ASUS Chromebox - mini PC z ChromeOS
Komputery

ASUS Chromebox - mini PC z ChromeOS

przeczytasz w 1 min.

Sprawdzamy na co stać miniaturowy komputerek ASUSa, który pracuje pod kontrolą ChromeOS

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

niewielkie rozmiary i minimalny pobór energii, błyskawiczny start, cztery porty USB 3.0, HDMI i DisplayPort umożliwiają podłączenie do dwóch monitorów, dostęp i synchronizacja z usługami Google, bezgłośna praca, 100 GB na Google Drive przez 2 lata

Minusy

cena!, konieczność stałego dostępu do internetu (z możliwością edycji dokumentów offline)

Google nie ustaje w próbach promowania komputerów opartych na systemie ChromeOS. Chromebook to laptop pracujący pod kontrolą tego systemu, a Chromebox to mini-PC. Do naszej redakcji zawitał ASUS Chromebox i nie omieszkaliśmy przyjrzeć się możliwościom tego maleństwa.

Idea stojąca za urządzeniami Chromebook/Chromebox jest prosta - mają to być niedrogie komputerki z systemem ChromeOS, który zapewniają dostęp do podstawowych usług Google jak Drive, Docs, Maps, Play, Gmail, Google+ czy YouTube. Większość operacji odbywa się w chmurze, więc do pełnej funkcjonalności konieczne jest połączenie z internetem. Część zadań można jednak wykonywać offline (np. edycja dokumentów).

Na początek zerknijmy na specyfikację ASUS Chromebox. Występuje on w trzech wersjach z różnymi procesorami - w nasze ręce trafił model wyposażony w Core i3. 

 ASUS Chromebox
SystemChrome OS
ProcesorIntel Core i7-4600U, Core i3-4010U lub Celeron 2955U
Układ graficznyZintegrowany (HD 4000 i HD 4400)
Pamięć RAM i dysk2 do 4GB 1600 MHz i 16 GB SSD (M.2)
Sieć bezprzewodowaDual Band 802.11 a/b/g/n + Bluetooth V4.0
Złącza1 x czytnik kart SD 2-w-1
4 x USB 3.0
1 x HDMI
1 x DisplayPort
1 x LAN (RJ45)
1 x Audio (Mic-in/Speaker-out)
1 x blokada Kensington
1 x gniazdko zasilania
Wymiary124 x 124 x 42 mm
Dodatkowo100 GB na Google Drive przez dwa lata

W podstawowej wersji wraz z mini PC otrzymujemy mocowanie VESA (do montażu komputerka na przykład z tyłu telewizora) oraz zasilacz. W bardziej rozbudowanej do zestawu dołączana jest bezprzewodowa klawiatura i myszka. ASUS Chromebox potrafi nawet obsługiwać rozdzielczość 4K / Ultra HD, ale tylko w wersjach z procesorami Core (Celeron nie ma takiej funkcjonalności).