Procesory

Intel zapowiada nowe procesory. Producent stawia wszystko na jedną kartę

przeczytasz w 2 min.

Intel pracuje nad nowymi procesorami, które trafią do nadchodzących komputerów i laptopów. Podczas targów CES 2024 poznaliśmy pierwsze szczegóły o sprzęcie - głównym motorem napędowym ma być wsparcie dla sztucznej inteligencji.

Prezentacja nowych procesorów Intel Core 14. generacji to nie jedyna nowość z targów CES 2024. Producent zapowiedział też kolejne generacje procesorów: Arrow Lake i Lunar Lake, które trafią do nowych komputerów i laptopów jeszcze w tym roku.

Procesory Intel Arrow Lake

Procesory Arrow Lake pojawią się w komputerach stacjonarnych i laptopach – według producenta mają być to pierwsze procesory do gier z akceleratorem AI (co już nie jest aktualne, bo kilka dni temu AMD zaprezentowało procesory Ryzen 8000G z jednostką wspomagającą AI).

Producent nie zdradził szczegółów dotyczących konstrukcji układów, ale mają one bazować na usprawnionej architekturze modeli Meteor Lake (przeznaczonych typowo do laptopów). Jednostki połączą kilka chipletów wykonanych w różnych procesach litograficznych.

Według nieoficjalnych informacji krążących w sieci, procesory Arrow Lake mają korzystać z nowych płyt głównych z podstawką LGA 1851.

Intel Arrow Lake
Procesory Intel Arrow Lake i Lunar Lake mają zadebiutować jeszcze w tym roku

Procesory Intel Lunar Lake

Sporą ciekawostką mogą być modele Intel Lunar Lake, które mają napędzać kompaktowe laptopy (zastąpią one tutaj modele Meteor Lake). Producent chwali się ponad 3-krotnym wzrostem wydajności w zastosowaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Michelle Johnston Holthaus, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Client Computing Group, podczas konferencji zaprezentowała próbkę inżynieryjną procesora Lunar Lake (widać tutaj układ krzemowy połączony z podsystemem pamięci RAM).

"Nasza realizacja tego produktu była doskonała i z przyjemnością mogę powiedzieć, że już wysyłamy układy do partnerów. [Chip został] uruchomiony i działa. Radzi sobie bardzo dobrze. A Lunar Lake to naprawdę kolejny poziom wydajności AI dla cienkich i lekkich komputerów".

Źródło: Tom's Hardware, WCCFTech

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    marioking
    24
    nie wiem komu tu sie chce chrzanic co rok-dwa nowym socketem pilnowac ktory procek do czego... w 2019 kupiłem płyte am4 ktora do teraz mi słuzy z 4 prockiem amd... za rok-dwa kupie am5 i pewnie bedzie podobnie ze przez 4-5 lat nie bede musiał sie przejmowac głupotami od intela....
    • avatar
      piomiq
      10
      Zabrakło podtytułu:
      "Nie będziecie zadowoleni ze zmian "
      • avatar
        pociu08
        6
        Do tej pory miałem Intela, ale jestem już zmeczony...Intel ciągle coś gdzieś... Teraz Intel dla mnie nie istnieje, nie kupię już nigdy Intela!!! Po tym wszystkim może mnie głęboko pocałować w D...
        • avatar
          Rabarbarr
          3
          Nigdy więcej Intela, to co oni wyrabiają totalnie mnie zraziło do nich.
          • avatar
            KMN123
            2
            Intelowi brakuje nowej jakości takiej, z jaką mieliśmy do czynienia przy przejściu z i486 na Pentium lub z Pentium na Core. Novum jakim była zmiana architektury z rdzeni core na P-core i E-core stała się tylko protezą marketingową mającą na celu zachowanie pozycji dominatora w rankingu wydajności kosztem zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu, zmianą obsługi CPU przez OS. Problemy technologiczne Intela z litografią 7nm odbijają się czkawką do dzisiaj... Krótkowzroczność w rozwoju architektury CPU Intela widzimy poprzez zbyt częstą zmianę socketów bez zwiększenia liczby linii PCI-e, co przekłada się bezpośrednio na funkcjonalność całej platformy w porównaniu z platformą AM4 lub AM5. Ogólnie, dopóki nie nastąpi skok jakościowy w architekturze CPU Intela, dopóty optymalnym wyborem będą produkty AMD.
            • avatar
              xmexme
              1
              W serwerowych prockach intel spadł ze stołka lidera a przepasiony tyłek już nie pozwala podskoczyć odpowiednio wysoko aby wsiąść na niego z powrotom. W PC-tach też się rynek fanów Intela skurczył i jest trudniej aby zaspokoić swój apetyt więc szuka nowej niszy, liczy na kasiastych klientów w AI.
              • avatar
                PerfectDAY
                1
                Może będę jedyny, ale mi nigdy nie przeszkadzało to, że Intel często zmienia socket. Płytę i procka zmieniam średnio co 6-8 lat więc w ogóle nie odczuwam tego. Według mnie procesory nie starzeją się tak szybko jak karty graficzne więc spokojnie można je mieć szmat czasu. Gdy przychodzi jednak czas na zmianę to wolę kupić nową płytę i procka bez bawienia się w drobne podmianki. Z mojej perspektywy jest to najwygodniejsze i cenowo też wcale nie boli bo to wydatek raz na długi okres czasu. Myślę, że całe to narzekanie na częste zmiany socketów u Intela to jedynie ból tyłka kilku osób, którzy chcą na łeb na szyję gonić za wydajnością i bawić się w przysłowiowy pc master race.
                • avatar
                  Virtus
                  1
                  Skąd ten dziwaczny tytuł: "Producent stawia wszystko na jedną kartę"

                  Intel nigdy czegoś takiego nie robi.
                  • avatar
                    pawluto
                    0
                    Po co mi intel jak jest AMD ?!?
                    • avatar
                      PiwoMojePaliwo
                      -12
                      Jako ekspert w dziedzinie technologii komputerowych udzielający wywiadów porad w czołowych światowych serwisach branżowych o tematyce stricte komputerowej i smartfonowej moge powiedzieć bez ogródek ze ATI-AMD To GÓWNO!!!