• benchmark.pl
 • galerie
 • 10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom
Ciekawostki

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom

Rok 2013 dobiega końca. Zatrzymajmy się na moment i skupmy się na jaśniejszej stronie życia. Oto 10 przykładów na to, że technologia uczyniła świat lepszym.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 1

To był ciężki rok dla branży IT. BlackBerry na skraju upadku. Nokia w rękach Microsoftu. Afera PRISM. Wymieniać można bez końca. Zapomnijmy jednak na chwilę o tych mniej pozytywnych przykładach i skupmy się na jaśniejszej stronie życia. Oto kilka spośród technologii, które sprawiły, że świat stał się w 2013 roku nieco lepszy.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 2

Drony w służbie ludzkości

Drony na rynku są już od dłuższego czasu. Jednak dopiero na początku tego roku znaleziono sposób, by te bezzałogowe statki latające przysłużyły się ludzkości. Wykorzystano je do nadzorowania walczącego z powodzią Kolorado i informowaniu na bieżąco służb porządkowych. Zwykłe samoloty ze względu na złą pogodę nie dałyby sobie z tym rady. Drony mogą też być wykorzystywane do dostarczania pomocy biednym, żyjącym w niedostępnych społecznościach ludziom lub zbierania istotnych informacji o naszej planecie. Amazon i DHL natomiast widzą w tych maszynach szybkich i bezbłędnych kurierów.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 3

Czysta energia z latawców

W maju bieżącego roku firma Google poinformowała o przejęciu spółki Makani Power. Oznacza to, że najnowszy projekt tej drugiej szybko może ujrzeć światło dzienne. Co to takiego? Turbina unosząca się w powietrzu niczym latawiec. Ta swego rodzaju elektrownia wiatrowa dostarczać ma nawet 600 KW „czystej” energii. Twórcy zapewniają, że Wing 7 pracuje bardzo cicho i jest całkowicie bezpieczna dla latających zwierząt. Ma to więc być niedrogie, alternatywne źródło energii do zasilania potężnej infrastruktury giganta.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 4

Protezy z drukarki 3D

W 2012 roku druk 3D był nowatorską ideą, której zastosowanie było jednak bardzo ograniczone. W tym roku wszystko się zmieniło – technologią zainteresowała się medycyna, czego wynikiem jest zaawansowana protetyka. Możliwe jest już drukowanie wielu części ludzkiego ciała – od nóg do twarzy, wliczając w to gałki oczne. Najbardziej wzruszającym przykładem może być historia Paula McCarthy’ego, który w listopadzie wydrukował protezę ręki dla swojego 5-letniego syna na podstawie instrukcji znalezionych w Internecie.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 5

Całkowicie bezpieczny sposób na testowanie leków

Pozostańmy w temacie druku 3D. Protetyka to nie jedyny dział medycyny, w którym technologia ta znalazła zastosowanie. Otóż coraz częściej mówi się także o drukowanych organach. Naukowcom udało się w tym roku stworzyć w ten sposób komórki wątrobowe, które mogą być wykorzystane do badania nowych leków. Jest to niedroga i bezpieczna dla środowiska metoda. Jako ciekawostkę można też podać zapowiedź bioinżynierów, którzy twierdzą, że serce jest jednym z najłatwiejszych do wydrukowania organów. Pełnosprawne serce z drukarki 3D powstanie, według nich, w ciągu najbliższej dekady.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 6

Cyfrowa mapa mózgu źródłem cennych informacji

To świetny rok dla medycyny nie tylko ze względu na druk 3D. Międzynarodowy zespół neurologów czekał 10 lat na pojawienie się odpowiedniej technologii, aż wreszcie (dzięki odpowiednim narzędziom, skanerom i oprogramowaniu) udało się stworzyć BigBrain. To najdokładniejsza, trójwymiarowa mapa mózgu pozwalająca dokładnie przyjrzeć się każdemu jego elementowi – mówimy tu bowiem o rozdzielczości jednego mikrometra. Naukowcy mają nadzieję na lepsze zrozumienie ludzkiego mózgu i rozwój neurologii.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 7

