Na topie

FedEx przetestuje autonomiczne roboty

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

SameDay Bot będzie mógł szybko dostarczać paczki do odbiorców, sprawnie poruszając się po mieście. FedEx przetestuje to rozwiązanie jeszcze w tym roku.

 • FedEx przetestuje autonomiczne roboty
A A

Już latem tego roku FedEx rozpocznie testy maszyny o wymownej nazwie SameDay Bot. Kurierskie przedsiębiorstwo chce, by taki autonomiczny robot mógł samodzielnie dostarczać mniejsze paczki od wybranych, zaufanych sprzedawców.

FedEx SameDay Bot

O podobnych pomysłach mogliśmy już w przeszłości usłyszeć, ale SameDay Bot jest już naprawdę blisko. Według przedstawicieli FedEx jeżdżący robot bez problemu będzie w stanie samodzielnie podróżować chodnikami i poboczami czy też korzystać z pasów. Dzięki licznym kamerom, lidarowi i uczeniu maszynowemu, metalowy kurier będzie mógł omijać wszelkiego rodzaju przeszkody i nie będzie stanowił zagrożenia dla pieszych.

Inną sprawą pozostaje to, czy sami piesi nie będą stanowić zagrożenia dla robota, ale FedEx (pomijając fakt, że są w razie czego nagrania z kamer) zdaje się wierzyć w ludzi. I choć może to brzmieć ironicznie w momencie, w którym opisujemy maszynę, mającą ich w pewnym sensie zastąpić, to samo przedsiębiorstwo utrzymuje, że nie to jest celem, lecz jedynie uzupełnienie aktualnych usług i zwiększenie komfortu klientów. 

Autonomiczny robot kurierski może bowiem pracować w dowolnych godzinach i szybko realizować dostawy na niewielkich odległościach. Cel jest zatem zupełnie taki sam jak w przypadku innych tego typu rozwiązań, na przykład dronów Amazona.

Jak wspominaliśmy, testy SameDay Botów wystartują latem. Już na starcie roboty wyjechać mają na chodniki w kilku różnych lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych. Wśród sprzedawców zaproszonych do eksperymentu znajdują się zaś AutoZone, Lowe’s, Pizza Hut, Target, Walgreens i Walmart.

Źródło: FedEx, Engadget, inf. własna

Odsłon: 17290 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. tarzinio
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-28 11:10

  Eeee, to nie wypali, chyba, że będą dowozić tylko do domów i tylko w małej odległości od "bazy" gdzie będą ładowarki. A co z blokami? Nie widzę tego.

  Skomentuj

 2. solasoft
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-28 15:02

  Napisane jest ze testuja w usa. W polsce roboty by znikaly razem z paczka zanim by wyjechal z bazy :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!