Samochody elektryczne

Xiaomi na czterech kołach

przeczytasz w 1 min.

Czego jeszcze Xiaomi nie ma w swoim katalogu…? Ach, no tak: samochodu. Ale to nie tak, że nie będzie go mieć. Działania już zostały podjęte.

Inteligentny samochód elektryczny Xiaomi

Dopiero w tamtym roku Xiaomi świętowało swoje 10. urodziny – nie przeszkadza to tak młodej firmie mieć tak obszerny katalog. Znajdziesz w nim smartfony, laptopy, gadżety mobilne, małe AGD, a nawet pojazdy: hulajnogi elektryczne cieszą się dobrą sławą, więc czas przejść poziom wyżej. Dyrektor generalny, Lei Jun, doszedł do wniosku, że czas na samochód. 

Pod parasolem Xiaomi powstaje spółka zależna, w którą „matka” zainwestuje 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Pieniądze te mają zostać wydane na opracowanie i rozwój inteligentnego samochodu elektrycznego. Takie pojazdy – jak mówi Lei Jun – „stanowią jedną z największych możliwości biznesowych w następnej dekadzie i stanowią pewny element inteligentnego życia. Wejście w ten biznes jest dla nas naturalnym wyborem, ponieważ rozszerzamy nasz ekosystem AIoT i spełniamy naszą misję, aby każdy na świecie mógł cieszyć się lepszym życiem dzięki innowacyjnej technologii”

Dla Xiaomi to zupełnie nowy świat, ale nie można powiedzieć, że firma zaczyna od zera. Ma spore doświadczenie w temacie integracji oprogramowania ze sprzętem, ma wiele technologii, które mogą zostać wykorzystane, ma gotowy ekosystem – duży i działający bez zarzutu, a do tego jeszcze ma silną markę. 

Od smartfonów do samochodów

Choć krok w kierunku samochodów może zaskakiwać, to nie jest na pewno niczym, czego byśmy wcześniej nie widzieli. Już kilku gigantów technologicznych próbowało swoich sił na tym polu: Google stworzył samochód autonomiczny, Samsung od lat współpracuje z Renault, produkując własne modele, a Sony dopiero co pokazało prototyp swojego auta. Propozycję z tej kategorii przygotowywać ma również Apple – plotki na ten temat krążą w sieci od dłuższego już czasu. 

Na razie nie wiadomo, jakiego typu samochód przygotowuje Xiaomi. Czekamy na więcej informacji. 

Źródło: Xiaomi, Engadget, Gizmochina, BBC, Bloomberg, CNN, CNBC

Czytaj dalej o motoryzacji: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  WIKTOR996
  -2
  XIAOMI NAŚLADUJĄ APPLA JAK ZJEBY. APPLE NIE DAWNO ZACZELI PRACĘ NAD WŁASNYM SAMOCHODEM ELEKTRYCZNYM. XIAOMI OD RAZU TEŻ SAMOCHODY ELEKTRYCZNE.
  • avatar
   PerfectDAY
   0
   Mam nadzieję, że nie będzie to jakiś miejski bączek dla pań lecz kawał solidnego auta.