Konsole do gier

Dlaczego PS4 Pro nie wyposażono w napęd Ultra HD Blu-ray?

z dnia 2016-09-10
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
63 komentarze Dyskutuj z nami

Zdaniem Sony, mało kto z tego rozwiązania korzysta. Na topie jest Netflix.

Emocje wokół zapowiedzianej ostatnio konsoli PlayStation 4 Pro wciąż nie słabną. Jedni nie mogą się jej już doczekać, nie brakuje też jednak tych, którzy uznają nową propozycję Sony za produkt nie do końca przemyślany i dostrzegają w niej braki.

Najczęściej wymieniany jest w tym kontekście napęd Ultra HD Blu-ray, dla którego w PlayStation 4 Pro zabrakło miejsca. Dlaczego? Zdaniem producenta nie jest on szczególnie potrzebny. W przypadku materiałów wideo użytkownicy zdecydowanie częściej stawiać mają na streaming i aplikacje pokroju Netflixa.

„Wprawdzie uważamy, że płyty nadal będą miały duże znaczenie w branży gier, ale w przypadku materiałów wideo widzimy wyraźny trend nabierania znaczenia streamingu. Przynajmniej jeśli chodzi o naszych użytkowników, którzy prócz grania najczęściej wykorzystują konsolę właśnie do konsumpcji wideo.” - Andrew House, dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment

Zgadzacie się z tego typu opinią czy brak napędu Ultra HD Blu-ray to dla Was jednak problem?

Źródło: theguardian

marketplace

Komentarze

63
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Debilne tłumaczenie. W streamingu bitrrate dla UHD jest dużo słabszy od bitratu dla filmu FHD z BR. Magia ilości pikselków a jakość już spada na drugi plan.
  Zaloguj się
  17
 • avatar
  Teraz trzeba czekać na reakcję rynku, ale gdzie 4k bluray a gdzie netflix :D
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  W Polsce mało ludzi stać kupić czy wypożyczać filmy BD i ciągle króluje DVD, ale zagranicą ludzie na potęgę kupują filmy BD bo to nie są wielkie pieniądze dla Amerykanina. Widywałem ludzi, którzy w swojej kolekcji mieli dosłownie ponad tysiąc filmów BD, tak więc wiem, że ludzie kupują takie płyty. Oczywiście format UHD jest teraz mniej popularny jak BD, ale entuzjaści tacy będą wybierać coraz więcej pozycji na UHD, bo różnica między BD a UHD jest druzgocąca, choć nie w samej rozdzielczości materiału, co w kolorach i dynamice (Różnice DVD vs BD zacierały się przy pewnej odległości, przy BD vs UHD nawet na 20 calach z kilku metrów różnica będzie bardzo wyraźna). Już teraz na zagranicznych forach takich jak forum bluraycom pełno jest entuzjastów formatu UHD, więc raczej ten format nie powtórzy losu HDDVD, a tym bardziej, że przecież nowy xbox one ma możliwość odtwarzania płyt UHD, tak więc w niedługim już czasie miliony ludzi będzie miało odtwarzacz UHD w domu. Ja się właśnie zainteresowałem filmikami BD dzięki odtwarzaczowi BD w ps3 i dla mnie była to kiedyś mega zaleta. Jestem absolutnie przekonany, że wiele osób kupujących ps4 chciałoby mieć możliwość odtwarzania takich fimików i przy dylemacie kupna konsoli ps4 vs xbox, to byc może nawet pewien procent ludzi może teraz wybrać xboxa właśnie z uwagi na te filmiki.
 • avatar
  Ceny XboxOneSlim czytnik BR4K jakoś specjalnie nie wywindował, a dla producenta jakim jest Sony, różnica w cenie czytników jest na pewno znikoma - mechanicznie praktycznie to samo.
  Bardziej wydaje mi się, że nie chcą sami sobie popsuć sprzedaży samodzielnych odtwarzaczy BR4K. Może boją się, że "zabiliby" jeden ze swoich działów.
  Zaloguj się
 • avatar
  No to doszliśmy do czasów gdy bez neta nie pogramy... nawet na konsoli, BA, ZWŁASZCZA na konsoli.

  Przynajmniej w niezainstalowane gry.

  A kiedyś to się po prostu płytę wkładało i grało, bez instalacji, bez neta. O ile oczywiście płyta była nieuszkodzona a zdarzało się zarysować.
  Zaloguj się
 • avatar
  Niestety ale 4k w wykonaniu netflixa to nie 4k. Jakościowo, wolę 1080p z płyty niż 4k od nich.
  Zaloguj się
 • avatar
  Fajnie by było gdyby w PS4 Pro był czytnik 4K UHD ale powinien być cichszy niż w konsoli MS bo tamten skutecznie psuje oglądanie filmów swoim hałasem (49 dB).
 • avatar
  To niestety prawda, nie licząc małej grupki maniaków jakości obrazu filmów to większości ludzi wystarcza internet. Nowe pojemniejsze płyty to przydadzą się dopiero do gier w PS5. Pakowanie napędu UHD BD to też spory wydatek więc konsola PS4 Pro mogłaby być niebezpiecznie droga a jak wiadomo 399$ to bariera by konsola się sprzedała.
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  Mi to nie przeszkadza że nie ma Blu-ray i tak z tego bym nie korzystał.
 • avatar
  Sony miało 100% rację jeśli chodzi o optyczny napęd. Po co zawyżać cenę konsoli? Możliwe że konsole następnej generacji nie będą już posiadały napędów optycznych. Pojawią się za to czytniki kart o dużych pojemnościach. Coś na wzór PS Vita.
  Zaloguj się
  -4
 • avatar
  Nie brakuje. Konsola służy mi tylko i wyłącznie do gier. Muzyka, film, do tego mam inny sprzęt.
 • avatar
  A co z grami, które ktoś już kupił na płytkach na PS 4? Jak je się będzie uruchamiało? Co z odsprzedażą gier używanych? Będzie to niemożliwe, bo wersji cyfrowych się nie da? Coś mi się wydaje, że Sony próbuje zrobić to samo, co Microsoftowi nie udało się z Xbox ONE...
  Zaloguj się
 • avatar
  Sony sobie jaja robi. Najpierw prawie bankrutują żeby wepchnąć Blue Ray na rynek i ubić HD-DVD, a teraz nowy napęd "nie jest potrzebny"? Ktoś w zarządzie Sony upadł na głowę i to naprawdę mocno.
  Jeżeli nowy XB będzie miał napęd Ultra HD to jestem ciekaw jak zmienią się statystyki sprzedaży konsol. I jak szybko Sony zacznie panikować.
 • avatar
  Ta firma robi się coraz bardziej żałosna. Niedawno twierdzili, że posiadacze PS4 nie potrzebują EA Access, teraz nie potrzebują odtwarzacza BluRay Ultra HD :) Żenada.