Samsung Galaxy S20 Ultra - test
Smartfony

Samsung Galaxy S20 Ultra - test

przeczytasz w 5 min.

Samsung Galaxy S20 Ultra to kandydat do tytułu najlepszego smartfona roku 2020. Pytanie tylko czy faktycznie na ten tytuł zasługuje? Używam go na co dzień i powiem Wam szczerze, że decyzja nie jest łatwa. Galaxy S20 Ultra ma zarówno istotne zalety, jak i zauważalne wady.

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5
Plusy

- bardzo szybkie działanie,; - znakomita jakość wyświetlacza 120 Hz AMOLED,; - bardzo dobra jakość zdjęć nocnych i dziennych,; - nagrywanie filmów 8K 24 kl/s (tył) i 4K 60 kl/s (tył i przód),; - dobry czas pracy na baterii,; - bardzo szybkie ładowanie akumulatora,; - nowoczesna łączność bezprzewodowa, w tym 5G.

Minusy

- smartfon jest bardzo duży, nieporęczny, ciężki i dość gruby,; - zoom 100x jest bezużyteczny,; - przeciętne działanie czytnika linii papilarnych,; - bardzo wysoka cena na start.

Galaxy S20 Ultra - test

Galaxy S20 Ultra to imponujący smartfon flagowy, ale... wiecie co? Odnoszę wrażenie, że właśnie to jest jego największy problem. Samsung po prostu za bardzo starał się napchać do niego wszystko co się dało, zapominając niestety o ważnych kwestiach praktycznych. Zerknijcie również naszą opinię o Galaxy S20.

Oto jego najważniejsze wady i zalety. Zacznijmy od tych pierwszych.

Samsung Galaxy S20 Ultra - recenzja, test, opinia

Największe wady Galaxy S20 Ultra

Czasami sprawdza się powiedzenie "co za dużo, to niezdrowo". Nie zawsze warto być nadgorliwym, bo można zwyczajnie przedobrzyć. Niekiedy warto spojrzeć na własne dzieło z dystansu, postawić się w roli użytkownika i na chłodno ocenić, co staramy się mu zaoferować. I właśnie tego moim zdaniem zabrakło w przypadku Samsunga Galaxy S20 Ultra. Ponieważ...

Jest za duży i niewygodny

Niespełna 7-calowy wyświetlacz sprawia, że Galaxy S20 Ultra to kawał smartfona. Większość osób lubi duże wyświetlacze, ale powoli zaczynamy zbliżać się do granic absurdu. Jednym z objawów jest pojawianie się kolejnych smartfonów składanych, takich jak Galaxy Z Flip.

Wsiadając do samochodu lub po prostu siadając na fotelu koniecznie musiałem pamiętać o wcześniejszym wyciągnięciu S20 Ultra z kieszeni. Telefon po prostu uwiera. Jeśli sądziliście, że Galaxy Note 10+ jest za duży, to pomyślcie, że S20 Ultra jest jeszcze dłuższy.

Samsung Galaxy S20 Ultra - tył

Jeśli wyświetlacze będą rosły dalej, to w zasadzie wyjście pozostanie jedno - trzeba będzie je składać, bo to co oferuje nam Galaxy S20 Ultra ciężko nazwać komfortem.

Dla mnie wygodna obsługa jedną dłonią jest bardzo utrudniona, a zaznaczę, że mam raczej duże dłonie (długie palce). Osoby z mniejszymi dłońmi będą miały solidny problem. Tym bardziej, że...

Jest za ciężki i za gruby

Smartfon waży aż 222 gramy. Odpisując na wiadomości jedną dłonią musiałem uważać, żeby smartfon nie wyleciał mi z ręki. Jest on bardzo wysoki i w czasie pisania trzymałem dolne 40% obudowy, natomiast górne 60% próbowało go przeciążyć. W efekcie musiałem się starać, by nie wypadł z dłoni.

Samsung Galaxy S20 Ultra - wygląd

Biorę suwmiarkę w dłoń, mierzę grubość Galaxy S20 Ultra 5G i wychodzi mi, że sama obudowa ma 8,9 mm, ale grubość całego smartfona, wraz z wystającym aparatem to 11,2 mm. To dużo.

Kwestią indywidualną jest stylistyka tylnych aparatów. Ja wcześniej skrytykowałem za to iPhone 11 Pro, ale teraz patrząc na S20 Ultra, jestem skłonny napisać, że iPhone z tyłu jest... mniej brzydki.

Samsung Galaxy S20 Ultra - aparat

Zoom 100x - nie dajcie się na to nabrać

Ja wiem, że ludzie lubią duże cyferki. Zdaję sobie sprawę, że wyglądają one dobrze w tabelkach ze specyfikacjami. Porównujesz smartfony i widzisz, że jeden ma zoom 5x a drugi ma 100x i który robi większe wrażenie?

