Na topie

Dziś 30. rocznica stworzenia WWW czyli World Wide Web

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

Usługa WWW (World Wide Web) została stworzona 12 marca 1989 roku – dokładnie trzydzieści lat temu. Jak to wtedy wyglądało i co się od tego czasu zmieniło?

 • Dziś 30. rocznica stworzenia WWW czyli World Wide Web
A A

Dokładnie 30 lat temu narodziła się usługa, bez której dziś życia nie wyobraża sobie ponad połowa polskich użytkowników Internetu. 12 marca 1989 roku sir Tim Berners-Lee dał życie projektowi World Wide Web, czyli słynnemu WWW.

WWW ma już 30 lat 

World Wide Web to usługa, która całkowicie zmieniła zasady gry. To dzięki niej Internet mógł stać się tak popularny, a my do dziś możemy korzystać z tego owoców: uzyskiwać dostęp do najróżniejszych informacji, utrzymywać stały kontakt z najbliższymi, oddawać się rozmaitym formom rozrywki czy też załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu.

Krótka historia World Wide Web

Usługę WWW opracował sir Tim Berbers-Lee. Dokładnie 12 marca 1989 zaprezentował on projekt „Information Management: A Proposal”, w którym przedstawił koncepcję wielkiej hipertekstowej bazy danych, mającej początkowo pomóc w udostępnianiu informacji na komputerach naukowców z CERN-u, a z czasem stającej się podstawą dostępu do informacji w sieci globalnej. 

pierwsza strona
Tak wyglądała pierwsza strona WWW.

W 1990 roku powstała pierwsza strona internetowa, w 1994 roku – pierwsza wyszukiwarka z pełnotekstowym wyszukiwaniem i bankowość internetowa, a w 1996 – internetowa księgarnia Amazon. Rok 1997 to moment udostępnienia WiFi, a 1998 – powstania Google. W 2001 roku natomiast powstała Wikipedia, a w 2004 – Facebook, na którym dziś znajdują się ponad 2 miliardy aktywnych kont. 

Wraz z pojawianiem się kolejnych usług i wzmacnianiem infrastruktury, zwiększała się popularność Internetu jako takiego. Obecnie dostęp do sieci ma ponad połowa światowej populacji i 84 proc. polskich gospodarstw domowych. Najczęściej korzystamy z niego, by szukać informacji o towarach lub usługach oraz korzystać z poczty elektronicznej i serwisów społecznościowych, jak wynika z danych GUS-u. 

Ile kosztował Internet wtedy, a ile kosztuje dziś?

Na samym początku dostęp do Internetu był bardzo drogi. W drugiej połowie 1990 roku, kiedy to uruchomione zostało pierwsze „podpięcie” w naszym kraju – krakowski Instytut Fizyki Jądrowej PAN połączył się z CERN-em w Szwajcarii – za miesiąc trzeba było zapłacić 13,5 miliona starych złotych (czyli równowartość trzynastu średnich pensji), by cieszyć się prędkością 9600 bitów na sekundę.

Sześć lat później każdy Polak, który miał w domu modem i korzystał z usług Telekomunikacji Polskiej, mógł połączyć się z siecią, płacąc 29 groszy za impuls (naliczany co trzy minuty). Dziś taki czas wystarczyłby, żeby poznać szczegółową odpowiedź na nurtujące nas pytanie, przy 56 kb/s z 1996 roku wyglądało to jednak zupełnie inaczej.

Dopiero w XXI wieku dostęp do sieci zaczął się upowszechniać, bo też stawał się znacznie tańszy. W 2002 roku Neostrada Plus zapewniająca szybkość 512 kb/s kosztowała 179 zł na miesiąc, a niespełna 10 lat później – 2 Mb/s można było mieć już za ok. 50 złotych. Obecnie zaś mamy szybkie LTE i światłowody, dzięki którym za prędkości rzędu kilkuset Mb/s płacimy zalewie kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

dom

Mało tego, dostęp do sieci (którego potrzebujemy o każdej porze i w każdym miejscu) w wielu przypadkach nie musi kosztować ani złotówki. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Darmowy Internet – jak i gdzie?

Zatem w latach 90. minionego stulecia musieliśmy radzić sobie jakoś z Internetem, którego prędkość liczona była w dziesiątkach kilobitów na sekundę. Dziś zaś już niczym niezwykłym nie jest prędkość na poziomie kilkudziesięciu megabitów na sekundę. Jak jest u ciebie? Przetestuj prędkość swojego Internetu.

