontrolę, parkuję jak chcę, jadę jak chcę, nic mi nie nabija dodatkowych kosztów. Kij im w oko, bo kiedyś to będzie obowiązkowe jak światła w dzień albo czujnik wypadku :/
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Audi A7 już w 2012 miał automatyczne parkowanie.
   • avatar
    pscager
    0
    W sam raz dla Pań.
    • avatar
     calak
     0
     spaliny w normie? :D