Premiera smartfona Samsung Galaxy S III mini - cena i specyfikacja

Powtórzy sukces modelu S3?

Karol Żebruń

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, 11 października, Samsung zaprezentował w Niemczech mini wersję swojego największego hitu sprzedażowego z tego roku. Czym okazał się Galaxy S III mini? Starszym modelem w nowych szatach, czy istotnie mini wersją Galaxy S III? Zobaczmy.

Wypuszczając taką, a nie inną wersję Galaxy S III mini, Samsung stara się nas przekonać, że nie zawsze potrzebna jest tak duża wydajność, jak we flagowym modelu. Z tym argumentem trudno się nie zgodzić. Zarazem zachowuje w smartfonie nowe technologie, którymi wabił w Galaxy S III. Mniejsze gabaryty smartfona sprawią, że łatwiej będzie go obsługiwać jedną dłonią.

Samsung Galaxy S III mini jest zatem próbą znalezienia złotego środka, który zadowoli jeszcze większą liczbę klientów. Nazwa nowego smartfona będzie z pewnością bardzo pomocna. Posiadacze Galaxy S i S II mogą czuć się rozczarowani specyfikacją, ale w końcu nie każdy zmienia smartfon co dwa lata. Poza tym mini to mini.

Duży i mały. 

W Samsungu Galaxy S III mini znajdziemy funkcję Smart Stay (ekran jest podświetlony dopóki na niego się patrzymy), S Voice (asystent głosowy), choć ta dla polskiego odbiorcy jest mało przydatna, Direct Call (wybieranie numeru po przyłożeniu słuchawki do ucha) oraz Smart Alert (powiadamianie o wiadomościach, gdy użytkownik weźmie smartfon do ręki).

Smartfon podobnie jak większy brat wyposażony jest w obsługę nawigacji GPS/GLONASS, Bluetooth 4.0, a opcjonalnie w technologie zbliżeniowej komunikacji S Beam oraz NFC. Prosto z pudełka otrzymamy urządzenie z Androidem 4.1.1 Jelly Bean. Zapewne miło byłoby mieć już następną wersję tej platformy, która ma zadebiutować w podobnym okresie co Galaxy S III mini.

Samsung Galaxy S III mini wizualnie jest klonem Samsunga Galaxy S Duos. Wymiarami i wagą przypomina pierwszą generację Galaxy S.

Na czym Samsung zaoszczędził, a może raczej z czym nie przesadzał? Na przekątnej ekranu (4 cale), ale to oczywiste, gdyż smartfon ma być mini wersją, i rozdzielczości (800 x 480 pikseli). Technologia wyświetlacza to, podobnie jak w Galaxy S, Super AMOLED z układem pikseli PenTile. Mniejszą wydajność ma również jednostka obliczeniowa - dwurdzeniowy chipset ST Ericsson NovaThor taktowany zegarem 1 GHz i wspomagany przez GPU Mali-400.

Aparat cyfrowy zamiast 8 ma 5 Mpix rozdzielczości. Wygląda także na to, że smartfon pozbawiono funkcji MHL dla połączenia z zewnętrznym wyświetlaczem.

Specyfikacja smartfona wygląda następująco:

 
Samsung Galaxy S3 mini (model I8190)
Procesor
 ST Ericsson NovaThor U8420 / dwa rdzenie 1 GHz
GPU
 Mali-400
Pamięć RAM 1 GB
Pamięć masowa  8, 16 GB
rozszerzalna za pomocą micro SD (maksymalnie 32 GB)
Ekran
Super AMOLED / 4 cale / 800 x 480 pikseli
Obsługiwane sieci  GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900
3G - HSDPA 900 / 1900 / 2100
Kamera 5 Mpix (główna), lampa LED, autofocus
VGA (do wideokonferencji)
Wideo 720/30p (tylna kamera) lub VGA (przednia kamera)
Transmisja danych HSPA (14,4 Mbps)
Złącza  słuchawki 3,5 mm, micro USB 2.0
Wi-Fi  802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth  4.0 z A2DP, LE, EDR
Sensory akcelerometr, żyroskop, kompas, sensor zbliżeniowy
Nawigacja GPS / GLONASS
System Android 4.1.1 (Jelly Bean)
Wymiary i waga 121,6 x 63 x 9,9 mm i 111,5 grama
Akumulator litowo-jonowy 1500 mAh

Skazany na sukces? Wiele zależy od tego czy cenę, która ma wynieść około 370 euro (1500 złotych) lub 480 dolarów (w Stanach Zjednoczonych), uznamy za adekwatną do możliwości Galaxy S III mini. Oficjalna cena w Polsce nie została jeszcze podana do wiadomości. Smartfon powinien trafić do sklepów w listopadzie.

Źródło: Samsung, Endgadget (foto)

Wybrane dla Ciebie
ZACZEKAJ! ZOBACZ, CO TERAZ JEST NA TOPIE