Jak przeglądało się Internet 30 lat temu?

A jak przeglądało się Internet w czasach, gdy usługa WWW dopiero raczkowała? Cóż, zdecydowanie inaczej i mniej komfortowo niż obecnie. Tim Berners-Lee w 1990 roku udostępnił przeglądarkę WorldWideWeb, którą naprawdę trudno dziś nazwać intuicyjną. Ale nie musicie wierzyć na słowo, bo od niedawna każdy może przekonać się o tym na własnej skórze – sprawdź jak przeglądało się Internet (prawie) 30 lat temu.

benchmark
Tak wyglądał benchmark.pl w 2000 roku.

Warto też w tym miejscu przypomnieć o narzędziu, które pozwala zobaczyć, jak nasze ulubione strony WWW prezentowały się w przeszłości, by prześledzić modyfikacje, jakie wprowadzano i przekonać się, że to, co początkowo wydaje się zmianą na gorsze, wcale nie musi nią być. To Internet Archive: WayBack Machine.

Źródło: Cisco, W3C, GUS, inf. własna

Odsłon: 5036 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. franiux
  Oceń komentarz:

  -12    

  Opublikowano: 2019-03-12 11:52

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  A kiedy udostępniono pierwszy film ze śmiesznymi kotami ?
  Kiedy pierwsza blachara pokazała cycki ?
  Takich rzeczy nie napisaliście. A to ważne wydarzenia.

  Skomentuj

  1. miszczu0097
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-03-12 13:46

   Dla biednych umysłowo, owszem, to ważne wydarzenia.

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-13 12:49

   karmimy trolla :) śmieszny kot jest nieważny. najważniejsza jest prezentacja pudełka, w jaki zostanie on zapakowany :)

   Skomentuj

 2. kitamo
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-03-12 17:07

  Szkoda ze nie prowadzicie juz tak serwisu jak w 2000roku - wtedy człowiek czytał naprawde dobre artykuły, pozniej były naprawde dobre i dokładne testy ehhh.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-03-13 12:58

   dokładnie tak. a co mamy teraz?

   lista artykułów:
   1. firma X zapowiedziała że stworzy produkt X
   2. z przecieków wiemy, że produkt X będzie prawdopodobnie dostępny od ...
   3. wyciekła specyfikacja produktu X
   4. niezależni testerzy w nowych sterownikach dopatrzyli się specyfikacji produktu X i jest ona inna niż w przecieku
   5. producent informuje o problemach z produktem X
   6. przentujemy render produktu X jest naprawdę świetny, specyfikacja też zachwyca
   7. produkt X nie jest jeszcze do końca zaprojektowany, zapraszamy do przedsprzedaży
   8. wybrani testery którzy otrzymali prototypy, rekomendują produkt X
   9. produkt X jeszcze nie trafił do sprzedaży, ale już jest produktem roku. trafi do konsumentów w przyszłym roku :)
   10. producent ujawnił cenę produktu X. jak to możliwe że dopiero teraz skoro już dawno ruszyła przedsprzedaż?
   11. dla tych co przepłacili, producent produktu X proponuje rekompensatę w formie kodu bonu do swojego sklepu internetowego
   12. pierwsza partia produktu X z przedsprzedaży trafiła do konsumentów. są zawiedzeni, opakowania są naruszone, ale jest ok.
   13. upragniony moment, w wybranych sklepach produkt X jest swobodnie dostępny na pólkach, ale wyłącznie w 6 pakach
   14. użytkownicy wykryli lukę w produkcie X. wszyscy w strachu, mogą utracić swoje dane
   15. aktualizacja dla produktu X nie jest dostępna dla wszystkich, np. dla telekomowych brandów. trzeba czekać, a luka jest gooooooźźźźźna
   16. produkt X spowodował pożar, szykuje się ogromne odszkodowanie
   17. firma wymienia produkt X na egzemplarze poprawione
   18. poprawiony egzemplarz produktu X też jest wadliwy, jest wiele pozwów, w tym zbiorowe
   19. producentowi udaje się usunąć wszystkie usterki w produkcie X. ale łatwo go zchackować przez faceID, zamiast twarzy trzeba filmować specjalną hackerską mozaikę która odblokowuje wszystko
   20. okazuje się że produkt X ma backdoora dla służb specjalnych

   i tak dalej. no niezły chalenge od 2000 roku :D

   Skomentuj

 3. mazzo
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-03-12 17:54

  pierwsza strona benchmarka a po prawej: asus i msi :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!