Na topie

Asystent Google w języku polskim - premiera bez większego rozgłosu [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Jutro wydany zostanie oficjalny komunikat, ale już dziś wiemy czego będzie dotyczył. Asystent Google doczekał się oficjalnej premiery w Polsce.

 • Asystent Google w języku polskim - premiera bez większego rozgłosu [AKT.]
A A

Asystent Google to jedna z podstawowych funkcji wbudowanych w system Google Android. Dla większości Polaków pozostawała jednak raczej tylko ciekawostką, co być może zacznie się od dziś zmieniać. Asystent Google nauczył się bowiem naszego języka.

Asystent Google w języku polskim

Google od dłuższego czasu zapowiadało konferencję prasową. Miała odbyć się dziś w Warszawie i być zorganizowana ze sporym rozmachem, ale ostatecznie została odwołana. Powodem takiego stanu rzeczy jest trwająca w stolicy żałoba ogłoszona z powodu tragicznych wydarzeń w Gdańsku. Nie znaczy to jednak, że Google rezygnuje z planów, które na wspomnianej imprezie miały zostać omówione.

Jutro wydany zostanie oficjalny komunikat, ale już dziś wiemy czego będzie dotyczył. Jak zostało wspomniane, Asystent Google doczekał się oficjalnej premiery w Polsce. Już od dziś wybrani użytkownicy mogą prosić cyfrowego asystenta o pomoc wydając komunikaty głosowe w języku polskim. Niektórzy być może poczekają kilka dni dłużej. Przynajmniej początkowo trzeba brać pod uwagę występowanie pewnych ograniczeń co do funkcjonalności.

Jak sądzicie, wsparcie języka polskiego sprawi, że Asystent Google stanie się u nas popularniejszy?

AKTUALIZACJA, 16.01.2019

Zgodnie z tym co sugerowaliśmy, producent poinformował oficjalnie o premierze Asystenta Google w Polsce. Jak przekazuje w komunikacie prasowym, w ciągu najbliższych tygodni zostanie on udostępniony użytkownikom smartfonów i tabletów z systemami Android (od wersji 5.0 wzwyż) oraz iOS (w App Store pojawi się aplikacja Asystent Google). Będzie również działał na dedykowanych słuchawkach.

Prace nad przygotowaniem wszystkiego trwały ponad rok. W zamkniętych testach wzięło udział ponad 2000 wybranych beta testerów, na podstawie ich uwag miały zostać wyciągnięte odpowiednie wnioski. Warto zaznaczyć, że Asystent Google jest pierwszym globalnym asystentem głosowym dostępnym w języku polskim.

„Uważamy, że Asystent Google jest najwygodniejszym narzędziem pomagającym wykonywać codzienne zadania. Rozmowa jest dla nas najbardziej naturalnym sposobem komunikacji i właśnie dlatego to główny sposób porozumiewania się z Asystentem, teraz także po polsku. Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także polską kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy nadal udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje.” - Michał Długosz, Product Marketing Manager w Google, odpowiedzialny za wprowadzenie Asystenta na polski rynek

Asystent Google w języku polskim

Producent pochylił się też nad przedsiębiorstwami, które mogą teraz zintegrować się z Asystentem poprzez platformę Actions on Google. Dzięki temu mogą stworzyć akcje (komendy głosowe), którą wywoła następnie dowolny z użytkowników Asystenta i w ten nowy sposób wejdzie w interakcję głosową z daną marką. Pierwszymi partnerami, którzy już teraz stworzyli swoje akcje dla polskiego Asystenta, są PLAY i eSky.

