Usuwanie domyślnej aplikacji w systemie Android
Mobile

Usuwanie domyślnej aplikacji w systemie Android

przeczytasz w 2 min.

Jeśli chcemy aby dana czynność była w systemie Android wykonywana domyślnie przez inną aplikację powinniśmy wykonać kilka prostych kroków. Oto one.

Usuwanie domyślnej aplikacji w systemie Android

Podczas wykonywania wielu czynności po raz pierwszy w systemie Android zostaniemy poproszeni o wybranie aplikacji, za pomocą której będziemy w stanie tą czynność dokończyć. Sytuacja ta pojawia się na przykład w chwili gdy mamy w systemie zainstalowane dwie przeglądarki internetowe. Podczas otwierania łącza (np. z wiadomości e-mail) pojawi się dodatkowe okienko w którym możemy wybrać pożądany program.

android wybór domyślnej aplikacji

Odnosi się to nie tylko do przeglądarki internetowej. Podobnego wyboru będziemy musieli dokonać np. podczas otwierania plików audio, filmów, dokumentów tekstowych i przy wielu innych okazjach. Bywają też takie sytuacje kiedy mamy w systemie zainstalowane dwa lub trzy różne interfejsy graficzne i nawet przy najprostszych akcjach, takich jak wyjście na pulpit trzeba wskazać który z tych interfejsów ma posłużyć do finalizacji akcji.

wybór domyślnej aplikacji android

Gdy już zdecydujemy którą aplikację używamy powinniśmy zadeklarować czy chcemy, aby była ona używana domyślnie do zakończenia danej akcji, czy wybieramy ją jednorazowo. Problem polega na tym, że jednorazowe wybranie nie jest komfortowe dla użytkownika, gdyż smartfon za każdym razem prosił będzie ponownie o wybór aplikacji. Na dłużą metę po prostu się to nie sprawdza. Dlatego wiele osób zapamiętuje wybór aplikacji domyślnej.

Przykładem może być wybór przeglądarki internetowej Chrome do otwierania łączy. Pytanie jednak co zrobić, gdy zainstalujemy w systemie inną przeglądarkę (np. Firefoxa lub Operę) i chcemy aby to ona była tą domyślną?

Jak usunąć wybór domyślnej aplikacji?

Na początku warto zaznaczyć, że procedura różni się w zależności od tego jakim interfejsem dysponuje system Android zainstalowany w smartfonie. Może być ona odmienna dla urządzeń Samsunga, LG, HTC itp. Poniższe kroki wykonujemy przy użyciu systemu CyanogenMod 10.2 (Android 4.3) na smartfonie Samsung Galaxy S3.

Aby usunąć domyślną aplikację wchodzimy w ustawienia systemowe, a następnie w Aplikacje.

android ustawienia

W tym momencie wybrać możemy aplikację z jednej z trzech list – pobranych, pracujących lub wszystkich. My przechodzimy do wszystkich.

android lista aplikacji

Programy posortowane są alfabetycznie. Wśród nich odnajdujemy ten na którym nam zależy. W tym przypadku jest to przeglądarka internetowa Chrome, ale zgodnie z tym co napisaliśmy wcześniej może to być dowolna aplikacja która została ustawiona jako domyślna.

android domyślne aplikacje

Po otworzeniu wybranej pozycji otrzymujemy dostęp do kilku istotnych opcji, takich jak wymuszanie zatrzymania, dezinstalacja, czyszczenie danych oraz element który nas najbardziej w tej chwili interesuje, czyli „Wyczyść domyślne”.

Pamiętajmy, że aktywacja tej opcji nie oznacza usunięcia programu, lecz jedynie wyłączenie przypisanej do niego akcji domyślnej.

Od tej chwili wskazany program przestał być uznawany przez system Android za domyślny i przy ponownej próbie otworzenia strony WWW, pliku muzycznego, filmu, dokumentu tekstowego itp. znów zostaniemy zapytani o wybór aplikacji, która pozwoli sfinalizować akcję.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hardcore
  6
  Tytuł wprowadza w błąd.
  Powinno być:
  "Usuwanie domyślnie uruchamianej aplikacji w systemie Android"
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Teraz napiszcie jak w androidzie na zswsze wylaczyc wszystkie reklamy na benchmark.pl i innych portalach.
   • avatar
    BumBl3Bee
    1
    Dla niektórych na pewno się przyda, ja sam kiedyś nie wiedziałem jak zmienić to w ustawieniach :D
    • avatar
     killerPL
     1
     gdzie edycja? jeszcze tego nie wprowadziliście?
     • avatar
      razielOne
      -1
      A co zrobić gdy pojawi się okno "Wykonaj czynność przez..." i nie ma tam interesującego mnie programu?
      • avatar
       hynio
       -1
       A propo przeglądarek na andro-fonie to mnie szlak trafia jak nie mam innej możliwości przeglądania netu, mam chyba 5 przeglądarek zainstalowanych aby sprawnie przeglądać strony internetowe a i tak nie każde strony poprawnie działają
       • avatar
        Finear
        -2
        zrobiliście mały bład
        wyłączyć opere
        włączyć chrome
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Lepiej powiedzcie jak dodać jakąś aplikację do listy wyboru domyślnej, gdy taka się po zainstalowaniu znaleźć na tam nie chce :).
         Np. "Now Playing", świetny program i widgety do odtwarzania muzyki niestety niewidoczny dla Androida.
         • avatar
          Lukasz R1
          0
          A czy ktoś może mi powiedzieć jak usunąć google+ i facebook z andoida 4.0.4 ?
          • avatar
           killerPL
           0
           raz jest dobra domyślna, raz opera, raz jeszcze inne dziadostwo cóż, świat nie może być idealny, więc siłą rzeczy telefony i aplikacje też nie są.
           • avatar
            Pan Piksel
            0
            wygodniej w nova luncher przytrzymac apke i mamy odrazu informacje.. i tam mozna zmienic wszystko

            btw. nie ma to jak proffesionalny poradnik na cm10.2 :D
            • avatar
             mojzo
             0
             Bardzo fajny artykuł, zaraz zastosuje te podpowiedzi w moim telefonie.