Pamięć flash

Karta SDHC SanDisk Ultra II 4GB - wydajna pamięć

przeczytasz w 2 min.

Interesuję się amatorsko fotografią, niedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem lustrzanki cyfrowej Nikon D5000, dlatego też musiałem rozejrzeć się za wydajną kartą SDHC, na której mógłbym trzymać zdjęcia wykonane moim aparatem. Często sytuacja wymaga szybkiego robienia zdjęć seriami, jedno zdjęcie za drugim, i nawet kiedy aparat jest w stanie szybko załadować obrazy w bufor, w momencie kiedy używamy wolnej karty pamięci na nic to nam się nie przyda, ponieważ aparat nie nadąży z zapisywaniem zdjęć na karcie. Dodam jeszcze, że zdjęcia robione w formacie NEF (RAW) zajmują często nawet 15mb, dlatego tak ważna jest szybka karta pamięci flash, aby praca z aparatem była maksymalnie wygodna i przyjemna. Dziś mam okazję zaprezentować Wam kartę SDHC firmy SanDisk o pojemności 4GB. Model karty to Ultra II. Zapraszam do testu!

 

Użytkowanie:

Karta sprawuje się bardzo dobrze w połączeniu z lustrzanką Nikon D5000. Nie ma problemu z szybkością działania, nie zauważyłem żeby aparat zwalniał przez prędkość zapisu zdjęć na kartę. Jedyną wadą jest mała pojemność. Jeżeli chodzi o zdjęcia w formacie JPEG to nie ma problemu, jednak ja robię zdjęcia w formacie NEF, dlatego też pojemność 4GB wystarczy tylko na około 340 zdjęć.

 

Test szybkości:

Kartę SanDisk SDHC 4GB Ultra II testowałem za pomocą programu Flash Memory Toolkit w wersji 1.20, poprzez czytnik kart SD podłączony pod wejście USB 2.0. Spójrzmy nn wykresy (kliknij aby powiększyć) :)

Rzeczywista pojemność karty pamięci to 3781 MB. Pamięć została przed testem sformatowana na system plików FAT32 z domyślnym rozmiarem jednostki alokacji. Oprócz systemu plików FAT32, możemy oczywiście wybrać system FAT, NTFS oraz exFAT.

 

Prędkość zapisy jak i odczytu stoi na wysokim poziomie, można powiedzieć że karta dopiero się "rozkręca" przy zapisie większych plików, odczyt danych pozostaje na w miarę równym poziomie niezależnie do wielkości pliku. Na karcie widnieje napis "15mb/s", można domyśleć się że chodzi o prędkość odczytu, i w tej kwestii producent nie zawiódł nas, ponieważ karta ma nawet większą prędkość odczytu, oscylując w granicach 16.5mb/s. Prędkość zapisy wacha się w zależności od wielkości zapisywanego pliku, ale można przyjąć że wynosi ona około 7mb/s, w porywach nawet do prawie 8mb/s.

 

Dla porównania zamieszczę wykres prędkości karty Kingston SD 2GB:

Tego zjawiska nie jestem w stanie wytłumaczyć. Karta SD Kingston 2GB jest szybsza od karty SDHC SanDisk Ultra II 4GB. Pomiar wykonałem parę razy, ale wyniki nadal pozostały pdobne. Prędkość zapisu to około 7.5mb/s, a nawet 8.3mb/s,  prędkośc odczytu jest  w miarę stała i wynosi około 17.5-17.8mb/s.

 

Podsumowanie:

Karta SDHC SanDisk Ultra II 4GB świetnie nadaje się do zastosowania w aparatach cyfrowych, jej wydajność pozwala na płynne robienie zdjęć bez obawy o spowolnienia czy wolne opróżnianie buforu aparatu. Polecam!


Plusy:

- wydajność

- zastosowanie i uniwersalność (aparaty cyfrowe, kamery itp.)

- gwarancja producenta na 5 lat

 

Minusy:

- CENA (około 70 zł)

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jeśli mogę wtrącić nie napisałeś czy twój czytnik obsługuje karty SDHC co może mieć wpływ na wolniejszą pracę większej katy. Jeśli jest taka możliwość testuj kartę w body podłączonym do kompa.