Karty graficzne

Gigabyte GV-NX76T256D-RH

przeczytasz w 2 min.
seria
GeForce 7600 GT
częstotliwość GPU
560 MHz
częstotliwość pamięci
DDR 700 MHz (1400 MHz)
ilość i typ pamięci
256 MB GDDR3 128-bit
1.4 ns
wyjścia
2 x DVI, TV HDTV,
chłodzenie
pasywne:
aluminium, miedź, 'heat-pipe'
oprogramowanie
VTuner
wyposażenie
2x przejciówka DVI, wyjścia HDTV
Gigabyte CD driver, PowerDVD 6
gra 'Serious Sam II'
jakość wykonania
5/5
głośność chłodzenia
bezgłośna

Pasywnie chłodzony 7600GT od Gigabyte to bez dwóch zdań najlepszy model w tej grupie kart. W zasadzie nasz test to jedynie formalność, bo co tu dużo pisać, 7600GT przy swojej cenie to na dzień dzisiejszy jedna z najlepszych propozycji dla wymagających graczy - o czym przekonaliśmy się podczas testów w Oblivionie - a konstrukcja Gigabyte to jedna z nielicznych, która zapewnia całkowicie bezgłośne chłodzenie GPU, a to lubimy najbardziej.

Rozwiązanie, które zastosował na swojej karcie Gigabyte bardzo przypadło nam do gustu - w listopadzie 2005 mieliśmy już okazje testować kartę 6600 GT z SilentPipe II - ale oczywiście ma też i swoje drobne minusy. Śledź karty jest podwójny i uniemożliwia zainstalowanie innej karty w sąsiednim porcie PCI-Express x1. Jednak przyzwyczailiśmy się już do tego. Większość kart z wydajnym i cichym chłodzeniem 'blokuje' drugi slot na tylnym panelu - chociażby IceQ od HISa.

Duży miedziany radiator na GPU odbiera od niego ciepło i przenosi je rurkami 'heat-pipe' na dwa kolejne, mocno ożeberkowane aluminiowe radiatory.

Wystająca z obudowy część żeberek jest bardzo szybko chłodzona - ma do 10°C mniej niż radiator w środku obudowy. Ciepło przepływa więc z części cieplejszej do zimniejszej, niemal błyskawicznie wyciągając je z karty graficznej - przy okazji wymuszając też obieg powietrza w obudowie.

Jeśli do tego wszystkiego dobierzemy cooler na CPU, którego żeberka są prostopadłe do radiatora na karcie (czyli inaczej niż u nas na fotce), wydmuchiwane z niego powietrze dodatkowo będzie nam chłodzić kartę.

Narzędzie do monitorowania temperatury GPU, oraz zmiany częstotliwości, znajdziemy w sterownikach nVidii. Co ciekawe, egzemplarz karty który testowaliśmy, nie miał zdefiniowanej niższej częstotliwści dla GPU w trybie 2D. Raczej nie ma sensu, aby przez cały czas GPU pracował @ 560 MHz i generował niepotrzebne ciepło nawet wtedy gdy nie gramy, dlatego polecamy 'ręcznie' naprawić to niedopatrzenie. W trybie 'Standardowe (2D)' zmniejszamy suwakiem częstotliwość GPU np: do 280 MHz. (jeśli nie widzicie tych zakładek w swoich sterownikach, skorzystajcie z programu nVTweak)


Benchmarki

 Platforma testowa
› AMD Athlon 64 X2 4200+
› Asus A8N-SLI Premium
› Corsair TwinX 1GB CL2
› Seagate 160GB
› Chieftec CFT-620W
zobacz szczegółowe informacje

Osiągi kart 7600GT znamy już marca, a że karta Gigabyte ma częstotliwości zgodne z referencyjnymi nVidii, wydajność tego produktu jest identyczna jak testowanego przez nas podczas premiery Asusa 7600 GT. Więcej wyników można zobaczyć na kolejnych stronach.

Pod względem wydajności karta Gigabyte nie ustępuje innym GeForce 7600 GT, do tego mamy bezgłośne, pasywne chłodzenie, a na dodatek zapłacimy za nią w tej chwili mniej niż za inne modele. Co tu dużo mówić, naszym zdaniem to Super Produkt.

Gigabyte 7600 GT
Silent Pipe II
znakomity współczynnik cena/wydajność
wydajne i innowacyjne bezgłośne chłodzenie

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!