LG wprowadza tryb HDR Gra. Nareszcie!
RTV

LG wprowadza tryb HDR Gra. Nareszcie!

przeczytasz w 2 min.

Pod wpływem narzekań na zbyt duży input lag koreański producent wysłuchał głosów graczy.

Rok 2016 przejdzie do historii nie tylko ze względu na wysyp telewizorów 4K HDR, lecz także konsol HDR (Xbox One SPS4 Pro). Po wprowadzeniu tych ostatnich okazało się, że producenci telewizorów nie do końca przygotowali swoje produkty do współpracy z nimi, co było powodem licznych narzekań, a nawet skarg na zbyt wysokie opóźnienie rujnujące przyjemność z grania. Ba, doszło nawet do tego, że grupa niezadowolonych użytkowników uzbierała ponad 3000 głosów za wprowadzeniem specjalnego trybu HDR dla graczy.

A co na to LG? Pod wpływem nacisków, także ze strony prominentnych dziennikarzy z USA, koreańska firma obiecała aktualizację i właśnie dotrzymała słowa. Przedwczoraj na serwerach w USA pojawiła się nowa aktualizacja, która podobno diametralnie poprawia sytuację graczy.

Co wprowadza aktualizacja?

Aktualizacja wprowadza dedykowany graczom tryb „HDR Game” (polska nazwa nie jest jeszcze znana, ale najprawdopodobniej będzie to „HDR Gra”).

Jak bardzo spada input lag?

Input lag spada podobno z około 60-70ms do wartości 34,1 ms, co widać na zdjęciu kilka akapitów poniżej.

Jakich telewizorów dotyczy aktualizacja?

Aktualizacja dotyczy tylko i wyłącznie następujących modeli telewizorów OLED:

 • C6
 • E6
 • G6

Dlaczego aktualizacja nie obejmuje najtańszego OLED-a, tj. B6?

Model B6 ma inny procesor (RealTek) niż wyższe OLED-y, w związku z czym specjalna aktualizacja do niego ukaże się w późniejszym terminie.

Czy są jakieś skutki uboczne aktualizacji?

W nowym trybie „HDR Gra” nie działa funkcja „Realne kino” (Real Cinema) odpowiedzialna za usuwanie przeplotu oraz TruMotion odpowiedzialna za poprawę ostrości i płynności ruchu. Czy i w jakim stopniu wpłynie to na grywalność i jakość obrazu w trybie „HDR Gra” na razie trudno powiedzieć.

Jak zainstalować tę aktualizację?

Aktualizacja dostępna jest na razie na rynku USA do tamtejszych wariantów OLED-ów LG. Aktualizacja modeli europejskich spodziewana jest w ciągu kilku tygodni. Przypominamy, że niecierpliwi użytkownicy nie muszą czekać aż telewizor sam znajdzie aktualizację, lecz mogą sami ręcznie uruchamiać proces sprawdzania.

Czy można w „polskim” OLED-zie zainstalować amerykańską aktualizację?

Producent tego nie zaleca, ale z pewnością znajdą się tacy, którzy zaryzykują. Vincent Teoh, znany tester i kalibrator z Wielkiej Brytanii, zrobił to dla brytyjskiej odmiany OLED-a i to z powodzeniem.

Podsumowanie

Vox populi, vox Dei. Jak widać LG dotrzymało słowa: firma obiecała aktualizację, a ona wreszcie się pojawiła. Co prawda na aktualizację polskich OLED-ów do trybu „HDR Gra” trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale i tak LG zrobiła duży krok w celu uatrakcyjnienia swoich OLED-ów w oczach graczy. Czekamy na pozostałych producentów.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kieresz
  10
  no tak ...zapomnialem ze gracze zazwyczaj kupuja oledy za 15k......
  • avatar
   mutissj
   4
   6.) za drogie, nie kupie
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    A gdzie odpowiedz w sondzie "mam gdzieś input laga, ważne że HDR jest dobry"
    • avatar
     waldidu
     0
     To im zajmie pare tygodni zmiana języka w aktualizacji?
     • avatar
      BluePandoraBox
      0
      warto dodać że promowane przez Sony ich TV 4k jakoby najlepsze do PS mają paskudnie wysoki imput lag
      sporo osób narzekało na forum soniaka z tego powodu, co się nie spodobało firmie i skasowali cały wątek, próba jego odtworzenia czy założenia podobnych tematów ma identyczny skutek, administratorzy z pietyzmem godnym wyższych celów błyskawicznie odnajdują taki temat i go kasują
      u nas nie, ale w hameryce wybuchła z tego powodu afera, wręcz mówi się o efekcie Streisand ...

      fotograf dokumentujący erozję wybrzeża zrobił zdjęcie rezydencji Barbarki, tej się to nie spodobało i zażądała usunięcia zdjęć oraz wypłaty odszkodowania w wysokości 5 mln $ za naruszenie prywatności
      jak się słusznie domyślacie efekt był odwrotny od zamierzonego, zamiast wyciszyć sprawę wszyscy się o niej dowiedzieli i praktycznie każdy zobaczył posiadłość artystki, oczywiście kasy nie dostała, zdjęć jej również się nie udało skasować i są nadal dostępne dla każdego chcącego zobaczyć "skromne" progi dawnej gwiazdy ;)
      • avatar
       tommo1982
       0
       Jeśli dobrze rozumiem, to dodali tryb który wyłącza dwie funkcje, które można by samemu wyłączyć?