Bezpieczeństwo

Andrzej Duda "namawia" do inwestowania. Eksperci radzą uważać - to przekręt

przeczytasz w 1 min.

W sieci pojawiły się reklamy z prezydentem Andrzejem Dudą, który rzekomo ma zachęcać do inwestowania. Problem w tym, że to bardzo sprytne oszustwo. Tłumaczymy w czym tkwi podstęp.

Sztuczna inteligencja przyspiesza nie tylko rozwój nowych produktów i ciekawych rozwiązań technologicznych, ale też oszustw. Szczególnie podstępna jest technologia deepfake, o której w swoim felietonie “Witajcie w świecie fikcji! Czym jest deepfake i dlaczego należy się go obawiać?” pisał Przemek Jankowski. 

Okazuje się, że od dwóch lat nic się nie zmieniło. W sieci nadal krążą fałszywe reklamy, które, wykorzystując wizerunek znanych osób, zachęcają do fałszywych inwestycji. 

Fałszywa reklama z prezydentem Andrzejem Dudą 

Jednym z przykładów jest reklama pojawiająca się w serwisie YouTube, w której prezydent Andrzej Duda rzekomo ma zachęcać do inwestowania i generowania tzw. dochodu pasywnego. Potencjalnych odbiorców może kusić gwarantowany zysk wynoszący nawet 4 tys. zł dziennie na obywatela. Brzmi kusząco? No właśnie tutaj jest problem.

Serwis Sekurat wskazuje, że tak naprawdę to scam. Mamy do czynienia z klasycznym przekrętem wykorzystującym deepfake, gdzie oszuści nałożyli komputerowo wygenerowany głos na prawdziwe wystąpienie prezydenta. Prezydent nigdy nie wygłosił takiego przemówienia i publicznie nigdy nie zachęcał do żadnych inwestycji. 

Oszustwa wykorzystujące deepfake to plaga, która uderza w mniej doświadczonych odbiorców. Sprawa jest o tyle poważna, że na niektórych dodatkowo może zadziałać autorytet wykorzystanego wizerunku – w tym przypadku prezydenta Polski. Temat jest znany co najmniej od 2 lat, a Google nadal nie zwalcza tego typu praktyk. Jak na razie jedynym sposobem unikania zagrożeń wydaje się ostrożność, zachowanie zdrowego rozsądku, ale też edukowanie znajomych.

Źródło: X @ Sekurak

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    POSTMAN
    12
    On jest znany z krzywych akcji nie ufałbym mu.
    • avatar
      brudney
      7
      Proszę, nie pokazujcie tego nadętego ryja przynajmniej tutaj.
      • avatar
        royal90
        7
        hahhahah, JW, to prawda, nawet jeśli to nie byłby fake to i tak wszyscy uznaliby to za fake samoistnie XD nikt by tego nie słuchał bo każdy wie że to musi być skazane na porażkę XD
        • avatar
          tomaszp
          5
          Przekręt to może jest, ale czy fake?
          • avatar
            artp44
            3
            na FB co druga reklama to przekręt
            • avatar
              fonzie
              1
              Ja ostatnio nadziałem się na info o tym że dudu podpisał dekret i każdy może zarabiać dostając co miesiąc dywidendy od PgNiGGa za przesył gazu przez Baltic Pipe xD
              • avatar
                Marek1981
                0
                Autor artykułu już na wstępie kłamie... normalnie nagłówek godny pożałowania.
                • avatar
                  piomiq
                  0
                  Iście technologiczny news. Tylko pogratulować, że benchmark.pl już idzie w politykę.
                  Aha, a podobno pan Duda 13 razy złamał konstytucję, a przynajmniej prof. Strzemobosz (były prezes TK) tak mówi.