Tak jak napisałem na początku - Samsung Galaxy S20 Ultra ma imponować, ale robi to na siłę.

Zoom 100x w tym smartfonie wygląda tak:

zoom 100x
zoom cyfrowy 100x

zoom 100x
zoom cyfrowy 100x

Czy uważasz, że jest to użyteczna jakość? Albo zapytam inaczej... Czy takie zdjęcia chętnie umieścisz na swoim Instagramie? Ja na pewno czymś takim bym się nie chwalił.

Nawet cyfrowy zoom 30x nie wygląda zbyt dobrze:

zoom 30x
zoom cyfrowy 30x

zoom 30x
zoom cyfrowy 30x

Smartfon ma w miarę użyteczny hybrydowy zoom 10x (optyczny + kadrowanie, bez powiększenia cyfrowego).

zoom hybrydowy 10x
zoom hybrydowy 10x

zoom hybrydowy 10x
zoom hybrydowy 10x

W praktyce jednak najlepsze rezultaty daje naturalny, optyczny zoom 4x.

zoom optyczny 4x
zoom optyczny 4x

zoom optyczny 4x
zoom optyczny 4x

Oprócz tego jest jeszcze podstawowy aparat szerokokątny oraz obiektyw ultraszerokokątny, ale o nich piszę niżej, w sekcji "Zalety".

Jest za drogi

Ceny smartfonów urosły do niebotycznych wręcz wartości. niespełna 6000 zł za Samsunga Galaxy S20 Ultra 5G z pamięcią 128 GB? Serio? Potem nie ma się co dziwić, że dobre smartfony Xiaomi sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Wiele osób po prostu stać na ten telefon. Ich wybór co chcą ze swoimi pieniędzmi zrobić. Uważam jednak, że warto kupować optymalnie. Jeśli coś jest nieznacznie gorsze, ale znacznie tańsze, to moim zdaniem jest bardziej warte zakupu.

Największe zalety Galaxy S20 Ultra

Okej, smartfon jest za duży, za gruby, za ciężki, za drogi i ma za słaby zoom 100x, ale ma też wiele zalet. Oto najważniejsze z nich.

Znakomite zdjęcia nocne

Spójrzcie tylko na jakość tych zdjęć.

tryb nocny, zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego
tryb nocny, zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego

tryb nocny, zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego
tryb nocny, zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego

tryb nocny, zdjęcie z aparatu tylnego, ultraszerokokątnego
tryb nocny, zdjęcie z aparatu tylnego, ultraszerokokątnego

Były robione "z ręki", bez użycia podparcia. Po prostu włączyłem tryb nocny i wykonałem zdjęcie. Dla mnie taka jakość nie tylko jest użyteczna, ale jest po prostu dobra. Stabilizacja jest bardzo skuteczna, a autofokus szybki i celny.

Dobre zdjęcia dzienne

Na te 108 Mpx nie zwracajcie uwagi. Standardowo Samsung Galaxy S20 Ultra robi zdjęcia 12 Mpx i tyle w zupełności wystarczy. Tryb 108 Mpx uruchamiajcie tylko gdy np. planujecie wydrukować dane zdjęcie w większym formacie (np. jako fotoobraz).

zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego
zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego


zdjęcie z aparatu tylnego, ultraszerokokątnego

zdjęcie z aparatu przedniego
zdjęcie z aparatu przedniego

Zdjęcia RAW wywołane z formatu DNG mają 12 Mpx (nie znalazłem opcji 108 Mpx), ale mają lepszą jakość od standardowych JPG. Są ostrzejsze i mniej odszumione,

zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego - RAW wywołany do JPG
zdjęcie z aparatu tylnego, podstawowego - RAW wywołany do JPG

Wysoka jakość filmów

Czy filmy 8K to duża zaleta tego smartfona? Uważam, że nie. Telewizory 8K są już dostępne, ale mało kto ma je u siebie w domu. Nie każdy komputer też uciągnie płynnie takie materiały. Ponadto w tym przypadku mówimy o płynności 8K 24 kl/s, która jest przeciętna.

Opcji 8K nie traktuję jako wadę (dlatego nie wspomniałem o niej wyżej), ale uważam, że 4K 60 kl/s z tyłu i z przodu w zupełności wystarczy. Jakość obrazu jest bardzo podobna, a płynność lepsza.

W czasie nagrywania 4K można przełączać się np. między przednim i tylnym aparatem. Stabilizacja optyczna jest bardzo pomocna, a jeśli ktoś wymaga więcej może zastosować super stabilizację hybrydową, ale maksymalnie w Full HD.

