Laptopy

Fujitsu Siemens Computers AMILO Ui3520 - niewielki kameleon

przeczytasz w 3 min.

W końcu i mnie dopadła netbookowa mania i zdecydowałem się na zakup małego cacuszka. Pośród wielu ofert producentów wybrałem produkt nie cieszący się na naszym rynku takim zainteresowaniem jak ASUS EEE, czy MSI Wind – Fujitsu Siemens Computers AMILO Ui3520. Przyznam się szczerze, że skusiły mnie głównie wymienne obudowy…

PIERWSZE WRAŻENIA
Wymienne moduły to jedna z ciekawszych cech tego netbooka. Dzięki niej możemy zmieniać jego kolory jak rękawiczki. Szkoda tylko, że dotyczy to tylko obudowy matrycy, a nie całego netbooka. System jest bardzo łatwy w obsłudze, ponieważ wystarczy tylko założyć odpowiedni panel (montowany na zaczepy) i można już cieszyć się nowym kolorkiem.

Miłą niespodzianką jest to, że netbook dotarł do mnie razem z torbą oraz pokrowcem. Dodatkowo w zestawie początkowym dostajemy wraz z netbookiem złoty panel, który stanowi miłą odmianę od standardowej palety kolorów w sprzęcie elektronicznym. Miałem pewne obawy do tego jak będzie z „czepliwością” tego modułu, jednak trzyma się tak solidnie, że nawet potrząsanie sprzętem nie spowodowało jego odpadnięcia.

AMILO Ui3520 wykonany jest z miłego w dotyku plastiku, a całość kolorystyki utrzymana jest w nowej stylistyce Fujitsu Siemens Computers. Netbook jest biały, a ramka dookoła matrycy, wraz z listwą maskującą głośniki, jest czarna.

Zasilacz jest równie niewielki jak cały sprzęt, co niezwykle cieszy, ponieważ praktycznie nie odczuwa się jego ciężaru.

SPECYFIKACJA
Czas na parametry techniczne. Tak jak w większości tego typu urządzeniach, również i tu zastosowano procesor Intel Atom N270 (1.6Ghz), 1 GB RAM oraz wbudowany układ graficzny Intela.

Specyfikacja techniczna:WYGODA UŻYTKOWANIA

Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia, zmniejszeniu musiała również ulec klawiatura. Prócz radykalnego pomniejszenia wszystkich klawiszy, dodatkowo dostało się także tym, które są rzadziej używane. Z racji tego, że wcześniej nie używałem takiego typu urządzenia, początki były ciężkie i pisało się trudno. Na szczęście można się przyzwyczaić.

Klawiatura

Miłośników twardych klawiatur czeka spore rozczarowanie, ponieważ klawiatura w Ui3520 chodzi wyjątkowo miękko. Mimo tego skok jest wyczuwalny. Niestety nie jest ona idealna, ponieważ w trakcie pisania zdarza się jej uginać. Myślałem, że w nowej linii produktów zniknie ta charakterystyczna dla notebooków FSC wada, ale jest wciąż obecna.


 

Maluszek prócz klawiatury i przycisku zasilania nie posiada dodatkowych klawiszy funkcyjnych. Wszelkie dodatkowe funkcje są obsługiwane poprzez kombinację przycisków F1-F12 z klawiszem funkcyjnym. Z przodu urządzenia znajdują się trzy diody sygnalizujące stan zasilania, pracę dysku oraz aktywność karty WiFi.

Touchpad

Nietypowo rozwiązano sprawę touchpada. Jest on umieszczony na środku dolnej krawędzi, lecz przyciski nie są umieszczone bezpośrednio pod obszarem roboczym – znajdują się po jego bokach. Sam rozmiar touchpada jest wystarczający do komfortowej pracy i podczas codziennego używania sprawuje się wyjątkowo dobrze.

Przyzwyczajenie do nietypowego rozkładu przycisków touchpadu zajmuje trochę czasu.

Głośniki

Netbook wyposażony jest w dwa głośniki umieszczone bezpośrednio nad klawiaturą. Jakość dźwięku nie powala na kolana, ale jest na przyzwoitym poziomie – w zestawieniu z użytkowanymi przeze mnie HP nc6000 oraz ACER Aspire 5010 AMILO wypadł w tej kategorii całkiem dobrze.

