Internet

Wypisanie się z Kościoła przez Internet - pomysł z Norwegii

przeczytasz w 1 min.

Skoro sprawy urzędowe możemy załatwiać przez Internet, to czy nie tak samo powinno być w przypadku spraw kościelnych?

Zgodnie z zasadami Kościoła, kto raz do niego wstąpi, całkowicie wystąpić już nie może. Może jednak się „wypisać”, dokonując apostazji. W Polsce jest to dość skomplikowane, ale władze Kościoła w Norwegii postanowiły to uprościć. Przygotowały stronę internetową, która umożliwia szybkie przejście przez ten proces.

Nowe technologie docierają do kolejnych sektorów naszego życia. Nie mogły więc ominąć też wiary. Dziś możemy już na przykład znaleźć Biblię w wersji cyfrowej i aplikacje ewangelizacyjne, a same kościoły mają swoje strony internetowe i fanpage’e. 

Strona internetowa do apostazji to coś nowego. Władze Kościoła Norwegii ruszyły z nią na wniosek biskupów. Jest to serwis, który umożliwia w prosty sposób zapisać się lub wypisać się ze wspólnoty wyznaniowej. 

Jak to wygląda w Polsce? Osoba, która chce dokonać apostazji musi udać się do proboszcza w swojej parafii, przedstawić mu świadectwo chrztu oraz pisemne uzasadnienie swojej woli (do niedawna podczas przekazania musiało być obecnych 2 świadków). Następnie proboszcz składał podpis i pieczęć, przekazywał wniosek do kurii, a tam działano dalej. Być może dlatego rocznie z Kościoła „wypisuje się” u nas około 450 osób.

Tymczasem strona do apostazji w Norwegii odnotowała większe zainteresowanie niż można było przypuszczać. Wystarczyła doba, by „wypisało się” ponad 10 tysięcy osób. W tym samym czasie „zapisało się” 1200 osób. 

Skoro sprawy urzędowe możemy załatwiać przez Internet, to czy nie tak samo powinno być w przypadku spraw kościelnych? Jak uważacie?

Źródło: dobreprogramy

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  neXt___
  13
  W Polsce by to nie przeszło, bo szybko upadłby mit o "90% ludzi w Polsce to katolicy". Sam znam wielu ludzi, którzy apostazji nie dokonali, mimo że są niewierzący. Gdyby była możliwość zrobienia tego zdalnie, przez Internet, to może by im się chciało. Księżą lubią robić problemy z apostazją; uciekające owieczki im nie w smak.
  • avatar
   BluePandoraBox
   11
   jestem ciekaw ile w Polsce w pierwszej dobie by się wypisało, stawiam że kilka razy więcej niż u Norwegów
   te utrudnienia u nas są celowe, jakby się okazało że katolików u nas jest o połowę mniej to księża musieliby się wynieść z religią ze szkół czyli nie dostawaliby pensji, a na to na pewno się nie zgodzą
   ot największa sekta w Polsce ...
   • avatar
    skoti
    2
    wkleiło się w złym miejscu
    • avatar
     os4free
     1
     nie nadazam za trendami ;)
     • avatar
      michael85
      -2
      Na zachodzie mają z***ste pomysły, tylko jak tak dalej pójdzie to miejsce cywilizowanego chrześcijaństwa zajmie barbarzyński islam który przy normalnym podejściu naszej cywilizacji mógłby zostać rozniesiony w pył. Niestety poprawność polityczna i tolerancja jest ważniejsza.
      • avatar
       michael85
       -3
       Na zachodzie mają z***ste pomysły, tylko jak tak dalej pójdzie to miejsce cywilizowanego chrześcijaństwa zajmie barbarzyński islam który przy normalnym podejściu naszej cywilizacji mógłby zostać rozniesiony w pył. Niestety poprawność polityczna i tolerancja jest ważniejsza.
       • avatar
        darioz
        -4
        TA. NATURA NIE ZNA PRÓŻNI! UBĘDZIE CHRZESCIJAN PRZYBĘDZIE MUSLIMÓW!!! I TAK JUŻ SIĘ W NORWEGII DZIEJE OD DAWNA!!! A SZWECJA TO JUŻ PRAWIE UTONĘŁA W ISLAMSKIM GÓWNIE!!!
        EUROPA ZACHODNIA JEST JUŻ STRACONA!!! ZA 50 LAT BĘDZIEMY GRANICZYĆ Z NIEMIECKĄ REPUBLIKĄ ISLAMSKĄ!!!
        A UNIA EUROPEJSKA PRZEISTOCZY SIĘ W UNIĘ ARABSKĄ!!!
        DLA NAS POLAKÓW JEST JESZCZE SZANSA I MOŻEMY WYPISAĆ SIĘ Z TEGO BURDELU JAKM JEST UNIA JEWROPEJSKA I RAZEM Z WĘGRAMI, CZECHAMI, SŁOWACJĄ I INNYMI KRAJAMI EUROPY WSCHODNIEJ ZAŁOŻYĆ UNIE CHRZEŚCIJANŚKĄ GDZIE NIE BĘDZIE MIEJSCA DLA MUSLIMÓW A ISLAM ZOSTANIE CAŁKOWICIE ZAKAZANY!!!
        • avatar
         Konto usunięte
         -15
         No tak...To problem zasadniczy bo przecież za członkostwo w tym klubie trzeba płacić...
         A potem jeden z drugim dogorywa na szpitalnym łóżku i wielkie pretensje ze ksiądz wyspowiadać nie przyłazi...

         Historia zna takich twardzieli. Z Najwyższym przepraszał się na łożu śmierci nawet Jaruzelski....
         • avatar
          skoti
          0
          jw
          • avatar
           Snake73
           0
           Jest taki fajny cytat: "W obliczu ogromu zła na świecie, byłoby blużnierstwem posądzać boga o istnienie."
           • avatar
            Snake73
            0
            Ciekawe czy księża też dostają 500 zł na swoje dzieci.
            • avatar
             Snake73
             0
             Ktoś tam wyżej wspominał o inteligencji ateistów i wierzących. Oto historia świata (wg chrześcijaństwa) w wielkim skrócie:
             1 Bóg istnieje od zawsze, bez powodu
             2 Bóg istniejąc wiecznie, nagle postanawia, że stworzy różne rzeczy
             3 Bóg inicjuje wielki wybuch i nie robi nic przez kolejne 10 miliardów lat
             4 Bóg stwarza Ziemię, a potem znowu nic nie robi przez 4 miliardy lat
             5 Bóg tworzy dinozaury
             6 Bóg zabija dinozaury
             7 Bóg tworzy ludzkość na swoje "podobieństwo"
             8 Przez 1500 lat Bóg uporczywie wtrąca się w sprawy ludzi na bardzo niewielkim obszarze Ziemi. Przy okazji daje jednemu plemieniu szereg wytycznych i pomaga mu w pokonywaniu wrogów
             9 Bóg po pewnym czasie przychodzi na Ziemię w ludzkiej postaci i przez 33 lata poucza ludzi. Na koniec umiera w krwawej łaźni, polączonej z męczarniami co ma być zadośćuczynieniem za wady ludzi (których sam stworzył)
             10 Bóg zaprzestaje się ukazywać oraz zrywa wszelkie kontakty z ludźmi na kolejne 2000 lat. Zostawia dość luźno pozlepiane metafory i sprzeczne "objawienia" w charakterze instrukcji zdobycia życia wiecznego.

             Tak to ma sens.