Procesory

AMD ujawnia nowe informacje o procesorach Summit Ridge "Zen"

przeczytasz w 2 min.

Podczas konferencji w San Francisco CEO AMD Dr Lisa Su i CTO AMD Mark Papermaster zdradzili nowe informacje o wyczekiwanych procesorach AMD Zen.

Czekaliście na nowe informacje o procesorach AMD Zen? Tak się właśnie składa, że wczoraj w San Francisco odbyła się konferencja AMD, na której ujawniono nowe szczegóły o układach na bazie mikroarchitektury Zen – zarówno tych dla komputerów stacjonarnych, jak i konstrukcji typowo serwerowych. Przy okazji zademonstrowano także kilka nowych dem technologicznych.

Na początku warto jednak sięgnąć pamięcią wstecz i powiedzieć jak się zaczęła historia nowych procesorów, bo tego typu strategia nie zdarza się zbyt często w branży półprzewodników. Okazuje się bowiem, że 4 lata temu zespół inżynierów rozpoczął od podstaw, z „czystą kartą” projektowanie nowego, wydajnego procesora na bazie architektury x86. Od tamtej pory setki inżynierów AMD z całego świata poświęciło miliony godzin tej precyzyjnej i skomplikowanej pracy. To właśnie dzięki ich pracy zespołowej, uporowi i wizji możemy się spodziewać, że Zen zapewni niezwykły postęp generacyjny w historii firmy.

AMD Zen - najważniejsze nowości

AMD - kamienie milowe przy procesorach x86
Procesory Zen mają być kolejnym kamieniem milowym na mapie procesorów AMD x86

Nowe procesory zostały wykonane w energooszczędnym procesie technologicznym 14 nm FinFET z zastosowaniem nowej mikroarchitektury Zen – według wcześniejszych informacji ma ona przynieść 40% wzrostu liczby przetwarzanych instrukcji w jednym cyklu zegara (IPC) w porównaniu z rdzeniami poprzedniej generacji. Jedną z głównych nowości jest również inna konstrukcja rdzeni, która zostały zaprojektowane do pracy w trybie SMT (Simultaneous Multithreading), a nie jak w obecnych modelach CMT (Clustered Multithreading). Nie zabraknie też kontrolera pamięci DDR4, magistrali PCI-Express 3.0 oraz nowego zestawu interfejsów I/O.

AMD Zen - najważniejsze nowości

AMD Zen - najważniejsze nowości

Przy projektowaniu tej specjalnej architektury AMD skoncentrowało się na trzech obszarach:

AMD Zen - budowa procesora

Wydajności przetwarzania z całkowicie nowym przewidywaniem odgałęzień (branch prediction), wprowadzeniem nowej pamięci podręcznej dla mikrooperacji (micro-op cache) oraz znacznie szerszym oknem dla instrukcji.

AMD Zen - budowa procesora

AMD Zen - budowa procesora  AMD Zen - budowa procesora

Ważna była również przepustowość, aby ta wysoka wydajność miała odpowiednią ilość danych oraz instrukcji do przetworzenia. Tutaj kompletnej przebudowie uległa hierarchia pamięci podręcznej (pamięci podręcznej trzeciego poziomu może być nawet 8 MB).

AMD Zen - budowa procesora

AMD Zen - budowa procesora

Energooszczędności, aby wzrost wydajności i przepustowości nie spowodował wzrostu poboru energii. Wykorzystany został proces 14 nm FinFET, a także szereg technik na poziomie architektury odpowiedzialnych za oszczędzanie energii.

AMD Summit Ridge Zen vs Intel Core i7 Broadwell-E

Na konferencji porównano też wydajność desktopowego 8-rdzeniowego/16-wątkowego modelu Summir Ridge do konkurencyjnego modelu Intel Core i7-6900K „Broadwell-E” – przy tym samym taktowaniu procesor AMD wyprzedził procesor Intela w wielowątkowym teście renderowania w aplikacji Blender. Przy okazji zerknijcie jak wysoko w naszym rankingu procesorów stoi Core i7-6900K.

Mało tego, producent pochwalił się również komputerem z inżynieryjną wersją procesora Summit Ridge (8 rdzeni/16 wątków o taktowaniu 3 GHz) i kartą Radeon R9 Fury X, na którym płynnie działała gra Deus Ex: Rozłam Ludzkości w rozdzielczości 4K (a pamiętajmy, że zalecane wymagania nie należą tutaj do najniższych).

Pozostało jeszcze przypomnieć, że producent planuje wprowadzić na rynek całą gamę produktów bazujących na architekturze Zen - będą to produkty kierowane do serwerów, infrastruktury sieciowej, centrów danych, ale także dla komputerów stacjonarnych, laptopów… i nie tylko. Modele desktopowe mają być dostępne z początkiem przyszłego roku.