Obraz na wyświetlaczu jest fenomenalny

Technologia AMOLED + odświeżanie 120 Hz + rozdzielczość 1440 x 3200 px = absolutnie fantastyczna jakość obrazu. Pod tym względem nie ma na co narzekać. To co widać na wyświetlaczu zalicza się do najwyższej ligi.

Samsung Galaxy S20 Ultra - wyświetlacz 120 Hz

120 Hz zapewnia fenomenalną wręcz płynność. Aż chce się przewijać opcje, ekrany i listy tylko po to, by podziwiać jak gładko to wszystko płynie. Co prawda w tej chwili 120 Hz dostępne jest tylko w rozdzielczości Full HD+ (ustawionej domyślnie), ale ponoć Samsung ma zaoferować aktualizację wprowadzającą 120 Hz nawet przy maksymalnej rozdzielczości.

Idealny do gier, filmów i nie tylko

Supernowoczesny i bardzo wydajny procesor Samsung Exynos 990 + 12 GB RAM LPDDR5 + szybka pamięć masowa UFS 3.0 + slot microSD + wyświetlacz AMOLED HDR 120 Hz + dobrze zoptymalizowany system Android 10 z One UI 2.1. Wszystko to sprawia, że na Galaxy S20 Ultra bardzo przyjemnie gra się w gry, bezproblemowo obsługuje się nawet zaawansowane programy i komfortowo ogląda się filmy.

Samsung Galaxy S20 Ultra - przód

Niezły czas pracy na baterii

Gdy smartfon ma ogromny wyświetlacz 120 Hz, bardzo wysoką wydajność i jest wręcz napakowany różnymi funkcjami, to trzeba się cieszyć, gdy jego bateria wystarcza na 1 cały, intensywny dzień. W tym przypadku tak właśnie jest.

Galaxy S20 Ultra 5G odłączony od ładowarki rano, ani razu nie rozładował mi się przed wieczorem, a przecież w czasie testu korzystałem z niego bardziej intensywnie, niż na co dzień. Dlatego jestem skłonny napisać, że przy łagodniejszym korzystaniu wytrzyma 2 dni. To dobry wynik.

Samsung Galaxy S20 Ultra obudowa

Szybka ładowarka

Duży akumulator 5000 mAh można naładować od 0 do 100% w około 55 minut. Jeśli w baterii drzemie jeszcze te 3% zapasu, to wystarczy nawet około 50-52 min. Ładowarka ma tylko 25 W, ale trzeba przyznać, że robi robotę!

Do tego mamy jeszcze ładowanie indukcyjne (bezprzewodowe) 15 W, które też jest dość szybkie, choć oczywiście wolniejsze od przewodowego.

Łączność komórkowa 5G

W Polsce sieci 5G jeszcze nie stały się popularne, ale warto podkreślić, że 5G jest zaletą. W końcu Galaxy S20 Ultra wiele osób będzie używało dłużej niż rok, a niektóry dopiero kupią go za rok lub dwa, gdy stanieje. A wtedy 5G może być już powszechne.

Samsung Galaxy S20 Ultra - ekran

Samsung Galaxy S20 Ultra - opinia, werdykt

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G to smartfon z najwyższej ligi, ale... 6,9 cala + 222 gramy + 11,2 mm grubości całkowitej + 6000 zł. Te liczby mnie pokonały.

Z roku na rok przyzwyczajamy się do coraz większych, cięższych i droższych smartfonów, ale w pewnym momencie trzeba powiedzieć: dość. Narysować linię, której się przekroczy. Dla mnie Galaxy S20 Ultra jest już daleko za tą linią.

Czy warto go kupić? Ujmę to tak: jeśli możesz wydać 6000 zł na smartfon i nie poczujesz wielkiej różnicy w swoim budżecie, to śmiało, kupuj. Jeśli jednak miałbyś z trudem zbierać złotówkę do złotówki lub kupować go na raty, to uważam, że są lepsze opcje. Wliczam w to zarówno starsze flagowce Samsunga (np. Note10 i S10) oraz oczywiście smartfony konkurencyjnych producentów.

czy warto kupić Samsung Galaxy S20 Ultra

Żaden Xiaomi nie da Ci tyle, co Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, ale... może warto odrobinę zmniejszyć wymagania, by całkiem sporo zaoszczędzić?

Daj znać w komentarzu, co o tym sądzisz. Udanego dnia!

