Tunery TV

Cyfryzacja zakończona - naziemna telewizja cyfrowa DVB-T w całej Polsce

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2013-07-25

Oficjalnie zakończył się ostatni etap cyfryzacji. Sygnał naziemnej telewizji analogowej został zastąpiony nowym standardem – cyfrowym DVB-T.

Cyfryzacja logo

Oficjalnie zakończył się ostatni etap cyfryzacji. Sygnał naziemnej telewizji analogowej został wyłączony na terenie całej Polski i zastąpiony nowym standardem – cyfrowym DVB-T. 

Proces cyfryzacji polskiej telewizji rozpoczął się 7 listopada ubiegłego roku. Z czasem sygnał naziemnej telewizji analogowej wyłączany był na coraz większej liczbie gmin. Zaledwie przed kilkoma dniami – 23 lipca – zakończył się ostatni, VII etap cyfryzacji, który objął takie miasta, jak Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk oraz Ostrołęka – łącznie dotyczył on 220 gmin. 

Ewentualne problemy na tych terenach (o takich jednak nie słyszeliśmy) muszą być rozwiązane do 31 lipca. Zdaje się jednak, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i oficjalnie na terenie całego kraju mamy już cyfrową telewizję naziemną. Poniżej, dla przypomnienia – harmonogram wyłączeń:

Cyfryzacja harmonogram

Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej miało za zadanie zwiększenie jakości nadawanych programów – zarówno w kwestii obrazu, jak i dźwięku. Lepszy ma być jednak również zasięg. Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu – „cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi także wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV, nadawanie większej liczby programów, odbiór przenośny i ruchomy oraz równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych”. Cyfryzacja to więc poważny krok w kierunku postępu technologicznego.

Dla tych, którzy do tej pory nie wyposażyli się w żadne urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, lub którzy po prostu nie wiedzą co powinni zrobić, aby móc ją odbierać – przypomnienie. Konieczne jest posiadanie telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG4, lub w przypadku jego braku – dokupić należy zewnętrzny tuner DVB-T. 

Od roku, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje na temat rządowych planów, na rynku pojawiło się bardzo wiele tego typu urządzeń, pochodzących od różnych producentów. Ceny takich tunerów, w zależności od dodatkowych możliwości (odtwarzacz multimedialny, dodatkowe porty USB) wahają się w granicach 50-300 złotych. Zapraszamy przy okazji do naszego przeglądu TOP-10 Tunery DVB-T.

Cyfryzacja Ferguson T65
Ferguson Ariva T65 DVB-T - przykładowy tuner DVB-T

Dla Polaków przygotowane zostały trzy multipleksy – paczki składające się z programów telewizyjnych (a w przyszłości także radiowych). Na czym to polega? Dzięki kompresji i zwiększeniu efektywności wykorzystania częstotliwości w jednym kanale można nadawać kilka programów TV i tym samym „zaoszczędzić” miejsce. Poniżej podajemy rozpiskę kanałów dla poszczególnych multipleksów.

Multipleksy w Polsce:

 • MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV
 • MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
 • MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka

Multipleksy MUX-1 oraz MUX-3 są już dostępne dla większości Polaków. Ostatni etap wdrażania multipleksu MUX-2 natomiast zakończy się 31 grudnia bieżącego roku. Wówczas znaleźć ma się on w zasięgu przeszło 97 procent populacji Polski. Poniżej prezentujemy mapki, pokazujące, w których konkretnie rejonach możliwy jest odbiór multipleksów MUX-1 oraz MUX-2 (MUX-3 dostępny jest na terenie całej Polski).

Oczywiście w przypadku korzystania z usług operatorów telewizji w innej niż naziemna formie, użytkownicy nie muszą korzystać z DVB-T i kupować związanych z tym urządzeń. Mowa tu o telewizji satelitarnej, kablowej oraz IPTV (Internet Protocol Television). Nadawanie tych sygnałów nie ulega żadnym zmianom – cyfryzacja dotyczy wyłącznie telewizji naziemnej.

W przypadku jakichkolwiek problemów, dotyczących odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, użytkownicy mogą zasięgnąć pomocy pod numerem bezpłatnej infolinii – 800 007 788.

