Karty graficzne

Zintegrowane układy graficzne znikną z rynku

przeczytasz w 1 min.

Według najnowszego raportu autorstwa firmy analitycznej Jon Peddie Research (JPR), zintegrowane układy graficzne staną się wymarłym gatunkiem. Kiedy? JPR twierdzi, że nastąpi to w ciągu najbliższych 4 lat - "wówczas zintegrowane układy graficzne będą miały niecały 1 proc. udziałów w rynku GPU", podaje firma.

Jeśli spojrzymy na wyniki dostaw kart graficznych w 2008 r., analiza JPR wydaje się bardzo optymistyczna. W ubiegłym roku zintegrowane układy graficzne stanowiły bowiem 67 proc. wszystkich dostaw. JPR przekonuje jednak, że już w 2011 r. będą miały kiepskie udziały, wynoszące tylko 20 proc. w rynku. Ma to być spowodowane ogromnym wzrostem udziałów na rynku samodzielnych kart graficznych, które będą dostępne w stosunkowo niskich cenach, jak również rozwiązaniami typu CPU+GPU.


Zintegrowane układy graficzne staną się wymarłym gatunkiem? (Fot. Maximum PC.com)

Jeżeli JPR się nie myli, najbliższe lata zapowiadają się bardzo interesująco. Ciekawe na przykład, jak poradzi sobie wtedy Intel, którego układy graficzne znajdziemy obecnie w większości laptopów. Czy komputery przenośne będą wówczas wyposażane w rozwiązania typu CPU+GPU?

Jak wiemy, zarówno Intel i AMD pracują nad jednostkami centralnymi, które będą mieć wbudowany układ graficzny. CPU+GPU na jednym kawału krzemu to zdecydowanie interesujące i dobrze zapowiadające się rozwiązanie. JPR wierzy, że w latach 2010-2012 technologia ta bardzo zyska na popularności i zacznie skutecznie wypierać z rynku tradycyjne, zintegrowane układy graficzne.

Intel uważa, że będzie mógł dostarczyć rozwiązania CPU+GPU pod koniec tego roku - mowa o Clarkdale dla desktopów i Arrandale dla notebooków. AMD z kolei oczekuje, że Fusion będzie gotowe przed 2011 r.

Jakie jest zdanie naszych czytelników? Czy według was zintegrowane układy graficzne rzeczywiście znikną z rynku w ciągu najbliższych 4 lat?

Źródło: Maximum PC.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krzysiek
  0
  Zintegrowane układy to dolna półka cenowa. Wiec to tylko kwetstia ceny. Jesli CPU+GPU bedzie tańsze to pewnie tak.
  • avatar
   Bialy
   0
   Nie znikną z biur. Dla zastosowań biurowych sa idealne.
   • avatar
    force
    0
    Ci analitycy sa jacys rąbnięci...mam płyte główną ze zintegorwaną katą bo chce miec sparwny komputer nawet jak mi sie karta graficzna spali...to jest najrosądniejsze wyjście przy zakupie komputera stacjonarnego
    • avatar
     mszark
     0
     cpu+gpu to nie oznacza braku zintegrowanej karty graficznej. No chyba że czegoś nie rozumiem. przecież to tylko gpu, a karta graficzna to coś więcej. Więc tak czy siak "karta graficzna" będzie nadal zintegrowana.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      GPU+CPU to także integra, co to za różnica że zintegrowane z płytą główną czy procesorem
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Wyjdzie CPU+GPU w cenie i7 i nikt tego nie kupi, a zintegrowana grafika na płycie głownej to bardzo dobre rozwiazanie. Moim zdaniem teraz będzie bardziej powszechne ze wzgledu na kryzys
       • avatar
        Matiix25
        0
        według mnie układy zintegrowane nie znikną, ponieważ nadal będą w biurowych i szkolnych blaszakach oraz tanich laptopach
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Układy zintegrowane?! A czym że jest rozwiązanie zwane CPU+GPU jak nie układem zintegrowanym? Więc można powiedzieć że układy GPU zintegrowane z mostkiem północnym zostaną wyparte przez układy zintegrowane z procesorem, ale nie że wymrą!