„Współpraca z Google wpisuje się idealnie w naszą strategię digitalową, w której staramy się uprościć kontakt klienta z PLAY. To dopiero pierwszy krok w ekscytującym projekcie, który daje nam i klientom w zasadzie nieograniczone możliwości.” - komentuje współpracę Michał Sobolewski, CMO PLAY

Źródło: Google

Odsłon: 11606 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
 1. awesome1337
  Oceń komentarz:

  -32    

  Opublikowano: 2019-01-15 19:48

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  fajnie że się rozwija ale osobiście wolę po angielsku, jest dużo bardziej naturalnie

  Skomentuj

  1. PinkElephant
   Oceń komentarz:

   16    

   Opublikowano: 2019-01-15 20:13   "awesome1337
   -1 2019-01-15 19:48
   fajnie że się rozwija ale osobiście wolę po angielsku, jest dużo bardziej naturalnie:

   serio?? to czemu piszesz po polsku ?? to takie nienaturalne w Polsce i na polsko języcznych portalach.

   Rozumiem że wchodząc do pracy ( szkoły) mówisz każdemu dzień dobry po angielsku, kupujesz w sklepach też posługując się językiem angielskim , udzielasz odpowiedzi na zadane pytania w języku angielskim, no bo przecież rozmowa po polsku w Polsce to takie nienaturalne.
   Następnym razem nim coś napiszesz to pomyśl - ale po polsku.
   Ja dla mnie to brawa dla Google za to że starają się szanować wszystkie narodowości i szanują ich narodowe języki a nie idą na łatwiznę i byle na odwal się i tylko po angielsku, niemiecku czy innym ogólnym językiem. Można wiele powiedzieć złego o Google - ale nie to że nie szanują konkretnych narodowości. Nie oczekuję że Asystent będzie idealny od samego początku - ale język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie - więc spokojnie poczekajmy aż sztuczna inteligencja od Google da sobie z językiem z poprawnością języka polskiego.

   Skomentuj Historia edycji

   1. awesome1337
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2019-01-15 23:11

    >Rozumiem że wchodząc do pracy ( szkoły) mówisz każdemu dzień dobry po angielsku, kupujesz w sklepach też posługując się językiem angielskim , udzielasz odpowiedzi na zadane pytania w języku angielskim, no bo przecież rozmowa po polsku w Polsce to takie nienaturalne.

    no akurat tak się składa że korzystam z angielskiego częściej, w pracy cały czas bo team jest w 80% zagraniczny a po pracy też cały internet jest po angielsku, Windowsa i androida też mam po angielsku jest to wygodne i daje mi spójność na wszystkich urządzeniach

    nie wiem skąd te minusów, korzystanie z asystenta na pewno jest dla mnie bardziej naturalne po angielsku

    Skomentuj

    1. Smuga
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2019-01-17 12:37

     Ale bredzisz. Ja na codzień też używam angola do komunikacji, pisania kodu, czytania dokumentacji, oglądania pierdyliona filmideł na YT, grania, oglądania filmów i nie jednego więcej. I co z tego? Naturalnym językiem jest wciąż dla mnie POLSKI. Aby był nim angielski trzeba by być od dziecka dwujęzycznym. Więc nie rób z siebie nie wiadomo kogo i nie cwaniakuj "jak to dla ciebie angielski jest naturalniejszy" - bo nie jest. No chyba, że wychowałeś się w stanach.

     Skomentuj

    1. awesome1337
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-01-16 00:27

     masz amazon po polsku przecież

     Skomentuj

  2. PinkElephant
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-15 20:13

   Skomentuj Historia edycji

  3. trojan116
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-15 20:16

   Naturalne z której strony? Przyzwyczaiłeś sie do tego nie było naszej wersji językowej i tyle... Troche jak z muzyką zazwyczaj nawet jeśli gorsze wykonanie to te oryginalne uznawane jest za lepsze bo każdy słyszał je pierwsze i to ono było hitem

   Skomentuj

   1. awesome1337
    Oceń komentarz:

    -12    

    Opublikowano: 2019-01-15 23:15

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    >Przyzwyczaiłeś sie do tego nie było naszej wersji językowej i tyle

    przyzwyczaiłem się do tego że wszystko jest po angielsku, benchmark to jest jeden z 2 portali po polsku jakie odwiedzam
    wszystko inne, praca, dom, internet (rozrywka) też jest po polsku

    Skomentuj

  4. kosq83
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-15 21:26

   My już są Amerykany. Polecam posłuchać.

