Nauka

Niesamowity - taki jest robot Atlas w nowej wersji

opublikowano przez w dniu 2016-02-25

Humanoid inżynierów Boston Dynamics stracił nieco na wadze i zyskał na sprawności. Jego nowa wersja robi ogromne wrażenie.

Atlas

Inżynierowie Boston Dynamics – teraz już pod skrzydłami Google i Alphabet – od lat imponują rozwijanym przez siebie robotem humanoidalnym Atlas. W tym tygodniu opublikowany został filmik prezentujący jego najnowszą wersję. Robi piorunujące wrażenie.

Mierzący w nowej wersji 1,75 m i ważący 80 kg Atlas upodobnił się do człowieka (wcześniej miał 1,8 m, ale ważył 150 kg). Wraz z „odchudzeniem” zyskał jeszcze lepszą sprawność. Dzięki szerokiej gamie czujników i LIDAR-owi robot świetnie radzi sobie z nawigacją, podnoszeniem przedmiotów i utrzymywaniem równowagi – tak wewnątrz pomieszczeń, jak i w trudnych, plenerowych warunkach.

Choć wiele się na przestrzeni lat nauczył, inżynierowie wciąż nie mają dla niego litości – popychają go, odsuwają mu przedmioty, po które się schyla, a jeśli już uda mu się je podnieść, to wytrącają mu je z „rąk”. Cóż… dobrze, że roboty nie potrafią myśleć i odczuwać emocji.

Pomijając jednak to wszystko, jeśli interesujecie się robotyką, to zdecydowanie powinniście obejrzeć poniższą prezentację możliwości robota Atlas w nowej wersji. A jeśli się nie interesujecie, to być może po obejrzeniu tego wideo zaczniecie. Sprawdźcie:

Źródło: Engadget, Boston Dynamics

marketplace

Komentarze

14
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Choć to robot to trochę mi się go szkoda zrobiło gdy go popychali.
  Zaloguj się
  14
 • avatar
  Ja tu widzę brak pracy dla magazynierów.

  Swoją drogą, nie pomyśleliście "kiedy ten robo mu przypie...?"
  Zaloguj się
 • avatar
  1:25 - Czy tylko ja czekałem aż ten robot się wkurzy i przywali gościowi ? :D A tak poważnie, fajnie to wygląda, widać sporą różnice od poprzednich modeli jak i konkurencji. Teraz tylko to zminiaturyzować by nie miał takiego plecaka i dodać mu paluchy dla większej precyzji.
 • avatar
  Jak pijany niewidomy na tym śniegu hehehe ;) A tak na poważnie to całkiem nieźle.
 • avatar
  Ciekawe na ile bateria wystarcza.
 • avatar
  Wczoraj podawaliscie informacje ze IBM Watson juz potrafi odczuwac/rejestrowac emocje, cholera. Ten caly Terminator wydaje sie byc coraz blizej, bo nie wyobrazam sobie zeby tak droga i zaawansowana technologia jak tu, miala sluzyc parzeniu herbaty jako pomoc domowa.
 • avatar
  W Syrii roboty biorą już udział w wojnie:

  http://www.fort-russ.com/2015/12/syrian-army-use-military-robots-made-in.html