AMD Naples - procesor Zen dla serwerów

AMD Naples - platforma serwerowa
Podczas konferencji zaprezentowano także 2-procesorową platformę serwerową

Równocześnie trwają prace nad wersjami serwerowymi („Naples” – 32 rdzenie/64 wątki) – próbki inżynieryjne już zostały dostarczone do kluczowych partnerów w drugim kwartale tego roku, natomiast 2-procesorowe platformy serwerowe są obecnie testowane zarówno przez producenta, jak i klientów.

Na koniec jeszcze podsumowanie wczorajszej konferencji

Źródło: AMD

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mjwhite
    14
    GO GO GO AMD
    • avatar
      kladiator
      8
      AMD wierze w ciebie!
      • avatar
        angelboy
        5
        już zaczynam żałować że zakupiłem nową platformę pod Intela ... f*ck you micro$$$oft
        • avatar
          carbo888
          4
          ciekawe ile razy będę przekładać upgrade kompa, miał być intel + 960 4g, do dzisaj intel + rx470 4g, teraz zastanawiam się nad amd zen + w miarę świeże gpu
          • avatar
            Kam9000
            4
            Hmm, no zobaczymy jak to będzie. Zen według tego co mówią ma moc 8 rdzeniowca intela przy podobnym taktowaniu, ale jeżeli ta obietnica nie zostanie spełniona to wyczuwam spory hejt. Miejmy nadzieję, że to nie obiecanki cacanki i rzeczywiście tak będzie, a także oby cena nie była zbyt duża, osobiście czekam na te procesory tylko przez to, że może się zacząć walka cenowa o klienta, na to właśnie liczę (i zapewne nie tylko ja sam :p ).
            • avatar
              sadys
              4
              najbardziej bawia mnie ludzie ktorzy kibicuja AMD w kontekscie wojny cenowej - bo ich celem jest kupno tanszego intela/geforca ... AMD to takie same korpo jak konkurencja i wystarczy spojrzec na wycena kart graficznych zeby wiedziec ze podobnie bedzie z CPU...
              A co do samych cen to najwiekszy wplyw ma kurs dolara ...
              Jesli dolar znow by byl po 2zl to za i7 6700k trzeba bylo zaplacic okolo 800-900zl a za gtx1080 1500...
              Ale nie ma sie co dziwic "sile" zlotowki... wystarczy sprawdzic podaz PLN na przestrzeni ostatnich lat zeby to zrozumiec.
              • avatar
                Konto usunięte
                3
                Jeśli Zen 8C/16T DORÓWNUJE IB-E - nieważne na jakim taktowaniu, ważne że stabilnym; to jest to ogromny postęp w wykonaniu AMD. Pamiętajcie, że AMD ma szansę znów być branym pod uwagę podczas składania blaszaka. Fakt, że Zen w jakimkolwiek stopniu dorównuje IB-E już daje nadzieję. Wcześniej AMD mówiło: mamy nowego procka, ale nie będziemy konkurować z Intelem; zabezpieczając sobie tym samym plecy w każdym wypadku, gdy zarzucano AMD, że nowe procki nie są wcale takie udane.

                Teraz...po raz pierwszy od dawien dawna...AMD znów nie boi się użyć procków Intela do porównania wydajności ich architektury. To już daje pewną nadzieję, że MOŻE...choćby trochę, Zeny będą zbliżone do produktów Intela. Dłuuugo na to czekał. Czekam na koniec roku.
                • avatar
                  Balrogos
                  2
                  Ja tam licze na czerwonego power rangera :) pislem wczensiej ze to beda dobre procesory do multi-zadan, ale wydajnsoc w grach cos kolo i5 oczywiscie zalezy jak zrobionych grach :)
                  • avatar
                    Reyqer
                    2
                    U mnie dalej 2500K stabilnie wykręcone na 4,8GHz. Chyba najlepszy zakup w moim krótkim życiu, bo dalej nie mam po co się przesiadać :P
                    • avatar
                      AMDK11
                      2
                      Aida 64 test FP32 RAY- trace
                      Moj i7 5820K(Haswell) @4GHz przy 4 rdzeniach z HT osiąga 5719KRay/s natomiast przy 6 rdzeniach z HT 8583KRay/s.