Wykrywacz dymu dopasowany do naszych czasów

Wykrywacze dymu to przydatne urządzenia. Potrafią jednak być irytujące. Z pomocą przychodzi firma Nest, która zaprezentowała „inteligentny” czujnik. Został on wyposażony w sensory, które wykrywają ciepło, dym, czad, jasność i ruch. Gdy upewni się, że coś jest nie tak, zamiast „wyć”, powie po prostu: „Heads-up”, zaświeci się na żółto i wskaże miejsce. Ponadto, aby odwołać alarm nie trzeba wyciągać drabiny – można to zrobić za pomocą smartfona. Być może dzięki temu więcej ludzi zdecyduje się na pozostawianie wykrywacza włączonego.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 8

Polskie roboty pomagają służbom antykryzysowym

Polscy inżynierowie coraz mocniej przyczyniają się do rozwoju technologii. Jeden z najnowszych projektów - Proteus - to składający się z kilku robotów system wspomagający działanie służb antykryzysowych. Ulatnia się gaz? Mały robot wpuszczany jest na miejsce zdarzenia i bada skąd wydostaje się trujący gaz. Dwa inne roboty w tym czasie wydobywają cenne rzeczy z miejsca zdarzenia. Pomagają też strażakom rozstawić kurtynę wodną, by zniwelować działanie gazu. Wszystkie te elementy są połączone i nadzorowane przez jedno centrum dowodzenia.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 9

Hyperloop przyszłością transportu?

Dojazdy… tak, potrafią pokrzyżować plany. Często zajmują też bardzo dużo czasu. Elon Musk ma jednak pomysł, który mógłby zrewolucjonizować transport. Jego Hyperloop – swego rodzaju pozioma winda działająca dzięki systemowi wiatraków – miałaby rozpędzać się do przeszło 1100 km/h, co oznacza, że droga z jednego na drugi koniec Polski nie zajęłaby nawet godziny. Kapsuła jest oczywiście na razie na etapie koncepcji, ale według twórcy wdrożenie wcale nie byłoby aż takie trudne. Co więc jest problemem? A jakżeby inaczej – pieniądze. 

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 10

Podświetlane chodniki zamiast latarni

Latarnie miejskie nie dość, że pożerają ogromne ilości energii (a przy tym też pieniędzy), to jeszcze marnują światło oświetlając niebo zamiast chodników. Brytyjska firma Pro-Teq wymyśliła jednak bardzo interesującą,  niedrogą alternatywę – podświetlane chodniki StarPath. A właściwie wodoodporną powłokę chodnikową, która za dnia magazynuje energię z UV tak, aby w nocy móc generować podświetlenie. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania energią, podobno nawet kilka zachmurzonych dni pod rząd nie stanowi dla StarPath problemu.

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 11

Leo, bezdomny programista

Na koniec zostawiliśmy niewątpliwie najbardziej pozytywną historię. Późnym latem programista Patrick MConlogue zapoznał się z bezdomnym, którego każdego dnia mijał w drodze do pracy. Następnie złożył mu propozycję: 100 dolarów od ręki lub lekcje kodowania. Leo Grand, bo o nim mowa, wybrał drugą opcję i na początku tego miesiąca udostępnił swoją pierwszą aplikację na iOS i Android. Trees for Cars pomagać ma w organizowaniu wspólnych przejazdów i tym samym prowadzić do zmniejszenia liczby samochodów na drogach. Pomagasz komuś w zdobyciu umiejętności, a on tworzy coś co jest dobre dla środowiska? Świetne!

10 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 110 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 210 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 310 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 410 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 510 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 610 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 710 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 810 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 910 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 1010 przykładów na to, że świat stał się w tym roku lepszy dzięki technologiom | zdjecie 11

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K.L.F
  2
  Pytanko.
  Jak duże mogą być te drony?
  • avatar
   KMyL13
   -2
   Autor tej ciekawostki zapewne zwie się Captain Obvious >.>