Na topie

Francja chce należących się jej podatków od Google czy Apple

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Software i prawo

I nie tylko Francja, ale to jej władze przedstawią we wrześniu propozycję nowych przepisów, które mają być rozwiązaniem problemu.

Francja chce należących się jej podatków od Google czy Apple

A A

Google, Apple, Facebook, Amazon… – między innymi te firmy nie płacą takich podatków we Francji i w Niemczech, jakie według władz tych ostatnich powinny. Nie dziwi więc frustracja i zapowiedź walki.

To powszechna praktyka. Giganci (nie tylko technologiczni) rejestrują działalność w krajach, w których stawki podatków są najniższe (takich jak Irlandia czy Luksemburg) i pomimo prowadzenia biznesu głównie poza nimi, pieniądze nie zasilają „wystarczająco” budżetów takich państw jak Francja czy Niemcy.

„Europa musi nauczyć się bronić swojego interesu ekonomicznego – tak jak robią to Chiny czy Stany Zjednoczone. Nie można notować korzyści z prowadzenia interesów we Francji, bez płacenia podatków tak jak francuskie firmy” – powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Problem pozostaje nierozwiązany pomimo tego, że jest znany. W ubiegłym roku, na przykład, firma Apple została wezwana przez Komisję Europejską do zapłaty kilkunastu miliardów euro zaległych podatków. Sprawa jest w toku.

Pomysł na rozwiązanie problemu jednak podobno jest. Francuzi chcą tę propozycję nowych przepisów podatkowych dla firm technologicznych przedstawić we wrześniu. Mają nadzieję, że do ujednolicenia warunków pobierania podatków uda się zachęcić przynajmniej członków strefy euro.

Źródło: Engadget, Bloomberg. Foto: stevepb/Pixabay

Odsłon: 2636 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. ciomasta
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-08-08 16:18

  Hahahahaha czyżby Francuzom brakuje pieniążków na utrzymanie "Pokojowo Imigrantów " ?? :D

  Skomentuj

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2017-08-08 18:01

   Konkuruj z wielkimi molochami które w dodatku płacą mały podatek gdzieś w malutkim państewku na końcu świata a na miejscu otrzymują ulgi jak Apple w Irlandii.

   Skomentuj

  2. Akatzuky
   Oceń komentarz:

   -9    

   Opublikowano: 2017-08-08 18:26

   DOKLADNIE TAK francuziki nieroby juz po malu zaczyna brakowac forsy to zaczyna sie wyciaganie lap po nie swoja kase i tym samym sami siebie zakopuja zaraz bedzie kalifat bo juz nikt im nie pomoze

   Skomentuj

 2. maslascher
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2017-08-08 18:25

  @ciomasta
  Jedyna nadzieja w tym że gdy walki dobiegną końca to przynajmniej część uchodźców wróci do siebie. Jednak to niestety nie jest największym problemem.
  Problemem jest to że cała gospodarka przenosi się do Chin a kraje takie jak Francja, Grecja żyją ponad stan a UE dodrukuje Euro jak coś braknie.

  Skomentuj

  1. tommo1982
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-08-08 20:53

   Akurat Francja i Grecja to nie jedyne kraje żyjące ponad stan. Cała idea systemu finansów opiera się na życiu ponad stan i tworzeniu pieniędzy znikąd. Swego czasu było głośno o USA i ich problemach z zadłużeniem. Byli właściwie bankrutem, jakoś sprawa ucichła i wszystko gra.

   Skomentuj

 3. hideo
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-08-08 21:54

  problem jest dużo większy mianowicie Europa nie ma swojej doliny krzemowej i musi się ratować podatkami firm zagranicznych, Chiny już niemalże mają ale nie Europa (bo Chiny ładnie kopiują zachód może oprócz demokracji), a czy podatki są słuszne czy nie to inna sprawa

  Skomentuj

 4. tomangelo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-08-08 23:48

  Byle nie skończyło się tak jak walka niemieckiego odpowiednika zaiksu z google. Skończyło się tym że Google zupełnie wycofało się ze stron chronionych przez tamto stowarzyszenie, przez co spadła im oglądalność, a przez to zyski.
  "-Albo płacicie la podatki, albo la wypad stąd
  -K, nara
  -Sakreble, internet nie działa, la tragedia"

  Skomentuj

 5. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-08-09 01:25

  Europa musi bronić swojego interesu gospodarczego - nic dodać nic ująć. Kiedy blond małpa zza oceanu chce robić sankcje godzące również w polski interes i sprzedawać Europie dwa razy droższy gaz pseudopatriotyczne pajace nie widzą problemu. Na szczęście dla Francuza bardziej niż uścisk ręki pierwszego idioty świata liczy się rachunek ekonomiczny. Dlatego Francuzi będą mieli pieniądze z podatków a nam pozostanie machanie chorągiewką i lokajska duma.

  Skomentuj Historia edycji

 6. wojciechu15
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-08-10 07:31

  Nie pasuje im, że spółka zarejestrowana w Irlandii nie płaci podatków we Francjii? Ciekawe, że nie mają nic przeciwko temu, że spółki zarejestrowane we Francji nie płacą podatku w Polsce.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!