Na topie

Dokuczanie robotom II - Boston Dynamics znowu to robi

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: Boston Dynamics roboty i cyborgi

Zespół Boston Dynamics raz jeszcze postanowił przetestować determinację i równowagę swojego robo-zwierzaka, tym razem czworonożnego SpotMini. To fascynujące i niepokojące zarazem.

 • Dokuczanie robotom II - Boston Dynamics znowu to robi
A A

Dwa lata temu zespół Boston Dynamics opublikował film, na którym widzimy jak człowiek zleca robotowi zadanie, a potem jak ostatnie chamidło przeszkadza mu w jego wykonaniu. Choć „determinacja” i stabilność maszyny były imponujące, tym bardziej wrażliwym na cierpienie innych widzom trudno się to oglądało. Dlaczego jednak o tym wspominamy? To proste – bo w sieci pojawiła się część druga.

Bohaterem drugiego filmu z cyklu „dokuczanie robotom” jest nie dwunożny Atlas, lecz najnowszy „zwierzak” w portfolio Boston Dynamics, czyli czworonożny SpotMini. Ten sam, który ostatnio opanował otwieranie drzwi i współpracę. Tym razem otrzymał to samo zadanie – wydostać się z pokoju, ale utrudnieniem była nie tylko klamka, lecz także …człowiek z kijem.

Oficjalnie są to testy, mające wykazać zdolność robotów do prawidłowego działania w przypadku występowania poważnych zakłóceń, a Boston Dynamics zapewnia, że „w badaniu nie ucierpiał żaden robot”. Równocześnie jednak wygląda to jak kręcenie na siebie bata – teraz jeszcze robot się nie buntuje, ale ...może warto pomówić trochę o regulacjach dla sektora sztucznej inteligencji?

Zupełnie poważnie jednak warto wyjaśnić, jak to wszystko działa. Otóż w eksperymencie bierze również udział druga osoba, która kieruje robota to drzwi i każe mu przez nie przejść. Z kolei podejście, odnalezienie klamki, skorzystanie z niej i ustalenie drogi przejścia przez otwarte już drzwi to procesy odbywające się autonomicznie. Samodzielnie również robot walczy o równowagę. Trzeba przyznać, że wygląda to całkiem nieźle.

Źródło: Engadget, Boston Dynamics

Odsłon: 4609 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
 1. eltra
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-02-21 10:08

  no faktycznie wygada to nieźle :) jeszcze troszkę i do czegoś będą się nadawać :D (ciekawe co słychać już w wojsku :P ze dwie dekady i będziemy mieli Mechy jak w gundam ^^ pewnie pierwsze wersje z jakimiś reaktorami atomowymi na pace xD)

  Skomentuj

 2. jarekzon
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-02-21 10:09

  Robią chłopaki co mogą, żeby wymyślić coś, co nas wreszcie zniszczy.

  Skomentuj

  1. Michał 06
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-02-21 13:54

   Zobaczcie drogie dzieci jak te roboty będą się włamywać do mieszkań i wyciągać buntowników reżimu hi hi hi :P

   Skomentuj

 3. AntonioFacaldo
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-02-21 10:24

  Biedny robocik :(
  Jeszcze mu dupsko urwali. Znęcanie, wykorzystywanie, gnębienie oraz zakazane praktyki laboratoryjne. Jak dla mnie od 3 do 8 lat pozbawienia wolności

  Skomentuj

 4. shirase
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2018-02-21 10:31

  Skończy się śmieszkowanie, gdy robot wymyśli, by przed ponowieniem próby usunąć źródło "zakłóceń" :D

  Skomentuj

  1. jaredj
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-02-21 10:53

   Wiem, że to żart oczywiście, ale poważniej - to nie jest AI, musiałby to mieć zaprogramowane, natomiast w przypadku AI, jeśli nie obwarują takich rzeczy regułami - to fakt, mógłby się zdziwić jeden z drugim.

   Skomentuj

  2. mesjan
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-02-21 11:09

   Ten robot nie myśli, nie ma w sobie jakiegokolwiek modułu sztucznej inteligencji, można mu przeszkadzać tysiące razy a on będzie nadal lazł do klamki. Z takowym modułem robot zacząłby po kilku-kilkunastu przeszkodzeniach zachowywać się trochę inaczej, na początku starałby się uniknąć przeszkadzającego a gdy zrozumiałby że się nie da zamiast unikania przeszedł by do jego usunięcia. Przeszkadzający po jakimś czasie oberwałby tym czarnym ramieniem po jajku.

   Skomentuj

   1. shirase
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-02-21 11:35

    Domyślam się, że tak to wygląda :)
    A skoro o tym mowa, są jakieś źródła na temat oprogramowania robotów z Boston Dynamics? Nauka chodzenia za pomocą sieci neuronowych dopiero (nomen omen) raczkuje, więc zakładam, że są oparte na klasycznych algorytmach?

    Skomentuj

    1. mesjan
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2018-02-21 15:16

     Wydaje mi się że to właśnie coraz bardziej ulepszane algorytmy które zapewne przydadzą się modułowi sztucznej inteligencji. Tak jak człowiek poruszający się na nogach myśląc by podejść do czegoś nie myśli jakie ruchy należy wykonać (podnieść stopę, przesunąć, postawić przed sobą) mamy to zapisane automatycznie w głowie. Te algorytmy będą takim automatycznym zapisem dla sztucznej inteligencji.

     Skomentuj

 5. deLillah
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-21 12:25

  Robota dla mnie! Trzeba aplikować.

  Skomentuj

  1. thoruus
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-21 22:50

   W senacie USA ;)

   Skomentuj

 6. bodziokrak
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-02-21 17:04

  Tacy goście zostaną zapamiętani niech tylko nadejdzie era skynetu.

  Skomentuj

  1. thoruus
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-21 22:50

   Chyba Azjatę...? ;)

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!