Kamera

W AMILO nie zabrakło kamery, której to obecność staje się standardem w branży. W celu zachowania prywatności nie będę zamieszczał zdjęć nią wykonanych, lecz jakość zdjęć jak na rozdzielczość 1.3 Mp jest całkiem przyzwoita. Brakuje jedynie klapki, która by chroniła kamerkę przed uszkodzeniami.


Możliwości I/O

Ciekawostką w netbooku FSC jest obecność gniazda Express Card, które w tym segmencie jest rzadkością


 
Lewa strona: złącze VGA, port USB 2.0


Prawa strona: gniazdo ExpressCard, port USB 2.0, złącze LAN(RJ-45), gniazdo zasilania
 


Front: czytnik kart 4-in-1, wejście mikrofonowe i słuchawkowe

Z tylnej strony nie znajdziemy żadnych złączy.
 

Jakość wykonania

Decydując się na biały sprzęt musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie go często czyścić. Nie inaczej jest w tym wypadku, ale czyszczenie nie sprawia większego problemu, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia schodzą niezwykle łatwo.

Plastik, z którego wykonany jest netbook, sprawia wrażenie dobrego jakościowo. Całość konstrukcji jest sztywna i nawet przy sporym nacisku nie ugina się. Niestety odnotowałem, że podczas pisania zdarza się, że klawiatura znacznie się ugina.

AMILO nie posiada zaczepów trzymających matrycę, jak również magnesów trzymających klapę. Mimo tego matryca nie otwiera się samoistnie podczas przenoszenia komputerka.

TESTY

Do testowania wydajności zostały wykorzystane: benchmark Cinebench R10 oraz program HDTune. Przy testowaniu czasu pracy na zasilaniu bateryjnym został wykorzystany program Batery Eater w trybie Reader’s Test.

Bateria

Na pierwszy ogień poszło testowanie baterii. Do tego został użyty Reader’s test programu Batery Eater. Każdy z dwóch wariantów został przeprowadzony 3-krotnie, a z wyniki zostały uśrednione.

 

Przy włączanej karcie WiFi oraz jasności matrycy ustawionej na 100% AMILO wytrzymał 138 minut, co nie jest złym wynikiem przy takiej pojemności baterii. Z kolei przy 50-procentowej jasności i wyłączonej karcie żywotność baterii wzrosła do 174 minut. Jest to całkiem przyzwoity wynik, chociaż prawdę mówiąc spodziewałem się, że będzie lepiej.

Dysk twardy

Specyfika zastosowanego w AMILO dysku Toshiby nie wróżyła cudownych osiągów i byłem na to przygotowany. W trakcie codziennej pracy, przeglądaniu stron – czyli robieniu tego, do czego netbooki są stworzone, nie odczuwa się, że dysk jest wolniejszy.

 
Średni odczyt na poziomie 24,9 MB/s jest całkiem dobrym wynikiem jak na dysk 4200 rpm.

Wydajność

W celu przetestowania wydajności sprzętu skorzystałem z Benchmarka Cinebench R10. Przeprowadziłem w sumie 3 testy: OpenGL Benchmark oraz dwukrotnie CPU Benchmark. Poniżej zaprezetowane są wyniki:

Nie można wymagać więcej od Atoma - prawie każdy sprzęt wyposażony w ten procesor uzyskuje podobne wyniki.

Ze względu na przeznaczenie AMILO stwierdziłem, że przeprowadzenie na nim testów 3DMark jest zbędne. Jeśli jednak kogoś ciekawią wyniki, to w 3DMark 2005 (1024x768) AMILO MIni uzyskał 243 punkty.

PODSUMOWANIE

Fujitsu Siemens AMILO Ui3520 to całkiem ciekawy sprzęt. Z pewnością sprawdzi się w surfowaniu po internecie, czy sporządzaniu  mało skomplikowanych dokumentów tekstowych. Wydajność netbooka pozwala na komfortową pracę. Niestety, momentami klawiatura i jej falowanie potrafi zirytować, ale humor poprawiają wymienne panele.

Czy poleciłbym komuś zakup tego sprzętu? Sądzę, że tak.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _nick_
  0
  dobra recka, przydałoby się więcej testów, i troche sąłba wydajnosć baterii.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Niezła recka i dobrze obfotografowana.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    faktycznie, przydałoby się więcej takich profesjonalnych recenzji
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     co racja, to racja. niewielu jest użytkowników, którzy by się tak przykładali.brawo!