Na topie

55 tysięcy komputerów ofiarą botnetu Mumba

Autor:
Paweł Mnichowski

więcej artykułów ze strefy:
Bezpieczeństwo

Kategoria: Bezpieczeństwo Producenci: AVG

Specjaliści z zespołu badawczego firmy AVG Technologies zidentyfikowali globalną sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, należących do botnetu o nazwie Mumba. Z raportu przygotowanego przez AVG Web Security Research Team wynika, że ofiarą ataku padło 55 tysięcy maszyn.  

Według autorów raportu botnet Mumba wykradł internautom ponad 60GB danych osobowych, w tym dane do logowania do serwisów społecznościowych, szczegóły kont bankowych, numery kart kredytowych oraz wiadomości email. Najwyższy odsetek komputerów zainfekowanych botnetem Mumba znajduje się w Stanach Zjednoczonych (33 procent), zaś kolejne miejsca zajmują Niemcy (17 procent), Hiszpania (7 procent), Wielka Brytania (6 procent), Meksyk i Kanada (po 5 procent). Polska znajduje się w grupie krajów o niskim odsetku infekcji (1 procent).

AA

Botnet Mumba został stworzony przez jedną z najbardziej wyrafinowanych, internetowych grup cyberprzestępczych znaną jako Avalanche Group. Do perfekcji dopracowała ona system masowego uruchamiania stron internetowych wyspecjalizowanych w wyłudzaniu poufnych informacji (phishing) oraz dystrybuowaniu złośliwego oprogramowania kradnącego dane. Mumba wykorzystuje najnowszą wersję trojana Zeus, będącego obecnie jednym z najpopularniejszych przedstawicieli niebezpiecznego oprogramowania.

Źródło: AVG Technologies

Polecamy artykuły:    
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?

Odsłon: 3649 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. quzo1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2010-08-02 13:06

  kopiuj wklej newsów od konkurencji , dodam że zeus to nie jest żaden trojan tylko bot który wykrada dane bankowe

  Skomentuj

  1. Cry993
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2010-08-02 13:20

   Nie ładnie kopiować newsy (IN4)

   Skomentuj

 2. Paweł Mnichowski
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2010-08-02 13:23

  to nie jest kopia tylko informacja prasowa udostępniona przez AVG...

  Skomentuj

  1. quzo1
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2010-08-02 13:57

   czyli wychodzi na to że AVG nie ma nawet pojęcia co to jest ZEUS , zresztą mały ten botnet rzekłbym nawet że taki trochę amatorski

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!