Drony

Facebook chce kupić drony, by dostarczyć Internet do Afryki

opublikowano przez Diana Socha w dniu 2014-03-05

Za jedyne 60 mln dolarów.

Mark Zuckerberg ostatnio szaleje z zakupami. W zeszłym miesiącu głośno było o zakupie WhatsApp, a w tym pojawiła się kolejna, ciekawa informacja. Facebook ma w planach przejęcie za jedyne 60 mln dolarów - Titan Aerospace – firmy produkującej drony solarne. W jakim celu?

Facebook chce dostarczyć Internet najbiedniejszym krajom Afryki. Jako jeden z głównych sponsorów inicjatywy Internet.org, która ma przynieść dostęp do internetu 5 miliardom ludzi na świecie planuje zakup dronów, dzięki którym bezprzewodowy internet będzie mógł pojawić się na dowolnym obszarze Afryki.

Drony zasilane bateriami solarnymi mogą latać w stratosferze nawet przez 5 lat bez lądowania. Tian Aerospace w najbliższym czasie ruszy z budową 11 tysięcy sztuk UAVa - Solara 60. Maszyny zostały zaprojektowane z myślą o monitorowaniu pogody, wykonywania fotografii ziemi oraz utrzymywania komunikacji, np. w sytuacjach katastrof naturalnych lub dużych zniszczeń infrastruktury spowodowanych czynnikiem ludzkim.

Rozpiętość ich skrzydeł sięga 60 m, znajduje się na nich 3000 paneli słonecznych produkujących ok 7 kW energii elektrycznej. Wersje komercyjne modeli Solara 50 i Solara 60 mają pojawić się na rynku w przyszłym roku.

Można się zastanawiać, skąd nagłe zainteresowanie Facebooka potencjalnym rynkiem Afrykańskim. Czyżby pojawił się przyszłościowy projekt zainteresowania Afrykańczyków Facebookiem? Czy to tylko odpowiedź na plany Google i projekt pod nazwą „Project Loon”, którego celem jest dostarczanie internetu za pomocą balonów? Czas pokaże.

Źródło: TechCrunch, TitanAerospace

 

marketplace

Komentarze

28
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  afryka ma inne problemy,niż brak fb...
  Zaloguj się
  40
 • avatar
  Coraz więcej smieci produkują i bedzie to latać a potem spadnie na ziemie albo oceanu nie wspominając o inwigilacji. Ja też zyje na tej ziemi i nie podoba mi się to i mam do tego prawo.
  Zaloguj się
  20
 • avatar
  A co będzie jak się drony z Amazonu zderzą z dronami Facebooka?

  Kto mi zapłaci za niedostarczone kapcie? ;)
 • avatar
  Afrykańskie dzieci bardziej ucieszyły by się z czystej wody i porządnego jedzenia a nie internetu i facebooka od Zuckerberg czasem sie zastanawiam gdzie to wszystko zmierza...
  Zaloguj się
  18
 • avatar
  Jakby sie taki dron rozbil u mnie na podworku nie pogardzil bym :D
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Niech zaczną od Polskich wsi, internet tutaj można porównać do Afryki...
 • avatar
  Tam ludzie umierają z głodu , a Oni o fb myślą . :D
  Pierw niech dożywią ich aby mogli godnie żyć .
  Zaloguj się
 • avatar
  - Mamo mamo, jest już internet?
  - Nie synku, jeszcze nie przyleciał
 • avatar
  lepiej im wode dostarczcie niż internet
 • avatar
  Jak nie szpiegowanie poprzez czat, to teraz dosłownie będą podglądać ludzi. Dzieciaki będą miały dodatkową zabawę - z jakiej odległości trafisz samolocik kamieniem.
  Zaloguj się
 • avatar
  Wreszcie im te lajki z fb dostarczą
 • avatar
  Minus dla nich to, to ze nie ma internetu.
  Plusem jest to, ze skoro nie ma internetu, to nie ma i pieprzonego hogla i gownianego serwisu dla blondynek
 • avatar
  uzywanie drony do ochrony srodowiska i upraw w Afruce bylo by bardziej przydatne---a co do internetu, to zauwazylem, ze nawet w najwiekszym zadupie Etiopi, jak mamy GSM,UTMS to mamy tez internet...wiec powod zakupu firmy Titan jest chyab inny...chce po prostu konkurencje Googlowi robic...
 • avatar
  Mnie np bardziej interesuje na czym bedą tego fb oglądać jak w tych wioskach niema prądu i tymbardziej komputerów!!
 • avatar
  Teraz w afryce będą mogli udostępniać obrazki z pomocą za like.