Oprogramowanie

Facebook: czy Mark Zuckerberg zamierza przejąć firmę Opera Software?

z dnia 2012-05-26
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
45 komentarzy Dyskutuj z nami

Szykuje się kolejna fuzja?

Pojawiły się doniesienia jakoby najpopularniejszych portal społecznościowy, Facebook, wybierał się na kolejne zakupy. Tym razem w gronie potencjalnych łupów znalazła się firma rozwijająca przeglądarkę internetową Opera Software.

facebook serwis społecznościowy opera przeglądarka internetowa logoPortal społecznościowy Marka Zuckerberga niedawno zadebiutował na giełdzie i nabawił się przy tym licznych pozwów sądowych. Ostatnio Facebook zapowiadał chęć nabycia Instagram, transakcja została sfinalizowana za sumę miliarda dolarów.

Tym razem jednak nie padała żadna oferta - przynajmniej oficjalnie, bo według portalu Pocket-lint serwis społecznościowy Facebook zamierza nabyć firmę Opera Software. Serwis w swoich doniesieniach powołuje się na zaufane źródło zbliżone do Facebooka.

Po powstaniu małej burzy w sieci serwis The Next Web opublikował informację powołując się także na anonimowe źródła zbliżone tym razem do osób związanych z rozwojem "czerwonej" przeglądarki, według którego Opera Software prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi nabywcami, jednak nie wiadomo czy jest w ich gronie Facebook.

facebook opera logo kupi przeglądarka internetowa serwis społecznościowy

Opera Software jest odpowiedzialna za rozwój funkcjonalnej i cenionej, aczkolwiek mało popularnej przeglądarki internetowej Opera. Jej udział w globalnym rynku według analiz nigdy nie przekraczał 2,6%, a obecnie wynosi nawet nieco mniej bo 2,3%. Jednak w niektórych państwach m.in. w Polsce cieszy się nieco wyższą popularnością, bowiem wg szacunków wykorzystuje ją około 15% osób.

Niedługo swoją premierę ma mieć rozwijana od dłuższego czasu 12 odsłona przeglądarki mająca przynieść nieco świeżego powietrza i dużo cennych oraz wyczekiwanych funkcji. Wśród nowości należy wymienić udostępnienie 64-bitowego wydania, a także separację wtyczek.

facebook przeglądarka opera wyświetlenie serwis społecznościowy

Znacznie większą popularnością cieszą się mobilne odsłony przeglądarki m.in Opera Mini oraz Mobile. Według producenta na całym świecie korzysta z nich już ponad 200 milionów użytkowników, a ich liczba ciągle rośnie.

Opera to oprócz przeglądarki internetowej również znakomici deweloperzy, szereg opracowanych nowych technologii, wiele przyznanych patentów i ogromne doświadczenie - wszystko to związane oczywiście z usługami internetowymi.

Nie należy zapominać również o innych projektach jak chociażby OperaTV, czy też sklep Opera Mobile Store.

fanpage opera software przeglądarka internetowa facebook serwis

Nie wiadomo ile prawdy jest w tych doniesieniach, być może Facebook pragnie nabyć Operę i stworzyć z niej przeglądarkę tak popularną jak Chrome czy Firefox, a może zależy mu na konsolidacji mobilnych przeglądarek jako aplikacji dostępowej do portalu społecznościowego Facebook, a może to tylko plotka.

Tego nie wiadomo, a dopóki informacje nie zostaną skomentowane oficjancie przez zainteresowane firmy powinniśmy traktować je jako zwykłe plotki, w których jednak może być ziarno prawdy.


Więcej o Facebooku:

Źródło: UberGizmo, Pocket-lint, TheNextWeb, SlashDot, Redmondpie, engadget, intmobile

marketplace

Komentarze

45
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Błagam, tylko nie to. Niech zostawi Opere w spokoju :(
  Zaloguj się
  55
 • avatar
  Jak tylko słyszę słowo facebook to aż mi się żygać chce.
  Zaloguj się
  34
 • avatar
  Rok 2013 - Facebook wykupuje papier toaletowy VELVET
  Zaloguj się
  32
 • avatar
  wolałbym żeby Opera wykupiła Facebooka...
 • avatar
  Nie zdziwię się jak w pasku adresu będziemy wyszukiwali znajomych
 • avatar
  ściągasz opere > instalujesz > uruchamiasz strona startowa www.facebook.com

  ^^ :D
  Zaloguj się
  26
 • avatar
  Łapy precz od Opery!
  Zaloguj się
  19
 • avatar
  Nie! Tylko nie to! Moja kochana Opera. :( Facebook wszystko musi spieprzyć. Wara od Opery!
 • avatar
  Ja pier**** ;/ Niedługo ta zasrana "twarzoksiążka" opanuje wszystko! Na szczęście nie mam tam konta (i nie zamierzam). Cieszy mnie fakt, że notowania fb cały czas spadają. Zdychaj #&*%!@^ Facebooku!!!
  Zaloguj się
  13
 • avatar
  Raczej nie chodzi tu o desktopową wersję przeglądarki. Jednym z głównych czynników spadku cen akcji, a raczej urealnienia ich cen, była świadomość, że coraz więcej ludzi korzysta z mobilnych wersji strony, pozbawionych reklam, a tym samym źródła pieniędzy. Myślę, że przejęcie Opery Mini i Mobile, pozwoli w jakiś sposób i tam wepchać reklamy, żeby sprawić przeglądanie na urządzeniach mobilnych w jakiś sposób dochodowym.