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G - ocena

 • bardzo szybkie działanie
 • znakomita jakość wyświetlacza 120 Hz AMOLED
 • bardzo dobra jakość zdjęć nocnych i dziennych
 • nagrywanie filmów 8K 24 kl/s (tył) i 4K 60 kl/s (tył i przód)
 • dobry czas pracy na baterii
 • bardzo szybkie ładowanie akumulatora
 • nowoczesna łączność bezprzewodowa, w tym 5G
   
 • smartfon jest bardzo duży, nieporęczny, ciężki i dość gruby
 • zoom 100x jest bezużyteczny
 • przeciętne działanie czytnika linii papilarnych
 • bardzo wysoka cena na start

Super Wydajność

90% 4,5/5

Zobacz również:

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kalkulatorek
  10
  6 tys ? Kupiłbym tylko dla aparatu. Ale za 6 tys. mam rewelacyjne aparaty fotograficzne. A fon ? Dla mnie taki za tysiaka w zupełności wystarczy.....
  • avatar
   speedy9
   6
   Zdjęcia z "zoomem" 10x i wyższym do niczego się nie nadają. Zwróćcie uwagę na drzewa z tyłu kadru. Wyglądają jak plastikowe lub po nałożeniu jakiegoś filtra "rysowanie pastelami". Bezużyteczne.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Przecież tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. ta słuchawka kosztuje 6000zł, a tyle kasy piechotą nie chodzi. więc jeśli rzeczywiście nabywca potrzebuje tych wszystkich funkcji i jednocześnie stać go na taki wydatek, wtedy niech sobie kupuje :) ja potrzeby nie widzę.

    i nie oszukujmy się, pod względem foto, jest to coś przeciętnego. inwestując znacznie mniejszą kasę można kupić dedykowane pstrykadło z dużym obiektywem. owszem, jest mniej poręczne, lecz zadajmy sobie pytanie do czego jest nam to potrzebne? czy do robienia ekstra zdjęć w każdych warunkach godząc się na duży gabaryt dedykowanego pstrykadła, czy do robienia zdjęć okazjonalnych bez noszenia dodatkowego tobołka.

    mi wychodzi że nie kupię tego telefonu nawet z drugiej ręki.

    owszem, możecie hejtować bo się ze mną nie zgodzicie. rodzice dadzą lekką ręką 6 tysi hajsu :)
    • avatar
     saser
     5
     Samsung przesadził. Lepiej kupić Note 10. Rysik to naprawdę przydatne narzędzie w szczególności do pracy na dokumentach np. excel, CAD lub jako podręczny notatnik.
     Wyspa z aparatami w s20 to jakiś dizajnerski koszmar. Kosmiczna cena nieadekwatna do możliwości.
     Mój Note 9 przynajmniej pomaga mi w codziennej pracy...
     • avatar
      nilhus
      4
      Mam takie dziwne wrażenie że to aparat decyduje w głównej mierze o kupnie danego modelu. Ilu osobom tak naprawdę różnicę robi to czy snapdragon z serii 8xx czy 6xx, czy 4 czy 6GB ramu, czy 128GB pamięci czy więcej? Jeszcze ekran wpływa dość mocno na faktyczne odczucia z użytkowania ale poza tymi dwoma kwestiami no i wyglądem który nie wpływa w sumie na nic to nawet tańszy średniak od flagowca nie ma prawie żadnych różnic w użytkowaniu.
      • avatar
       Erikson83
       3
       Dobry czas pracy na baterii ? Proszę was nie kłamcie ! Huawei Mate 30 Pro ma 4300 mah i wytrzymuje dużo dłużej niż ten co ma 5000 mah
       Tu macie dowód : https://www.youtube.com/watch?v=F1ARTncez-s
       • avatar
        amonart
        3
        Smartfon za 6 tys. który ma wady, budzi jakiekolwiek wątpliwości? To żart?
        • avatar
         Eryk333
         3
         Samsung,Apple skok na kasę ludzie huweie kupią i tyle.
         • avatar
          Bywalec2
          2
          Jak masz smartfon w miarę szybki to nie kupuj.
          • avatar
           Klops
           1
           Akurat ta wersja, ma być duża i nieporęczna.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            Ha ha ha
            • avatar
             pongo
             -2
             " (...)ale uważam, że 4K 60 kl/s z tyłu i z przodu w zupełności wystarczy"
             No cóż. Jednemu wystarczy Full HD, innemu 4K może być mało. 8K może się przydać przy montowaniu filmu 4K. Można po swojemu kadrować przy obróbce wideo.
             • avatar
              awesome1337
              -6
              jak cie nie stac albo nie potrzebujesz to nie kupuj
              jak cie stac i chcesz miec najlepszego androida na rynku to kupuj

              proste
              • avatar
               Adrianwo
               0
               Panie Dudo, nic tylko kupować!!!!!!
               SAMSUNG The Best or nothing!!!!
               • avatar
                zakius
                0
                za gruby to on nie jest akurat, te 11mm byłoby spoko jakby cała bryła tyle miała
                ale cała reszta to dno: materiały, wąskie ramki, olbrzymia szerokość i długość bryły, dziury
                • avatar
                 develoop
                 0
                 Tak ! a nawet NIE