Na topie

Radeon RX 500 - "nowe" karty graficzne już w kwietniu?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Tematyka: AMD Radeon Producenci: AMD

Pierwsze, nieoficjalne przecieki o kartach graficznych z serii Radeon RX 500 nie wyglądają zbyt zachęcająco.

  • Radeon RX 500 -
A A

Stęskniliście się za nowymi kartami graficznymi AMD? Według zagranicznych źródeł już w kwietniu czeka nas premiera modeli z serii Radeon RX 500… tyle tylko, że to nie będą do końca nowe konstrukcje.

Serwis MyDrivers twierdzi, że producent planuje wydać modele Radeon RX 580 i RX 570. Podobno nadal będziemy mieli do czynienia z rdzeniem Polaris 10, który znalazł zastosowanie w modelach Radeon RX 480 i RX 470, ale zostanie on lekko podkręcony – w pierwszym przypadku z 1266 do 1340 MHz, a w drugim z 1206 do 1244 MHz. Czy czekają nas jeszcze jakiś zmiany w specyfikacji? Tego nie wiadomo.

Według tego samego źródła premiera kart została zaplanowana na 18 kwietnia, aczkolwiek inne źródła sugerują pojawienie się kart już 4 kwietnia. Ponadto planowane są słabsze konstrukcje na bazie rdzenia Polaris 12. Warto jednak pamiętać, że są to nieoficjalne informacje, do których należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Nie można też wykluczyć scenariusza, iż mówimy o konstrukcjach na rynek OEM.

Pewne jest jednak to, że w drugim kwartale czeka nas premiera high-endowego modelu Radeon RX Vega i z pewnością będzie to bardziej interesująca konstrukcja (chociażby ze względu na zastosowanie nowej architektury oraz pamięci HBM2).

Źródło: MyDrivers, VideoCardz

Odsłon: 5264 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-15 09:36

    Wystarczy że wprowadzą kolejną, nieco dopieszczoną rewizję rdzenia która oferuje o 100-150MHz wyższy zegar przy identycznym poborze energii i TDP.

    Dokładnie to samo czyniono z układami 28nm. A przecież proces 14nmFF jest świeży i wiele z niego jeszcze można wycisnąć.

    Skomentuj

    1. androll
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-03-15 10:22

      Ale wystarczy do czego? Zeby odniesc sukces, sprzedac sie w milionach egzemplarzy?

      Skomentuj

      1. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2017-03-15 11:21

        Ano właśnie. Jeśli RX580 będzie nadal grubo poniżej wydajności 1070, to nadal nie będzie posiadać żadnej konkurencji w tym segmencie, co się przekłada również na niższe modele oraz ich wysokie ceny.
        Przynajmniej dopóki nie wyjdzie Vega, ale ta z kolei może mieć dużo wyższą cenę i koło się zamyka...

        Skomentuj

        1. Kenjiro
          Oceń komentarz:

          -5    

          Opublikowano: 2017-03-15 11:31

          PS. Nie oczekuję, aby RX580 był wydajniejszy od 1070, ale by chociaż sięgał w jego okolice z różnicami rzędu 10%. Niestety, po wspomnianych zegarach wnioskuję, że RX580 dopiero lekko przebije starego 390X, czyli nieco podkręconego 290X, który ma już kilka lat.

          Skomentuj

          1. witoldsz
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2017-03-15 14:44

            Przecież 1070 to zupełnie inna kategoria cenowa.

            Skomentuj

          2. Kenjiro
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2017-03-15 15:10

            No i co z tego? Oczekuję, że w końcu AMD zaprezentuje kartę godną reprezentować segment średnio-wysoki w jakim jest 1070. W tej chwili 480 to półka średnia i zanosi się, że 580 również powyżej niej nie podskoczy. AMD nie ma nic powyżej segmentu średniego co mnie boli, bo chciałbym kupić coś znacząco szybszego od 290X (czyli > +50%, a najlepiej +100%), ale nie ma nic... przynajmniej dopóki nie pojawi się Vega...

