Procesory

AMD coraz mocniejsze na rynku serwerów - do końca 2020 roku obejmie 10% udziałów?

z dnia 2019-03-29
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Wydanie nowej generacji procesorów okazało się strzałem w dziesiątkę. Branżowe media wskazują na umacniająca się pozycję producenta - w najbliższych dwóch latach ma on objąć ponad 10% udziałów na rynku serwerów.

Jeszcze do niedawna rynek serwerów był zdominowany przez Intela. Sytuacja zaczęła się zmieniać po premierze procesorów AMD Epyc – pod koniec ubiegłego roku producent odnotował wzrost udziałów do 3,2%, a kolejne lata mają przynieść jeszcze mocniejszą pozycję na rynku.

Nie jest tajemnicą, że firma AMD przyjmuje coraz więcej zamówień na swoje jednostki wśród producentów serwerów i dostawców usług w chmurze. Ostatnio do grona odbiorców dołączyła firma NTT DATA, a więc jeden z największych dostawców infrastruktury finansowej w Japonii.

Według redaktorów z serwisu DigiTimes, do końca 2020 roku AMD może przejąć ponad 10% udziałów na rynku procesorów dla serwerów. Byłby to najlepszy wynik producenta od 2009 roku.

AMD Epyc Rome

Coraz lepsze wyniki producenta są zasługą dobrej oferty produktowej. Już pierwsza generacja układów Epyc "Naples" zatrząsnęła rynkiem serwerów, a w tym roku ma zadebiutować druga generacja Epyc "Rome", oferująca jeszcze lepsze parametry. Intel ma się czego bać? Rosnąca pozycja AMD na pewno jest powodem do niepokoju, aczkolwiek jego udział nadal będzie nieporównywalnie wyższy względem konkurenta.

Źródło: AMD, DigiTimes

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

20
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  "Jeszcze do niedawna rynek serwerów był zdominowany przez Intela."
  I prognozowane 10% AMD...
  Czyli 90% udziału Intela nie stanowi już dominacji? :-O :-D
  Zaloguj się
 • avatar
  Spostrzeżenie.
  Z powodu trwających 2 dekady działań korupcyjnych Intela zakrojonych na globalną skalę, wymierzonych w głównego konkurenta, AMD byli zmuszeni sprzedać FAB-y (i wiele więcej).

  Co dziś obserwujemy? AMD do najnowszej generacji CPU, chipy I/O produkuje w GlobalFoundries (14/12nm) lecz same rdzenie ZEN x86 w TSMC (7nm) które przegoniło Intela w litografii.
  Karma?

  TSMC rozkręca 7nm, trwają prace nad 5nm a poczyniono też inwestycje na podwaliny 3nm, a to ciągle krzem (+ Ultrafiolet).
  Zaloguj się
 • avatar
  Skoro idzie im coraz lepiej powinni przeznaczyć część zysków na zapomogi i zasiłki dla bezrobotnych!
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  Z tymi 10% jest w sam raz dla pesymistów.Znając pierwsze przecieki wydajności Zen 2 oraz pokaz AMD teraz tylko pojawiają się nowe informacje chociażby o taktowaniu 64rdzeniowego potwora ze 128wątkami.
  Jeżeli 128wątkowiec Epyc 2 pokonuje , w niektórych zadaniach 2x56wątków Xeon Platinum o 15% wiedząc obecnie o taktowaniu rdzeni Zen 2 na poziomie 2.35Ghz.AMD ma ponoć problemy z ujarzmieniem tego potwora ponieważ kolejne przecieki mówią o mocnym grzaniu przez co zegary spadają.
  Jeżeli Xeon Platinum miał zegar bazowy na poziomie 2.8Ghz a turbo do 3.8Ghz to już widać sporo wzrost IPC kosztem wysokiego zegara taktującego rdzenie.
  Intel by chciał żeby była to prawda i mieć dla siebie 90% rynku serwerów do końca 2020 roku no ale sami się domyślają z jak brutalną rzeczywistością będą musieli się skonfrontować zwłaszcza , że ARM też nie odpuszcza.