   Skomentuj

  5. stalkerpl
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-16 12:06

   żal mi takich ludzi ale sami na to pozwalamy, idziesz ulicą i ze wszystkich stron atakują cie angielskie nazwy, nikomu to nie przeszkadza ale od tego się zaczyna, siłą nas nie zgermanizowano ani zrusyfikowano ale są inne metody, bardziej subtelne, wolniejsze ale skutek odniosą odpowiedni

   Skomentuj

 2. BloodSkrim
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-15 20:40

  Ja jeszcze nic nie mam po polsku

  Skomentuj

 3. cattani43
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-15 22:09

  Jest już późno a "Asystenta" nie widać chyba zasnął za kierownicą, a może przed wyjściem do domu zapomniał włączyć stosowny przycisk - guzik....

  Skomentuj

 4. cattani43
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-16 00:07

  Coś zablokowało i 3 razy to samo

  Skomentuj Historia edycji

 5. cattani43
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2019-01-16 00:07

  0.05 dnia 16.01.2019 i jak można było przypuszczać lipa. Tak jest zawsze w tym kraju, tylko bujdy i kłamstwa.

  Skomentuj

 6. Pafun
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-16 01:11

  A ja nie mogę przez tego asystenta wysłać SMS'a., może dlatego, że to chińskie Xiaomi (i jego domyślna aplikacja dla SMS'ów).
  Niby wszystko jest dobrze (mówię "WYŚLIJ") i... patrzę w tą domyślną aplikację do SMS'ów, jest tam on zapisany ale... nie wysłany (adnotacja "Nie wykonano").
  Niby co mam zrobić?

  Skomentuj

  1. iTeth
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-01-16 12:36

   Chciałeś Xiaomi, to masz.

   Skomentuj

  2. chotnik2
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-16 14:25

   Powiedz "wyslij" po chinsku.

   Skomentuj

   1. Pafun
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-16 14:33

    Wiedziałem, że na tym portalu zawsze można liczyć na rzeczową dyskusję :-/

    Skomentuj

 7. cattani43
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-16 14:20

  Taka informacja, która mówi że coś już działa ale będzie działać dopiero po kilku tygodniach po wdrożeniu, ma się tak do faktów jak mowa do spragnionego na pustyni - zaraz napijesz się wody kiedy tylko przyleci samolot albo helikopter i dokona zrzutu wody. Ogarnijcie się ludzie. Politycy nas kłamią to zrozumiałe, ale już nawet tak błaha informacja może być prawdziwa zamiast tylko chęć zdobywania kolejnych odwiedzin stron. Dotyczy to wszystkich. 2 tablety i 4 telefony różnych firm i jak było na początku teraz i na wieki ... Trzymajcie tak dalej, zobaczymy dokąd to zaprowadzi...

  Skomentuj

 8. Gameone
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-16 14:27

  Wiadomo czy w ciagu najblizszych dni jezyk Polskie bedzie wspierany w Google Home czy jest to aktualizacja tylko dla Smartphonow?

  Skomentuj

  1. endrju_pl
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-16 14:35

   Piszą, że na razie telefony i parę modeli słuchawek.

   Skomentuj

 9. PeterMac
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-17 02:49

  Na Google Home niech dadzą

  Skomentuj

 10. popo601
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-17 09:24

  Dzisiaj i u mnie zawitał asystent Google na dwóch telefonach więc powinni go mieć już wszyscy.

  Skomentuj

  1. Gładziu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-17 14:20

   Ja sobie skręciłem nogę, więc też wszyscy powinni mieć to samo.

   Skomentuj

 11. pongo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-19 01:48

  thanks

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!