Źródło: Cyfryzacja, UKE, inf. własna

marketplace

Komentarze

61
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czy to oznacza, że jesteśmy już tylko 95 lat za murzynami ?
  Zaloguj się
  21
 • avatar
  u mni ok 6-8km od nadajnika w lini prostej i na drucie śmiga, no tylko niema co tam oglądać bo same brednie i propaganda
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie ma żadnych problemów ?! w Ostrołęce nie działa TV naziemna już 3 dni, 300m od nadajnika sygnał już znika i nie ma czego oglądać.

  Podawajcie rzetelne informacje a nie propagandę że wszystko jest ok jak nie jest bo praktycznie całe miasto jest bez TV :D
 • avatar
  W Ostrołęce strasznie spieprzyli sprawę. :D
  Sygnału albo nie ma, albo jest strasznie słaby. Na przykład moja mama już trzeci dzień nie ogląda trudnych spraw.
  Zaloguj się
 • avatar
  A ja z chęcią bym zrezygnował z płatnej kablówki na rzecz darmowej telewizji naziemnej, ale na parterze nie mam sygnału, a wspólnota nie zgadza się na zamontowanie anteny na dachu.
 • avatar
  Super, teraz szybciutko przetarg na 790 - 862Mhz, a potem zaraz na drugą dywidendę cyfrową tylko dla 3G na 694 - 790 MHz. W końcu może pojemności sieci nie zabraknie dla wzrastającej liczby mobilnych użytkowników 3G/4G. Telewizję zapraszam na satelity, dla TV czas dostępu nie jest istotny.
 • avatar
  bezproblemowa naszym kraju to jeden wielki mit - mieszkam w trojmiescie i cuda na kiju trzeba wyczyniac by cokolwiek złapac !
  I nie to zebym to ja mial problem - wiekszosc go ma.
  masakra
  Zaloguj się
 • avatar
  A Trwam??? Też miało być na multipleksie
  Zaloguj się
 • avatar
  kulwa to wy jeszcze telewizjie ogladacie ?! cizes :/
 • avatar
  Głupota..
  Jak 80-letnia babcia która jest biedna i nie stać jej na urządzenie ma oglądać raptem 4 programy?
  Powinna być taka i taka albo PAŃSTWO powinno zadbać aby każdy miał dostęp do takiej telewizji bo nie wszyscy starsi ludzie to wiedzą gdyż dla nich oglądanie TV kończy się na wiadomościach i ulubionym serialu..
  Zaloguj się
  -11
 • avatar
  Oglądam od dość dawna cyfrową tv z nadajników naziemnych. Teraz czekam jeszcze na TRWAM bo będzie można jakieś normalne wiadomości obejrzeć.
 • avatar
  Jakby jeszcze dorzucili 2 kanały sportowe byłoby git bo na tym Polsat Sport News to tylko powtórki siatkówki...
 • avatar
  Jakoś nie widzę na spisie Torunia.
  Zaloguj się
 • avatar
  "Konieczne jest posiadanie telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG4, lub w przypadku jego braku – dokupić należy zewnętrzny tuner DVB-T. "
  Jest jeszcze jedna możliwość: konwerter MPEG4 na MPEG2 w złączu CI.
  Co prawda dla bardzo małej grupy osób posiadającej odbiorniki TV z tunerem DVB-T z MPEG2.
 • avatar
  Wszystkich którzy maja problem z odbiorem TV cyfrowej w Ostrołęce a wcześniej działała bezproblemowo dzieje sie tak dlatego iż wieża na ul Kopernika położona w centrum miasta z dniem 23 lipca przestała nadawać sygnał zarównoTV analogowej ak i cyfrowej. Sygnał cyfrowy nadawany jest obecnie dla Ostrołęki z masztu umiejscowionego w miejscowości Ławy niedaleko Urzędu Celnego w związku z tym część osób musi skierować anteny w innym kierunku a część z tych co odbierała na pokojowych musi je wymienić na mocniejsze kierunkowe.
 • avatar
  Tutaj możecie poczytać trochę o nowym nadajniku:

  http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=26&t=5694


  http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=26&t=3212
 • avatar
  czyli czytając komentarze wyszło jak zwykle sprawa skończona i wszystko pięknie ale tak nie jest...
  Dobrze że u mnie jest sygnał,chociaż też były problemy :)

  http://gallardoq.blogspot.com/
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja to niemal śpię przy naszej antenie.
  Olsztyn/Pieczewo