  Tak czy inaczej WARA!
  Zaloguj się
  13
 • avatar
  :O Niech sobie kupi coś innego, albo sam od nowa stworzy ( czy tam jego ludzie, whatever) ale Ja, jako użytkownik Opery bardzo obawiałbym się takiej sytuacji, gdzie Mark ma pod kapciem Operę...
  Wątpię, że byłoby to pozytywne dla samej przeglądarki- na pewno byłaby jakaś "integracja z FB" na niespotykanym poziomie. A co z funkcjonalnością ? A co po przeminięciu boomu na FB ?

  Jakby dał panom od Oery masy $$$ tylko za jakąś "optymalizację" z FB- OK, niech tak będzie. Ale przejmowanie ? Paszou won!
 • avatar
  tez nie jestem za przejeciem przez FB Opery to juz nie bedzie to
 • avatar
  Nieeeeeeeee :/
 • avatar
  Jeżeli to okaże się prawdą to z Opery z czasem zrobi się plugin do fb...
 • avatar
  jak dojdzie do transakcji juz widze pelno dzieci IE przeinstalujacych swoja przegladarke na opere. i nagle wyjdzie - o, jaka fajna przegladarka! lapy precz
 • avatar
  Nie lubię facebooka.

  Lepsze były czasy jak internet był od tego wolny. Wszędzie teraz "srlubie to", iinne...

  Żeby tylko nie dorwali sie to mojej ulubionej Opery!
 • avatar
  Szkoda by było opery, na coś innego trzebaby było się przesiąść
  Bo jakoś nie wierzę aby opera byłaby wolna od jakiegokolwiek syfu fejsbukowego.
 • avatar
  cholera, będę musiała poszukać nowej przeglądarki jak Operę wykupi fb.
  Bo, że ją koncertowo spie....szą to pewnik :(
 • avatar
  jestem fanem Opera od wersji platnej kiedy byla - wersja 8.5x? czy to jeszcze dawniej bylo?
 • avatar
  Holota z FaceCock wdraza konsekwentnie swiatowa dominacje. Niech ich te akcje pieklo pochlonie. Moze komisja nadzoru gieldowegoi im 4 litery przypali za te wszystkie matactwa przed wejsciem na gielde. Co do Opery. Najprotszym sposobem jest cofnac sie do wersji O bez modulu aktualizacji, z klasycznym shellem. Dziala pieknie.

  @the_bart123

  Opera byla platna od samego poczatku. Jesli mnie pamiec nie myli to od wersji 7lub 8 byla juz na licencji GPL. Zawsze bolao wydawac te pieniadze na licencje (ja od v 3.0), ale uczucie bylo dobre. Wspieralo sie porzadna firme robiaca cos oryginalnego. Dzisiejsza Opera (od 10+) ma niewiele wspolnego z dobrym i oryginalnym produktem, ktorym byla kiedys. Bardzo smutne ale O jest to wielki klon CH "z dodatkiem sosu" FireFox...
 • avatar
  Nie kumam... nawet jak się nie chce mieć nic wspólnego z tym cholernym substytutem ludzkiej znajomości (fb) to się chcą wpieprzyć z butami do Opery...

  Bunczucznie bym napisał, że jak łapy Cukrobobra dorwą się to Opery to ja zmieniam przeglądarkę, ale za bardzo ją lubie, zwyczajnie nie będę aktualizował...
  Zaloguj się
 • avatar
  Mi tam osobiście wisi czy przejmą czy nie, i tak nie korzystam ani z tego, ani z tego
 • avatar
  Ich bin der ANTICHRIST!
 • avatar
  A ja np. facebook lubię.
  Bardzo przydatna rzecz.

  Jednak nie chciałbym niebieskiej opery.

  I gdzieś czytałem, że wielkie F, przymierza się do tworzenia smartfona/tabletu.

  Fphone?
 • avatar
  Jako uzytkownik Facebooka i Opery cieszy mnie to i nie. Cieszy mnie to ze jesli Opera bedzie kupiona przez Facebook to bedzie napewno przeglandarka bardzo spolecznosciowa. Lecz co mnie przeraza, to to ze moim zdaniu Opera bedzie pracowac nad funkcjami spolecznoscimi a nie nad ulepszaniem przegladarki samej w sobie. Poczekamy zobaczymy :DD

  PS : Sorki za ortografie ale mam AZERTY bez polskich znakow :)
 • avatar
  Tak wszyscy nie trawicie facebook'a ?? to po kij dajecie plusy i minusy na komentarze, przecież to jest jak lubienie bądź nie czyjegoś posta.... Śmieszni jesteście ^^
 • avatar
  Naprawdę nie macie się czym przejmować ??