Technologie i Firma

Ciche miejsce pracy = większa efektywność

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2017-03-16

Otwarta przestrzeń biurowa niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem dla pracowników kreatywnych.

Otwarta przestrzeń biurowa – z jednej strony opcja doskonała do komunikacji z resztą zespołu, co nakręca innowacyjność, z drugiej jednak głośne, irytujące i pełne rozpraszających czynników środowisko. Okazuje się, że to drugie przeważa.

W pewnej anonimowej ankiecie udział wzięło 700 pracowników z sektorów IT, finansów, marketingu i innych kreatywnych branż. Zostali oni zapytania o różne aspekty pracy w otwartej przestrzeni biurowej, coraz popularniejszej w korporacjach. Wyniki?

58 proc. pracowników przyznaje, że przydałoby im się więcej prywatności podczas rozwiązania skomplikowanych problemów, a 54 proc. uważa, że otwarta przestrzeń biurowa jest „zbyt rozpraszająca” na dłuższą metę.

Wśród kadr zarządzających w nowoczesnych przedsiębiorstwach panuje przekonanie, że im bardziej „wspólne” i „otwarte” środowisko, tym większa szansa na sukces. „Wydaje im się, że najlepsze pomysły rodzą się w chaosie korporacyjnego wszechświata” – mówi autor badania.

Tymczasem to ciche miejsce, w którym zachowana jest przynajmniej częściowa prywatność, to najlepsze środowisko do pracy kreatywnej. Mniejsze rozproszenie prowadzi też naturalnie do zwiększonej efektywności w pracy.

Otwarta przestrzeń biurowa to wiele zakłóceń zarówno dźwiękowych, jak i wizualnych. Tymczasem przyjmuje się, że na odzyskanie pełnej ostrości myślenia i koncentracji na zadaniu rozproszony pracownik kreatywny może potrzebować nawet 25 minut. To będzie chyba najlepsze podsumowanie.

Źródło: Medium, CNBC

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jak widzę monitor kumpla kątem oka i widzę, że już drugą godzinę łazi po fejsie i pisze z kimś na czacie to tracę swoją motywację do pracy.
  Zaloguj się
 • avatar
  By choć częściowo zsynchronizować pracę półkul mózgowych i usłyszeć intuicję - najlepsze rozwiązania - trzeba się wyciszyć.
  Jedynie zaawansowani potrafią to robić w chaosie wielkiego biura.
  Powiadają, "całkowita cisza jest językiem Aniołów"
  Zaloguj się