Procesory

AMD coraz silniejsze na rynku procesorów - jakie ma udziały?

z dnia 2019-02-07
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Analitycy z Mercury Research opublikowali raport z szacunkami udziałów na rynku komputerów, laptopów i serwerów. AMD odnotowało tutaj najlepsze wyniki od kilku lat.

AMD ostatnio radzi sobie coraz lepiej na rynku procesorów. Potwierdzają to również szacunki analityków z Mercury Research, którzy wskazują na silne umacnianie się firmy we wszystkich kluczowych segmentach rynku.

Mercury Research opublikowało raport z szacunkami dotyczącymi udziałów w poszczególnych segmentach rynku w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

  Q4 2017 Q3 2018 Q4 2018 Wzrost kwartał do kwartału Wzrost rok do roku
Serwery (poza IoT) 0,8% 1,6% 3,2% +1,6 pkt. proc. +2,4 pkt. proc.
Komputery stacjonarne 12% 13,0% 15,8% +2,8 pkt. proc. +3,8 pkt. proc.
Notebooki (poza IoT) 6,9% 10,9% 12,1% +1,2 pkt. proc. +5,2 pkt. proc.

Według przedstawionych danych, AMD ma mieć największe udziały w segmencie komputerów stacjonarnych i notebooków – odpowiednio 15,8% i 12,1%. O ile ten pierwszy jakoś nas specjalnie nie dziwi, bo procesory Ryzen odniosły ogromny sukces w desktopach, tak dobre wyniki w segmencie mobilnym mogą być sporym zaskoczeniem (byłby to najlepszy wynik od 5 lat).

AMD Epyc

Dobrze wygląda również segment serwerów, gdzie producent wprowadził jednostki Epyc – wg analityków ma tutaj obejmować 3,2% rynku, co też oznacza prawie 2-krotny wzrost względem ubiegłego roku i najlepszy wynik od 4 lat. Warto jednak zauważyć, że Mercury Research ujmuje tutaj w swoich szacunkach wszystkie serwerowe procesory x86 niezależnie od urządzenia, czyli zarówno serwery, jak i sprzęt do sterowania siecią czy systemy pamięci masowych.

Różni się to od szacunków TAM maszyn 1- i 2-procesorowych przygotowywanych przez IDC (International Data Corporation), które do tego obszaru zalicza wyłącznie tradycyjnie rozumiane maszyny serwerowe. AMD wykorzystało zatem prognozy IDC dot. TAM serwerów 1P i 2P dla ok. 5 milionów sztuk do obliczenia szacunkowego udziału w rynku serwerowym. W takim przypadku AMD sądzi, że mogło procesorami Epyc zdobyć poziom ok. 5% udziałów w rynku maszyn 1P i 2P w 4 kwartale 2018 zgodnie z definicją IDC.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

AMD Ryzen - zapowiedź procesorów

Widać zatem, że opracowanie mikroarchitektury Zen okazało się strzałem w dziesiątkę, bo przełożyło się na wzrost udziałów na rynku komputerów stacjonarnych, laptopów i serwerów. Co więcej, wiele wskazuje na to, że pozycja producenta będzie się umacniać, bo w połowie roku planuje wydać kolejne, jeszcze lepsze jednostki RyzenEpyc. Nadal jednak nie jest to poziom Intela – firmy z dużo większymi udziałami, ale też dużo większym budżetem.

Źródło: AMD

marketplace

Komentarze

27
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I wspaniale niech Intel nie myśli że jest Bogiem i ceny spadną odrobinę brawo AMD bo każda konkurencja mile widziana to zawsze korzyści dla nas klientów.
  Zaloguj się
  18
 • avatar
  Dobrze że AMD pnie się w górę jest to konkurencja dla Intela na której wszyscy konsumenci skorzystają tylko jak wiadomo im większe sukcesy tym bardziej apetyt na zarobek rośnie więc zastanawia mnie jak długo atrakcyjne ceny zakupu utrzymają się na procesorach od AMD.
 • avatar
  Pięknie, teraz tylko czekać na Ryzeny 3000 i niech intel klęka do miecza. (Pisze to gość który ma procesor intela i ma już dosyć ich polityki). GO AMD!
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  Tak to jest gdy CEO firmy jest inżynier (a nie księgowy).
  Tak dalej AMD! :)
 • avatar
  Miałem kupić intel i3 8400 ale zmiana planów - Kupuje Ryzen 5 2600 :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Coś mi się zdaje, że to całe paplanie intela o braku mocy na produkcję swoich procesorów ma się nijak do realnych faktów. Paplają tylko że wysokie ceny ich produktów tym są podyktowane. Ludzie kupują ich procesory, schodzą jak świeże bułeczki. To dla czego mają obniżać ceny jak gruby chajs sam się pcha do kieszeni. A że coś więcej skapnie AMD, mają to w nosie. Ale brawo dla AMD bo gdyby nie konkurencja to ludzie grali by na Celeronach po 1ooo zł. za sztukę, jak to było z 25 lat temu.
  Zaloguj się
 • avatar
  Patrząc na te raporty to wygląda to tak że INTEL
  trochę odpuścił by nie mieć 99% udziału na rynku i nie być posądzony o monopol. bo nawet wiedząc ze Rydzyki AMD:) są lepsze , to idąc do marketu, na laptopach prawie wszystko jest na intelach
  Tak czy siak kibicuję AMD i chciał bym by rynek procesorów podzielił się po 50%


 • avatar
  Jak zwykle klapki na oczach
  Intel wystawia proca za 10000 + grafa od NV po 10000
  myślicie, że AMD będzie nadal sprzedawało swoje produkty po 500-1500 zeta ?

  8999 PLN !!!!!
  zawsze to taniej ,
  gdzie tu konkurencja ?
  jakby to była konkurencja to Intel czy Nvidia , kupiły by sobie takie AMD i puścili z dymem dla żartu.

  i ładowanie szaraczków w konia ---> "punkty procentowe " :)
  Zaloguj się
  -9
 • avatar
  Kilkanaście procent, a pozostałe kilkadziesiąt procent rynku kontroluje kto?...
  Zaloguj się