California Access T-Rex CA-1404 – test aluminiowej klawiatury mechanicznej dla graczy
Klawiatury

California Access T-Rex CA-1404 – test aluminiowej klawiatury mechanicznej dla graczy

przeczytasz w 3 min.

Mechaniczna klawiatura dla graczy California Access T-Rex CA-1404 udowadnia, że w niskiej cenie można znaleźć sprzęt nie znający kompromisów.

Ocena benchmark.pl
 • 5/5
Plusy

- jakość wykonania,; - praca klawiszy,; - zarządzenie podświetleniem,; - podstawka pod nadgarstki,; - solidny przewód USB,; - ogólna charakterystyka pracy.

Minusy

- mały klawisz Enter,; - małe podpórki pod klawiaturą.

Klawiatury mechaniczne przyzwyczaiły nas do swoich cen i specyfiki pracy. Zwykle są one znacznie droższe niż ich membranowi kuzyni i nadają się głównie do gier, gdyż poziom głośności ich przełączników utrudnia pracę przy komputerze, choćby podczas korzystania z programów biurowych. Z tym drugim nie można polemizować – klawiatury mechaniczne to sprzęt do gier, niemniej California Access T-Rex CA-1404 udowadnia, że dobra klawiatura tego typu nie musi kosztować jakichś obłędnych pieniędzy.

California Access T-Rex 1404 klawiatura

Rzecz jasna, znaleźć można na sklepowych półkach klawiatury mechaniczne w cenie droższych, bardziej zaawansowanych klawiatur membranowych. To świetne urządzenia, ale często posiadają pewne ograniczenia, jak brak podświetlenia klawiszy czy brak przycisków multimedialnych. Testowana przez nas California Access T-Rex CA-1404 pokazuje jednak, że stworzenie korzystnej cenowo klawiatury mechanicznej, wolnej od mankamentów budżetowych modeli jest możliwe i w pełni wykonalne.

California Access T-Rex CA-1404 i jej rewelacyjne wykonanie

O testowanej klawiaturze można powiedzieć, że przed wyciągnięciem jej z pudełka nic nie przygotowuje nas na pierwsze wrażenie. Pudełko bowiem, po prostu jest i niczym nie wyróżnia się na plus, ani na minus. Po jego otwarciu jednak, naszym oczom ukazuje się czarna klawiatura z logo CA nad kursorami. W przegródce pod klawiaturą znajdziemy jeszcze instrukcję obsługi – i to całkiem rozbudowaną, jak na dzisiejsze czasy – oraz podstawkę pod nadgarstki.

California Access T-Rex 1404 detale

California Access T-Rex CA-1404 waży swoje, ale waga ta jest optymalna i trzymając ją w rękach ma się wrażenie solidności sprzętu. Obcowanie z nim należy zresztą do czynności bardzo przyjemnych, gdyż klawiatura wykonana jest rewelacyjnie. Konstrukcja jest zwarta i nie wygina się nawet na minimetr, a materiały z których urządzenie jest wykonane to klasa sama dla siebie. Cały front wraz z przestrzenią między klawiszami pokrywa przyjemnie chłodne w dotyku, szczotkowane aluminium. Jedyne elementy plastikowe konstrukcji (nie licząc spodu), czyli boki klawiatury to plastik o ciekawej, chropowatej fakturze.

Świetne wrażenie podtrzymują również klawisze, które wykończone są matowym, przyjemnym w dotyku plastikiem oraz dodawana do zestawu podstawka pod nadgarstki. Ta pokryta jest gumowanym plastikiem, również matowym, którego powierzchnia pokryta jest małymi wgłębieniami. Przywodzące na myśl dobrej jakości gumę wykończenie sprawia, że nasze nadgarstki stykają się podczas gry z przyjemną powierzchnią, nie męczą się, a ni nie przyklejają do podstawki.

California Access T-Rex CA-1404

W wykonaniu California Access T-Rex CA-1404 na plus wyróżniają się również gumowe stopki na podstawie, które utrzymują sprzęt w jednym miejscu, a nawet przewód USB: gruby, umieszczony w trwałym, materiałowym oplocie i zakończony ciężarkiem oraz pozłacanym wtykiem. Jeśli zaś zależałoby nam na znalezieniu jakichś minusów, to stopki z tyłu klawiatury umożliwiające regulację wysokości są bardzo drobne i choć podczas testów nie sprawiały żadnych problemów, mogłyby być nieco masywniejsze.

Specyfikacja techniczna:

 • Typ klawiatury: mechaniczna
 • Przełączniki: Kailh Blue
 • Wytrzymałość: 50 mln kliknięć
 • Siła nacisku: 60 gramów; aktywacja przy 50 g
 • Skok: 4 mm; aktywacja przy 2 mm
 • Podświetlenie: Tak, (niebieskie LED; 4 stopnie intensywności; 5 wariantów)
 • Podkładka na nadgarstki: tak (doczepiana)
 • Typ komunikacji: przewodowy
 • Interfejs: USB
 • Wbudowana pamięć: nie
 • Klawisze multimedialne: tak
 • Anti-ghosting: tak
 • Blokada przycisku Windows: tak
 • Waga: 760 gramów

Zawartość zestawu i akcesoria

Pod względem specyfikacji technicznej California Access T-Rex CA-1404 prezentuje się świetnie, zważywszy na jej cenę. Klawiatura zbudowana jest na znanych przełącznikach, które zawsze sprawiają lepsze wrażenie, niż autorskie rozwiązania producentów. Przyciski mają świetny, bardzo precyzyjny i łatwo wyczuwalny skok, a aktywowane są już przy wciśnięciu na poziomie 2 mm i sile 50 gramów. Charakterystyka ich pracy oraz głośność klawiszy sprawiają, że zawsze wiemy, który przycisk (i kiedy!) wcisnęliśmy.

California Access T-Rex 1404 klawisze

Klawiatura posiada również inne ważne cechy, jak Anti-ghosting, dzięki czemu nie wciśnie klawisza, którego nie kliknęliśmy. Dodatkowo pozwala i rozpoznaje jednoczesne wciśniecie do 6 klawiszy, a przy włączonej opcji Full-NKRO rozpoznaje nawet 10 i więcej przyciśniętych na raz przycisków, co podczas dynamicznej rozgrywki jest niezwykle ważną i pożądaną przez graczy cechą.

W poczet zalet możemy wliczyć blokadę przycisku Windows, o której zaletach chyba nie trzeba nikogo przekonywać i łatwą kontrolą podświetlenia z wykorzystaniem strzałek kierunkowych i przycisków funkcyjnych w parze z klawiszem Fn oraz przycisk i gumową rolkę do kontrolowania głośności umieszczoną nad sekcją numeryczną.