            Skomentuj

    2. Franz
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-03-15 11:21

      Taki ruch ma sens jedynie, gdy te podkręcone karty w sklepach od początku będą dostępne w cenie 470 i 480.

      Skomentuj

      1. Komendator
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-03-15 11:38

        A ceny 470 1 480 spadną jeszcze ok 15-20%. Wtedy AMD będzie miało cały LOW-END

        Skomentuj

    3. mjwhite
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-03-15 13:27

      tylko że druga rewizja karty miała mieć nazwę rx 4x5

      http://benczmark.pl/timthumb.php?src=/uploads/article/54646/BIGICON/6d0dffb510bea98e4d2e5028b96783bdd9795260.jpg&w=936&h=639&zc=1

      a tak odsmażyli chipa zwiększyli numerek i jest ok.

      PS. A gdzie karty 490(5) 4k>256bit ????

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-03-15 16:20

        Na czym Ci bardziej zależy? Na nazwie czy skutecznych poprawkach w rdzeniu?

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-03-15 19:57

          na przemyślanej strategi, nawywijają coś w ostatniej chwili i będzie jak z ryzenem, a to winni producenci płyt, a to winny windows 10, a to winni producenci gier itd.

          Skomentuj

  2. FennPL
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-15 10:24

    Jeżeli cena będzie adekwatna to zgadzam sie z Eternal1

    Skomentuj

  3. Yaceek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-15 11:33

    Czyli co? Powtórka z rozrywki?
    7870=270x=370x
    RX480=RX580=RX680

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-03-15 13:42

      Roznica polega na tym, ze tamte karty to byly hiciory w swojej klasie/cenie. R470/480 to raczej wtopa.

      Skomentuj

  4. Chiny_X
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-03-15 11:42

    Czy odbytnice klientów zostały nasmarowane wazeliną?
    Nie? Bez bólu się nie obędzie!

    Skomentuj

  5. Komendator
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-03-15 11:46

    Kiedy aktualizacja rankingu kart?

    Skomentuj

  6. sn00p
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-15 12:36

    Miejmy nadzieje że Windows 10 ją polubi. Bo po problemach ze spodziewaną i faktyczną wydajnością Ryzenów w Windows 10 sytuacja jest troszkę dziwna.

    Skomentuj

  7. vide cui fidas
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-15 13:45

    Szkoda mi całego AMD ale trzymam kciuki!

    Skomentuj

  8. Adios6293
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-03-15 18:53

    RX570 = RX480
    RX580 - Mala Vega
    RX Vega = Duza Vega i bylo by ok, teraz to wyglada na kasze.

    Skomentuj

  9. derunim
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-03-15 20:53

    Ja tam celuję w 470-tkę.
    Dla mnie ma wystarczający stosunek cena/osiągi.
    Oczywiście jeśli cena owej karty spadnie po premierze tych kart, to będę zadowolony. Albo być może kupię coś nieco lepszego.

    Mimo wszystko karta oferuje grę w najnowsze tytuły w 1920x1080 oraz potencjał DX12 i co ciekawsze, Vulcana, na przyszłość.

    Nic więcej nie potrzebuję.


    Mam też nadzieję, że Vulcan przyciągnie developerów i graczy do linuksa i uniezależni rynek gier PC od pazerności i inwigilacji microsoftu... Ale to inna bajka ;)

    Skomentuj Historia edycji

    1. marcadir
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-03-16 07:41

      Obecnie idzie kupić RX470 w cenie niecałych 800 zł, co jak na możliwości karty jest dobrą ceną... w tym budżecie, ale nieco taniej możesz mieć GTX1050Ti, tyle że wydajnościowo różnica spora, ewentualnie dopłacić nieco ponad 100 zł i kupić GTX1060 3GB.

      Skomentuj

  10. derunim
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-16 20:32

    @marcadir
    Przecież Radeon 470 jest praktycznie w każdym teście szybszy od GTX1050Ti. I patrząc na kolosalną różnicę w Doomie, będzie jeszcze szybszy w tytułach wykorzystujących DX12, a tym bardziej Vulcana.