                      Przy 3GHz na sztywno i 6 Rdzeni z HT wynik 6512KRay/s

                      Zen 8 Rdzeni z HT niby przy 3 GHz(pytanie czy z boostem) 5599KRay/s więc pojedynczy wątek jest słaby :-/

                      W tym teście AIDA64 rdzenie i wątki dość dobrze się skaluja.
                      • avatar
                        Moggster
                        1
                        Kapitalizacja firmy Intel to 162,13 miliard dolarów, dla AMD to 5,46 miliarda. Kiedy wy się nauczycie ludzie że pomiędzy tymi firmami jest przepaść kapitałowa. AMD nigdy nie dogoni Intela już, Intel musiałby zbankrutować. Intel ma kontrakty wojskowe, AMD nie ma. Wspaniale że istnieje AMD, ale Intel przez swój kapitał jest bezkonkurencyjny.
                        • avatar
                          Adios6293
                          1
                          Jako fanatyk AMD zena kupie na Premiere razem z Vega do monitora 4K bedzie jak znalazl :)
                          • avatar
                            DaroBenchmarkPC
                            1
                            W końcu coś konkretnego i wydajnego :D mam nadzieję że wersje 4C/8T też będą wydajne coś ala i7 4790k lub 6700k :)
                            • avatar
                              AMDK11
                              1
                              Jeżeli to prawda wychodziło by na to że Rdzeń Zen ma ok 70% wydajności Rdzenia Haswell.
                              • avatar
                                Ciekawski_
                                1
                                Wygląda obiecująco. Oby tym razem im się udało. Miło by było znowu zobaczyć wyrównaną konkurencję w CPU.
                                A przy okazji. Nowe APU na ZEN mają podobno mieć +50% CU(i to nowe GCN). Jeśli wydajność CPU się potwierdzi to będziemy mieć pierwsze APU nadające się do grania w przyzwoitych ustawieniach.
                                • avatar
                                  elbreth
                                  1
                                  Kiepsko to wygląda. Sam mam AMD (bo nie było mnie stać na Intela jak składałem komp.), ale w tej chwili 8350 jest niewiele tańszy niż 6600K - różnica 300zł, a to ogromna przepaść.

                                  Jeśli AMD wypuści coś na poziomie Intela i będzie za to chciał 1500zł (a taniej raczej nie będzie) to całe oczekiwanie na ZEN szlak trafi.
                                  Krótko mówiąc - raczej nie ma na co czekać.

                                  Aha - a wojny intel-amd, pepsi-cocacola, nvidia-radeon to wyreżyserowana stratega marketingowa byście sami stawali się chodzącymi reklamami. Więc... odpuśćcie sobie.
                                  • avatar
                                    mat9v
                                    -2
                                    Osobiście niepokoi trochę niskie taktowanie procesora. Czyżby były problemy z osiągnięciem wysokich częstotliwości, z poborem mocy? Fajnie że procki idą łeb w łeb (w wybranym benchmarku który zawsze był dla AMD łagodny), ale jeśli maksymalne prędkości AMD okażą się sporo niższe niż Intela to nie będzie wesoło. To samo zresztą dotyczy zużycia energii. Mimo wszystko bardzo życzę AMD powodzenia bo silna konkurencja jest dla nas gwarantem niższych cen :)
                                    • avatar
                                      CrisPL
                                      -7
                                      "Równocześnie trwają prace nad wersjami serwerowymi („Naples” – 32 rdzenie/64 wątki)"

                                      Aż muszę to napisać:
                                      AMD Naplet™
                                      Nipples™

                                      :D
                                      • avatar
                                        franiux
                                        -13
                                        Jak będzie na poziomie i7 4790K z wydajnością i trochę niższą ceną to będzie sukces.
                                        A w bajki o wydajności na poziomie i7 6900k nie wierzę.
                                        Jak będzie wydajniejszy od 4790k to go kupię, jak nie to nie.
                                        • avatar
                                          darioz
                                          -17
                                          I znowu slajdy i porównanie do starego już procesora Intela z generacji Broadwell, jak juz od dawna jest Skylake a za rogiem już czycha Kaby Lake!
                                          AMD pozostanie w wielgachnym procesie 14 nm przez 10 lat a tymczasem procesory Intel Cannonlake, które zadebiutują już przyszłym roku będą w nowoczesnym procesie 10 nm!
                                          A Intel już pracuje nad jeszcze niższym procesem 7nm!
                                          Wniosek z tego taki że AMD dalej będzie w ciemnej pupie!
                                          Ci co chcą wydajności i nowoczesnych procesów wybiorą Intela a biedaki AMD i tyle w temacie!
                                          • avatar
                                            zimeq
                                            0
                                            Oby im się udało.
                                            i oby dolar spadł do 3zł ;p
                                            • avatar
                                              zimeq
                                              0
                                              Oby im się udało.
                                              i oby dolar spadł do 3zł ;p