Na topie

Wirus, który może wyłączyć prąd - rosyjska cyberbroń

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Bezpieczeństwo Tematyka: Cyberprzestępcy

Industroyer lub CrashOverride – pod tymi dwiema nazwami kryje się złośliwe oprogramowanie, zdolne do paraliżu kraju lub nawet całego kontynentu.

Wirus, który może wyłączyć prąd - rosyjska cyberbroń

A A

Elektrownie, ale i wodociągi mogą być atakowane przez nowe złośliwe oprogramowanie o nazwie Industroyer. Eksperci z firmy ESET, którzy jako pierwsi dokonali jego identyfikacji, ostrzegają, że wykorzystany  przez cyberprzestępców, może doprowadzić do przerw w dystrybucji prądu czy wody oraz spowodować poważne uszkodzenia sprzętu.

Industroyer, nazywany też CrashOverride, jest cyberbronią, która według amerykańskich naukowców znajduje się w rękach Rosjan. Temu właśnie złośliwemu oprogramowaniu przypisuje się również główną rolę w odcięciu od prądu sporej części mieszkańców Ukrainy w grudniu ubiegłego roku. Eksperci z ESET są nieco ostrożniejsi w tym przypadku, ale także zwracają uwagę na to, że ta wersja wydarzeń jest wysoce prawdopodobna.

To wirus, który nie zaatakuje komputera czy smartfona, ale jego skutki mogą dotknąć setki milionów osób na całym świecie. Może nawet doprowadzić do destabilizacji sytuacji w kraju czy na całym kontynencie. A jest to scenariusz możliwy do wykonania, bo obecne zabezpieczenia w niektórych elektrowniach i wodociągach nie należą do najmocniejszych, bo też często były projektowane w latach, gdy wirus nie kojarzył się z cyberbronią zdolną do paraliżu kraju. 

Industroyer to groźny wirus, który w dodatku potrafi doskonale się maskować, co utrudnia jego wykrycie. Trudno też powiedzieć jak z jego wykryciem poradziłyby sobie polskie i zagraniczne zespoły, ponieważ dotąd nie stały w obliczu aż takiego zagrożenia. Faktem jest jednak, że „zdolność zagrożenia Industroyer do utrzymywania się w systemie i do bezpośredniego oddziaływania na działanie sprzętu przemysłowego czyni to zagrożenie wyjątkowo niebezpiecznym”, jak mówi Kamil Sadkowski z ESET.

Wirus jest porównywany do złośliwego oprogramowania Stuxnet, które zostało stworzone przez grupy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, aby sparaliżować program nuklearny Iranu. Przykład tego drugiego malware’u najlepiej pokazuje, że nie mówimy wyłącznie o zagrożeniu teoretycznym. To zaś, jakie skutki może mieć odłączenie prądu w dzisiejszych czasach, intrygująco (i przerażająco) przedstawił Marc Elsberg w książce Blackout (jeśli nie mieliście okazji, to koniecznie przeczytajcie).

Źródło: ESET, The Washington Post. Foto: markusspiske/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3915 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. benzene
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-06-19 10:59

  Jeżeli do lat 80 elektrownie nie były podłączone do globalnej sieci po kiego grzyba teraz są? Ten wirus chyba nie przychodzi w kopercie.

  Skomentuj

  1. Dideq
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-06-19 11:32

   Cięcie kosztów Panie Kolego. Teraz jeden siedzi w miejscu X i zarządza siecią energetyczną i elektrowniami w całej Polsce. :)

   Skomentuj

   1. Radical
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-06-19 13:45

    Fajnie jakby mi taki jeden obniżył rachunki, to by było coś ;)

    Skomentuj

  2. roman106
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-06-19 11:53

   Lata 80-te i globalna sieć. Pewnie jeszcze dostępna w Polsce :)

   Skomentuj

   1. mgkiler
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-19 22:52

    Internet już był w latach 70 w USA.

    W Polsce w latach 90tych.

    Skomentuj

    1. roman106
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-06-20 13:35

     I co z tego, że jakiś praprzodek internetu zaczynał działać w USA? Dostęp do tego był tak bardzo ograniczony (kilka uczelni i ośrodków badawczych), że nikt nawet nie myślał o podłączaniu elektrowni ;)

     Skomentuj

 2. roman106
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-20 13:32

  error

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!