Procesory

AMD ujawnia szczegóły o mikroarchitekturze Zen

przeczytasz w 2 min.

Do premiery nowych procesorów AMD jeszcze zostało trochę czasu, ale producent postanowił uchylić rąbka tajemnicy o nowej mikroarchitekturze Zen.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów AMD na bazie nowej mikroarchitektury Zen, więc też producent ujawnia coraz więcej szczegółów na temat swoich nowych konstrukcji. Niedawno pochwalił się on możliwościami modeli dla komputerów stacjonarnych i serwerów, ale to nie koniec wieści o nowych układach, bo podczas konferencji Hot Chips 28 poznaliśmy szczegółowe informacje na temat samej mikroarchitektury i budowy procesora.

Nadchodzące procesory to całkowicie nowy rozdział w historii producenta, który można nazwać odcięciem się od dotychczasowych koncepcji budowy rdzeni na bazie architektury x86. Przed przystąpieniem do omawiania nowej mirkarchitektury Zen, warto również wspomnieć, że nowe procesory będą wytwarzane w niższym procesie technologicznym 14 nm FinFET – tym samym, w którym są produkowane procesory graficzne z generacji Polaris.

AMD Zen prezentacja  AMD Zen prezentacja
Nowa mikroarchitektura Zen została zaprojektowana z myślą o najróżniejszych zastosowaniach

Mikroarchitektura Zen została zaprojektowana z myślą o najróżniejszych zastosowaniach, począwszy od energooszczędnych układów dla pasywnie chłodzonych laptopów, a skończywszy na potężnych superkomputerach. Można zatem powiedzieć, że mamy do czynienia z uniwersalną konstrukcją, która zastąpi dwie obecnie wykorzystywane mikroarchitektury – energooszczędną Jaguar i wydajną Excavator (najnowsza generację koncepcji modułowej).

AMD Zen prezentacja

AMD Zen prezentacja

Producent chwali się, że nowa mikroarchitektura przyniesie 40% wzrostu liczby przetwarzanych instrukcji w jednym cyklu zegara (IPC) w porównaniu z mikroarchitekturą Excavator, a przy tym ma charakteryzować się podobnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Trzeba przyznać, że postęp jest naprawdę spory.

AMD Zen prezentacja

Duży skok wydajności to przede wszystkim zasługa całkowicie nowej konstrukcji rdzenia, a także usprawnienia podsystemów pamięci podręcznych. Ponadto inżynierowie przyłożyli się do poprawy efektywności energetycznej.

AMD Zen prezentacja

AMD Zen prezentacja

AMD Zen prezentacja  AMD Zen prezentacja

AMD Zen prezentacja  AMD Zen prezentacja

AMD Zen prezentacja  AMD Zen prezentacja

Nowe procesory AMD mają bazować na „modułach” CPU-Complex (CCX), z których każdy dysponuje czterema niezależnymi rdzeniami oraz 8 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu (została ona podzielona na cztery „części”, ale do danej części ma dostęp każdy rdzeń i to z takim samym opóźnieniem). Wychodzi więc na to, że najsłabsze modele będą dysponować czterema rdzeniami, ale kolejne, wydajniejsze układy będzie można tworzyć poprzez dokładanie modułów CCX (przykładowo w serwerowych modelach Naples będą dostępne nawet 32 rdzenie).

AMD Zen prezentacja

To jednak nie wszystko, bo sam rdzeń ma obsługiwać wielowątkowość w trybie SMT (Simultaneous Multithreading), a nie jak w obecnych modelach bazujących na koncepcji modułowej CMT (Clustered Multithreading). Możemy więc liczyć na szybsze działanie podstawowych wątków, gdzie do tej pory układy AMD mocno odstawały względem modeli Intela.

AMD Zen prezentacja

Producent chwali się także pakietem nowych instrukcji – również takich, których nie znajdziemy w procesorach konkurencji. Nie zabraknie wsparcia dla AVX/AVX2, BMI1/BMI2, AES, RDRAND i SMEP.

Wprawdzie prezentacja z konferencji Hot Chips była skupiona na rdzeniach i mikroarchitekturze, ale ze wcześniejszych informacji wiemy, że nowe procesory zostaną także wyposażone w kontroler pamięci DDR4, kontroler magistrali PCI-Express 3.0, a także nowy zestaw interfejsów I/O.

AMD Zen prezentacja

Do tej pory firma AMD nie chciała konkurować z Intelem pod względem wydajności, a bardziej skupiała się na funkcjonalności i opłacalności swoich procesorów. Mikroarchitektura Zen ma to zmienić, bo producent postawił sobie za cel konkurencyjność również pod względem wydajności – i to w najwyższym segmencie, gdzie „niebiescy” dominują już od kilku dobrych lat. Już podczas wcześniejszej konferencji zaprezentowano potencjał 8-rdzeniowego/16-wątkowego modelu, który w teście renderowania w Blenderze okazał się wydajniejszy od 8-rdzeniowego/16-wątkowego modelu Intel Core i7-6900K z generacji Broadwell-E (więcej w tym newsie)

Trzeba zatem przyznać, że nowe procesory zapowiadają się bardzo obiecująco. Jak wyjdzie w praktyce? Cóż, tego najprawdopodobniej dowiemy się dopiero pod koniec roku, bo właśnie wtedy ma nastąpić oficjalna premiera układów Summit Ridge, a więc desktopowych przedstawicieli mikroarchitektury Zen. Na dostępność będziemy jednak musieli poczekać jeszcze dłużej - do początku przyszłego roku.

