Ciekawostki

Zwinny robot na kółkach od Boston Dynamics, twórców „robo-zwierzyńca” [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Handle to kolejny pomysł firmy Boston Dynamics na przesunięcie barier współczesnej robotyki.

AKTUALIZACJA [28.02.2017]: Zespół Boston Dynamics oficjalnie zaprezentował niezwykle zwinnego robota na kółkach – Handle. Zaktualizowaliśmy filmik w newsie, a do tego przedstawiamy garść informacji – dowiedzieliśmy się, że robot potrafi: 

 • podnieść ładunek o wadze 45 kg,
 • szybko obracać się wokół własnej osi,
 • skakać na wysokość ponad 1,2 m,
 • pędzić z prędkością 14,5 km/h,
 • przejechać 24 km na jednym ładowaniu,
 • a przy tym wszystkim ani razu się nie przewrócić.

NEWS [01.02.2017]: Boston Dynamics to firma, której miłośnikom robotyki nie trzeba chyba przedstawiać. Gwoli ścisłości dodajmy jednak, że jest to zespół inżynierów, który w ciągu ostatnich lat cieszył nasze oczy różnorakimi, ponadprzeciętnie zwinnymi robotami. Najsłynniejszy jest ich „robo-zwierzyniec”, na który składają się mniejsze i większe metalowe czworonogi inspirowane prawdziwymi zwierzętami…

Boston Dynamics robo-zwierzyniec
Foto: Boston Dynamics / Lisa Bernier/CNET

…Największą furorę robi zaś Atlas, czyli mający gabaryty człowieka dwunożny robot, który przewyższa swój ludzki pierwowzór pod względem siły i niemal nie ustępuje mu, jeśli chodzi o zręczność. Tym razem ekipa postanowiła spróbować czegoś bardziej abstrakcyjnego – poznajcie efekt tych prac: Handle.

Handle: kolejny krok dla Boston Dynamics

Dotąd trzymająca się dwu- i czteronożnych robotów ekipa Boston Dynamics postanowiła poeksperymentować z innym rozwiązaniem, mianowicie kołami. Rozwiązanie to ma szereg zalet – od większej szybkości poruszania się, po większą dynamikę podczas prób utrzymania równowagi. Oto jak Handle się prezentuje (na filmiku, który właściwie w sieci nie powinien się znaleźć):

Swoją nazwę Handle zawdzięcza temu, że potrafi chwytać przedmioty i operować nimi. Choć może brzmieć to dość prozaicznie, w rzeczywistości firma Boston Dynamics potrzebuje właśnie takiego praktycznego robota z realnym zastosowaniem. Bo choć zachwyca publiczność od wielu już miesięcy, wciąż nie zdołała utworzyć produktu, który miałby szansę na komercyjny sukces.

Klopotliwy potencjał

Potencjał Boston Dynamics dostrzegła firma Google w 2013 roku, ale szybko też zorientowała się właśnie, że przekucie kreatywności w zysk jest tutaj nie lada wyczynem. Dlatego też od kilku miesięcy gigant z Mountain View szuka nowego właściciela dla zespołu inżynierów. 

Wśród potencjalnych nabywców wymienia się Toyotę i Amazon, ale na razie sprawa stoi w miejscu. Być może prezentacja Handle pomoże to zmienić.

Źródło: The Verge, CNET, inf. własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Twoja Stara_
  2
  Jak w Horizon: Zero Dawn.
  • avatar
   mgkiler
   -2
   A umie toto wejść po schodach?

   Jak tak to super.