AMD Zen prezentacja

Później czeka nas jeszcze premiera udoskonalonej mikroarchitektury Zen+, ale jak na razie producent na ten temat milczy. Pewne jest jedno - będzie jeszcze wydajniej.

Źródło: AMD

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    12
    Jak zwykle najwięcej problemów z procesorami AMD mają użytkownicy Intela...
    • avatar
      chrisplbw
      9
      Zamiast marudzić ucałujcie niebieskiego bożka i złóżcie daninę Na pewno świat stanie się przez to lepszy, wydajniejszy, bez slajdów i odpowiednią ilością "rdzeniuff" :D
      Żałośni jesteście
      • avatar
        Konto usunięte
        8
        Jest duch w narodzie, to się czuje na tym forum :) A może jednak wyjdzie ta architektura? Pomijając kwestie bezproduktywnych graczy, moze choć segment profesjonalny na tym zyska, bo 8 rdenióff w nim to jedynie bardzo kosztowna bajka przyszłosci a może dzieki AMD i jego 8 rdzeniom cos w tej kwestii sie ruszy i zamiast wiecznych 4 rdzeni w i7 podstawa stanie się 6?
        Zresztą tak czy siak dla tych wszystkich malkontentów, AMD jest potrzebne czy tego chcą czy nie a gdy spelni się czarny scenariusz z ich postów, będą niedługo pisać te swoje wypociny z procesorów i1 bo i3 będzie dla nich juz za drogi :)
        Tak, ze jesli ktoś żyje troche dluzej na tym swiecie niż eksperci po gimnazjium, to pamieta, że Amd kilkukrotnie mialo w swojej ofercie doskonale architektury, za którymi intel musial potem nadążać, oby i tym razem im wyszło. I nie, tanio nie będzie, nie ma co na to liczyć, jeśli ta architektura wyjdzie ale dobrze było by mieć jednak wybór.
        • avatar
          wasptak
          5
          Grafy i wykresy level: AMD :)
          • avatar
            Danketch
            4
            Od momentu premiery rx 480 przestałem wierzyć w zapowiedzi AMD. Do tej pory nie wiem co się stało z mityczną kartą graficzną, którą AMD porównało do gtx 950 w grze bodajże star wars Battlefront. Na filmiku wyraźnie było widać, że gtx 950 był bardziej prądożerny i słabszy wydajnościowo. Gdzie teraz jest ta karta? RX 460 nie pasuje bo jest słabsze od gtx 950, rx 470 żre więcej prądu, nie mówiąc już o rx 480....
            • avatar
              Konto usunięte
              3
              AMD obiecało +40% IPC co pozwoli dogonić Haswell-a przy niższym TDP.
              To wystarczy by nawiązać rywalizację i rozruszać skostniały rynek.
              Czekamy na ceny ZEN-ów lecz wydaje mi się że "tanio już było".
              • avatar
                mjwhite
                3
                To że da się stworzyć architekturę o ~40% wydajniejszą udowodnił już intel coreduo vs petnium4.

                Moim zdaniem sprawa się rozstrzygnie na poziomie jakości procesu 14nm i taktowania. Jak zostaną z zegarem 3.2 a intel będzie miał już 4.5 (kaby lake) to nie mamy o czym mówić.
                • avatar
                  Dunny
                  2
                  Oj gimbaza, gimbaza..tatuś kupi intela za 2 tysiace to nie ma sie czym przejmowac nie? Wszyscy inni, którzy muszą ciężko pracować modlą się aby AMD wreszcie zrobiło cepa na miarę athlona, który przez kilka generacji masakrował intela. Dzięki temu intel nie będzie wołał tak astronomicznych kwot za cepy. Konkurencja to same plusy dla klientów. Naprzód AMD , nie sp...cie tego jak ostatniej generacji kart graficznych.
                  • avatar
                    rebornnarsil
                    1
                    Nic tylko czekać i trzymać kciuki za AMD. Mam ochotę ulepszyć swój procesor właśnie gdzieś na początku 2017 roku i wolałbym kupić coś nowego i wydajnego z wieloma rdzeniami niż Kaby Lake od Intela z wzrostem wydajności 3%. Zgadzam się jednak, że jeśli i tym razem ich obietnice okażą się kupy warte, AMD może bezpowrotnie stracić na wiarygodności.
                    • avatar
                      Dudi4Fr
                      -1
                      AMD powinno się restrukturyzować i skupić na robieniu slajdów na prezentacje dla innych firm ponieważ nic innego od nich nie mamy od lat...
                      • avatar
                        mutissj
                        -8
                        będzie 16 rdzeniuf AMD do gier?
                        na poziomie INTEL Core i3-6100 co ma 2 rdzeniuf?
                        • avatar
                          piwo1
                          0
                          Mirkowaty akurat i7 ma do 20 watkow wiec nie wiem o czym piszesz. fakt faktem ze procesor i7-6950x kosztuje 7 tys zl, ale jest. 16 watkowy zen tez na pewno za darmo nie bedzie sprzedawany i cena bedzie oscylowac wokol 1,5tys zl
                          • avatar
                            FaraonM
                            0
                            Nie ma co przypuszczać i patrzeć na slajdy :D Chce testy , jakis gameplay albo chociaż benchmark próbki !